השלב השני ביציאה מסגר הקורונה שהוטל בעקבות עליית הגל השני, היה פתיחתם של עסקי הטיפוח והיופי* ביום ראשון השבוע ניתן האות ואלפי עסקי עיצוב שיער, טיפוח וקוסמטיקה נפתחו לרווחתם של הישראלים שלא יכולים להעביר שבוע בלי ביקור טיפוח* איך נראים החיים מהצד השני של המתרס ומה עשו סגרי הקורונה לבעלי העסקים בתחום הביוטי וגם- מעצב השיער שנאלץ לעבוד בסופר בעקבות הסגר

השלב השני בשלבי היציאה מהסגר הגיע, ואיתו האות לפתיחת בתי העסק המציעים טיפולים שאינם רפואיים במתכונת ‘אחד על אחד’. כלומר, כל תחום הטיפוח והיופי הפורח בקצב מואץ בשנים אחרונו, קיבל את אישור משרד הבריאות לפתוח את שעריו לישראלים ששיוועו לקצת טיפוח ויופי. עסקי הטיפוח הם בעצם הראשונים להיפתח מכלל העסקים ה’לא חיוניים’ בישראל. כאשר שאר החנויות והעסקים בישראל עדיין סגורים ולא יכולים לפתוח את שעריהם ללקוחות שרוצים להגיע פיזית לחנות, מעצבי השיער והקוסמטיקאיות הם הראשונים ‘לחזור לשגרה’ , ככל שהשגרה הזו תישאר יציבה.

ניסים יצחקוב, בן 32 עוסק בעיצוב שיער מאז שהוא מכיר את עצמו. “אני נמצא בתחום כ-12 שנה ועובד כעצמאי כבר חמש שנים עם סטודיו בדרום תל אביב. בימי שגרה נכנסים לעסק שלי עשרות אנשים. תמיד כיף לעבוד במה שאתה אוהב. אבל הבעיה שיצרה הקורונה היא שיש לקוחות שלא באים בגלל הפחד להידבק למרות שאני עובד לפי כל הנהלים של התו הסגול. אין ספק שיש תנועה יותר דלילה של אנשים מאז פרוץ המגפה.

נסים יצחקוב

לפני הקורונה עשיתי צעדי צמיחה גדולים, השקעתי כספים בפיתוח של העסק ואף רכשתי מכשירים חדשים וגם שיפצתי את הסטודיו. ואז הגיעה הקורונה והמצב החל להתדרדר, כי הלקוחות לא הגיעו כמו קודם וזה הכניס אותנו לבעיה בתזרים”.  בכל התקופה הקשה הזו, ההוצאות של יצחקוב הולכות ונערמות אך ההכנסות כמעט ולא קיימות. “כרגע, הבעיה הגדולה שלי הם השכירויות והספקים שלהם צריך לשלם בזמן. אין תירוצים של קורונה. קיבלתי פיצוי מהמדינה, כמובן שזה לא מספיק לכסות את ההפסדים, אבל בא נאמר שזה עדיף מכלום”.

אין תספורות במחתרת

ויש גם לקוחות נאמנים שרוצים את הספר שלהם בכל מחיר “בתקופת הסגר יצרו איתי קשר לקוחות רבים וביקשו ממני לבוא ולספר אותם בבית או במקום אחר, כמובן שהעדפתי שלא כדי לא לעבור על הכללים של משרד הבריאות. אני חושב שייתכן שהגל השלישי יבוא, וכשהוא יבוא, הוא ירסק את התחום סופית בכל הארץ. הרבה לקוחות לא באים, במיוחד לקוחות של אוכלוסייה מבוגרת שנמצאת בסיכון”.

אבל יש גם מסר אופטימי “הלקוחות  שלי ברובם אופטימיים. הם בסופו של דבר באים במצב רוח טוב כי הם באים לטפח את עצמם. הם באים לסוג של חוויה והנאה כיפית,” אז הם שוכחים את כל הצרות שלהם. יחד עם זאת, יש לקוחות שהמצב הכלכלי שלהם התדרדר ולכן אין להם את הכסף לעשות את טיפולי העיצוב הרגילים שלהם. אני משתדל לעזור לכל אחד ואחד לפי יכולתו כי אני יודע שכולנו יחד נמצאים באותה הסירה”.  מסיים יצחקוב

מעצב שיער וותיק נוסף שמתמודד עם אקורדיון הסגרים הנפתחים ונסגרים הוא גיורא יצחקוב בן 41,  נשוי ואב לשתי בנות שמתגורר בחולון. גם גיורא נמצא בתחום עיצוב השיער שנים רבות “יש לי מספרה כבר 20 שנה ואני בתחום כבר 25 שנים. יש לי סלון כלות ששם אנחנו עושים לכלות שיער ואיפור לקראת האירוע, ואחרי הצהרים אנחנו מקבלים לקוחות מכל הסוגים לעיצוב שיער על כל המשתמע מכך. אני יכול לומר שיש לי כ-1200 לקוחות קבועים שמידי תקופה מגיעים למספרה כדי לקבל טיפול”.

