שגריר ישראל בגרמניה ג’רמי יששכרוף ורעייתו לורה קם השתתפו הבוקר (יום שני 10.8.2020) בטקס הנחת אבני נגף (Stolpersteine) בדורטמונד לזכרם של רוזה ואברהם האקר (Hacker) אשר הגברת קם היא נינתם. לאחר מכן השתתף השגריר בפורום עירוני למאבק בתופעות הימין הקיצוני.

הטקס התקיים במעמד ראש העיר דורטמונד אולריך זיראו (Sierau), רב הקהילה היהודית ברוך באבייב (Babaev) ובכירים נוספים תחת מגבלות הקורונה. האירוע איפשר סגירת מעגל אישית ומשפחתית לזכרם של רוזה האקר אשר נפטרה בגטו בדורטמונד בדצמבר 1941 ואברהם האקר אשר נרצח במחנה הריכוז טרזינשטאט באפריל 1943. חמשת ילדיהם עזבו את גרמניה לפני 1938 וצאצאיהם מתגוררים כיום בעיקר בישראל, ארה”ב וברזיל.

השגריר יששכרוף: ”כשמוניתי לשגריר ישראל בגרמניה הבנתי שאני עומד להיכנס לאחד התפקידים הרגישים והטעונים ביותר עבור שירות החוץ הישראלי. הטקס המשמעותי והמרגש היום מדגיש את ממדי הטרגדיה האישית של השואה ומדוע יש לבצע כל מאמץ להכחיד כל צורה של אנטישמיות, שנאת זרים וגזענות. כיהודים אנו מחויבים לזכרם של הנרצחים בשואה. כישראלים אנו מחויבים למנוע משואה נוספת להתחרש. כבני אדם עלינו להיות מאוחדים לשתי התכליות הללו.”

לורה קם: ”כצאצאית לגרמנים יהודים שחוו על בשרם אכזריות בלתי נסבלת רק בשל דתם, אני מודאגת מאד מהתגברות הרוחות האנטישמיות והתקיפות האנטישמיות בגרמניה וסביב לעולם. ילדים אינם נולדים לשנוא, הם לומדים זאת בבתים ובתרבות בה הם מתחנכים. אין ספק כי ישנה עוד עבודה רבה בכל החזיתות במאבק הזה למען זכויות אזרחיות ואני מלאת הערכה לכל העוסקים במלאכה במאבק באנטישמיות וכל יתר הצורות של שנאת ‘האחר’.”

׳אבני נגף׳ הינו פרויקט הנצחה ייחודי לקורבנות השואה אשר יזם האמן הגרמני גונטרDemnig . אבני הנגף מונחות ברחובות מול בתי המגורים, חצרות בתי ספר ובכניסות לחנויות ומזכירות לעוברים ושבים את חייהם של הקורבנות. מאז 1992 הונחו למעלה מ-75,000 מהן בכ- 2,000 ערים וכפרים ברחבי אירופה.

(צילום: עיריית דורטמונד Roland Gorecki)

Leave a Reply

Your email address will not be published.