קהילת הבוכרים בתל אביב הוכתה בתדהמה כאשר נודע דבר פטירתו של הרב במוצאי השבת שעברה* עשרות רבות מבני הקהילה ליווהו למנוחת עלומים

בשבת קודש פרשת חיי שרה, הלך לבית עולמו הרב יעקב הכהן נתנוב ז”ל, ששימש לאורך שנים רבות כרב בית הכנסת ‘בית אברהם’ לעולי בוכרה בקריית שלום. עשרות רבות מבני הקהילה ליוו אותו למנוחת וחלקו לו כבוד אחרון. הרב נתנוב היה דמות הוד בקהילתו ובאזור תל אביב. הרב נתנוב נולד בשנת 1939 בסמרקנד שבאוזבקיסטן. כשגדל, הוא למד באוניברסיטה המקומית  ולאחר סיום הלימודים, הוא עבד כמורה בעיר. בשנת 1965 נשא לאישה את אסתר שתבד”לא למשפחת שמעונוב והם התגוררו יחד בעיר דושנבה. שם, הוא המשיך ללמד היסטוריה ופילוסופיה בתיכון המקומי. בשנת 1968 שירת כקצין בצבא הרוסי ובשנת 1977 השאיר מאחריו את כל חייו הנוחים והמוכרים, ועשה עלייה לארץ לישראל והשתכן בעיר נתניה. בשנת 1982 הוא עבר יחד עם משפחתו להתגורר בקריית שלום בתל אביב-יפו.

כאשר הגיע לשכונה, הוא מיד החל לעסוק בפעילות ציבורית וקהילתית והיה שותף מרכזי בהקמת בית הכנסת ‘בית אברהם’ לעולי בוכרה בשכונה. בית כנסת שברבות השנים הפך לשם דבר בתחושה הקהילתית החמימה שהוא משרה על החברים בקהילה. בנוסף, החל הרב נתנוב לשדר באופן קבוע בתכנית הרדיו הבוכרית במסגרת רדיו ‘קול ישראל’ של רשות השידור. מתוך תשוקתו להגדלת התורה בקרב העדה הבוכרית, הוא חיבר והוציא לאור את הספר ‘ליקוטי דינים’ שנכתב בשפה הבוכרית. הרב נתנוב שימש כאבן שואבת לאנשים רבים שפנו אליו בענייני היום יום וביקשו את עזרתו ועצתו. תמיד קיבל את כולם בסבר פנים יפות וטובות.

שדר הרדיו הבוכרי מני חן מספר ל’מנורה’ על אנקדוטה מרגשת ממפגש שלו עם הרב יעקב הכהן נתנוב זצ”ל: ” עד להקמת בית הכנסת “בית אברהם” בקרית שלום, הרב יעקב הכהן זצ”ל היה מתפלל איתי, בבית הכנסת “אליהו חיים” ברחוב מסילת ישרים תל אביב. כאשר נולד בני אלירן, החלטתי לקיים את הברית בבית הכנסת. סיפרתי לגבאי בית הכנסת שסיפר לרב, ניגש אלי הרב לאחר תפילת שישי בערב, שאל האם אני מתבייש ממנו? עניתי ממה להתבייש כבוד הרב אלא אם כן, לכבדו?! ענה לי, תקיים כאן הברית ואף אשלח אותך למוהל רבי אברהם מקרית שלום ובעזרת ה’ שיהיה במזל טוב ותגדלוהו לדרכי תורה ומצוות, אמן.

התרגשתי בתור אב טרי וצעיר, לקבל מהרב זכות כזו לקיים את הברית בבית הכנסת בו הוא מתפלל בכל שבת, מיד ביקשתי מהרב אם אוכל להחזיר לרב ולבית הכנסת ע”י חזנות פייטנית ולהרגיש טוב עם עצמי?

ענה הרב: מני היקר, אם כבודו יודע פייטנות, הרי שיעלה בכל שישי ואף לפעמים שבתות לחזנות שנתענג מיכולות השירה, הרי אתה נכדו של גדול המוסיקה הבוכרית בוריס בלחייב ז”ל, שהייתי מעריץ את קולו. ובכל פעם שהיה סבך מגיע לעיר בוכרה, היה בא לבקר את אבי שהיו חברים טובים ואוהבים. סיים הרב”.

הרב יעקב הכהן נתנוב זצ”ל הותיר אחריו אשה ו-5 ילדים. בן אחד ו4 בנות. נכדים ונינים ומורשת מפוארת.

יהי זכרו ברוך.

Leave a Reply

Your email address will not be published.