גיורא יצחקוב

במקום מספרה- עבודה בסופרמרקט

אך כל זה בימי שגרה, העסק עובד והקופה רושמת. מה קורה בימי שגרת קורונה “בימי שגרת הקורונה מאוד קשה לנהל את העסק. בתקופת הסגר היתה חוסר וודאות גדולה, ולא ידענו מתי סוגרים או פותחים. יש לי ארבעה עובדים שאני מעסיק בסטודיו, הם יצאו כולם לחל”ת מתחילת ימי הסגר. בנוסף, נאלצתי לפטר עובדת אחת כי פשוט לא יכולתי להחזיק אותה מהבחינה הכלכלית. התקופה הזו הייתה נורא קשה כי גם כשהיה סגר שילמתי את מס ההכנסה המע”מ והשכירות. נכנסתי לסחרור כלכלי מטורף, כי היו הרבה הוצאות וכמעט ולא היו הכנסות. כדי לייצר לעצמי הכנסות הלכתי לעבוד בסופרמרקט בעיר חולון. לקחתי על עצמי עבודה של משמרות לילה ועבדתי שם קשה. זה לא היה מהלך פשוט אבל הייתי חייב לעשות את זה כדי להשאיר את הראש מעל המים. בנוסף, זכיתי לבעל נכס נורא מתחשב שהבין שאני לא עובד ולא מייצר כסף, אז הוא וויתר לי סכום מסוים מדמי השכירות”.

אך גם בין סידורי המדפים בסופרמרקט, גיורא לא הפסיק לקבל פניות מלקוחות שרצו שיבוא לספר אותם במחתרת למרות ההנחיות האוסרות על כך “הייתה לי הצפה של פניות לבוא ולספר אנשים בצורה פרטית, אבל לא התפתיתי. ידעתי שזה אסור לפי ההנחיות וגם חששתי מכך שיש מעקבים ובדיקות של משרד הבריאות על עמידה בהנחיות. ביקשתי מכל הלקוחות שלי להמתין בסבלנות עד לפתיחה החוקית של המספרות. כאשר נודע לי שהפתיחה תהיה בראשון לחודש, התקשרתי לכל הלקוחות שרצו שאבוא אליהם ועדכנתי אותם שהמספרה נפתחת וישבתי מול יומן וקבעתי פגישות לכולם”.

גיורא מספר על אווירת נכאים בקרב לקוחותיו הקבועים, מהם הוא לומד על מצב הרוח הכללי של אזרחי ישראל “הלקוחות שמגיעים למספרה שלי כולם נסערים ודואגים. יש לי לקוחות שעובדים בתחום התיירות ואין להם עבודה בכלל. יש לי גם לקוחות שהם עצמאיים שלא קיבלו אפילו שקל של פיצוי מהמדינה. המצב פה לא פשוט”.

גם אחרי הפתיחה החוקית של הסטודיו ביום ראשון, זוכה בירוא לביקורים תכופים של פקחים שבאים לבדוק שאין חריגה מנהלי משרד הבריאות “גם ברגע שפתחתנו אנחנו זוכים לביקורים של פקחים על בסיס שעתי. הם נוכחים פה ממש בצורה מאסיבית ולפעמים הם מתנהגים בצורה לא נעימה. ממש ביום הראשון שפתחתנו הייתה לי כאן תקרית לא נעימה עם פקח שראה סיטואציה שחשב שהיא מנוגדת להוראות ורצה לתת לי קנס אך לבסוף הוא וויתר על זה. גם היום בבוקר הגיע הפקח ונכנס בחמת זעם למקום ועזב כלעומת שבא. מצד אחד אני מבין את הצורך בפיקוח, אבל אין ספק שזה מלחיץ את הלקוחות וגורם להם עוד יותר להתרחק מהמספרה”.

ואם בעסקי עיצוב השיער המצב הוא שהלקוחות מתדלדלים ומגיעים פחות כדי לטפל בעצמם, מה המצב בתחום היופי והטיפוח? יצאנו לדבר עם דניאל חבסוב שפתחה את עסק הביוטי שלה ממש רגע לפני תחילתה של המגפה בחורף שעבר. חבסוב. בת 23, היא קוסמטיקאית בעלת סטודיו ליופי וטיפוח. גם העסק שלה קיבל את אישור משרד הבריאות להיפתח מחדש, במסגרת פעימת ההקלות השניה של יציאה מסגר הקורונה.

כמו משפחה

“את העסק שלי פתחתי לפני שנה ואני מאז מלאה בעבודה ובלקוחות שבאים כדי לתת לעצמם את הרגעים האלו של הטיפוח” אומרת דניאלה. “בימים של שגרה, מאוד נחמד לבוא לעבודה ולהיות במגע עם הלקוחות. אני תמיד אומרת ומרגישה שאנחנו כמו משפחה אחת גדולה כי נוצר בינינו איזשהו קשר עמוק וחיובי”. בעקבות היותו של הסטודיו מקום חדש, העסק של דניאלה נפגע מאוד משגרת הסגרים. “בגלל שהעסק שלי נפתח לא הרבה לפני הקורונה, הייתה לי בעיה קשה ולא יכולתי להמשיך ולקדם אותו כדי לייצר לעצמי עוד מעגלי לקוחות. אבל אי יכולה לומר שברוך השם אני אופטימית ומאמינה שאני אשרוד את כל התקופה המטורפת הזו ואין לי ספק שאני אמשיך להתפתח ולצמוח למרות כל הקשיים שמסביב”.

גם הלקוחות שפוקדות בימים אלו את הסטודיו של דניאלה מספרות קצת על הלך הרוח במדינה. “יש לי לקוחות שבאות ומספרות לי עד כמה הן נפגעו מכל התקופה ההזויה הזו. חלק מהזוגות הגיעו למצב של גירושין, חלק נמצאים בלחץ כלכלי מאוד קשה והמצב בכלל לא פשוט. אבל אני יודעת שכל מי שנכנס לסטודיו שלי, לא משנה באיזה מצב רוח הוא ייכנס, הוא ייצא מחוייך ואופטימי” מסיימת דניאלה במסר מעודד.

Leave a Reply

Your email address will not be published.