ב”ה

השבוע זכינו לחנוך בבית הקונגרס בתל-אביב קיר מיוחד. קיר הנצחה לנכבדי העדה הבוכרית שהלכו לעולמם, ובהם חברי נשיאות הקונגרס שנפטרו לבית עולמם.

חברי הנשיאות מנוחתם עדן היו ממקימי הקונגרס ולכן שמורה להם זכות ראשונים וזכות יסוד, שהיא זכות מיוחדת במינה.

*

אחד הרגעים המרגשים בתולדות הקונגרס קרה לפני כעשרים שנה. אל משרדי הגיע יהודי מקרית-מלאכי בשם מיכאל חבסוב ז”ל. הוא ביקש להגיע אלי לפגישה, לא הסביר את מטרת הפגישה, אבל כיוון שידעתי שהוא עמד בקשר עם אבא שלי, מתוך כבוד והערכה אליו ולאבי ז”ל, נפגשתי איתו גם מבלי לדעת מה הסיבה. חבסוב היה יהודי שעבד כל חייו קשה מאוד לפרנסתו. הוא הקים מפעל שיש ליצור מצבות בקרית מלאכי, הקים את בית הכנסת של הקהילה הבוכרית בעיר, יהודי פעיל שכל חייו עמל ועבד, וגם לא הזניח את העשייה למען הכלל.

“אני זוכר את אבא שלך זכרונו לברכה, את סבא שלך זכרונו לברכה…”, כך הוא פתח את הפגישה. “אני יודע מהסיפורים ששמעתי בבית הכנסת בסמרקנד שכאשר יש דבר מצווה צריכים להתערבב עם העושים ביחד. כל דבר מצווה חשוב, צריכים להיות שותף”. אמרתי לו שאני שמח ומתרגש לשמוע את זה, אבל לא התכוננתי למשפט הבא שהוא אמר לי: “הבאתי איתי את החסכונות שלי, ואני רוצה לתרום 100,000 דולר לקונגרס!”.

אתם חייבים להבין, זה לא היה אדם שהשאיר אחריו מיליונים. להערכתי הוא הביא איתו 60 או 70 אחוז מהכסף שהוא חסך כל ימי חייו. ומתוך רצון להיות שותף ביסוד דבר קדוש הוא הקריב את הקורבן הענק הזה. וב”ה הדיבידנדים למצווה הזו משולמים כל יום.

כל הנפטרים הללו, מייסדי הקונגרס, מעל 20 איש, היו שותפים להקמת מפעל קדוש, והיום כל פעולה וכל מצווה שאנחנו עושים נזקפת לזכותם. הם שותפים גם היום ומקבלים את הדיבידנד.

אנחנו שחיים בעולם השקר יכולים לחשוב “אולי יצאנו פרייארים”… אבל הם כבר נמצאים בעולם האמת, הם יודעים בדיוק את האמת ואת גודל המצווה שהם עשו.

*

בפרשת השבוע נאמר הפסוק – “מה טובו אהליך יעקב, משכנותיך ישראל”. ברחבי הארץ והעולם פזורים מרכזים, בתי כנסת, מועדונים ומפעלים לרווחת הקהילה הבוכרית. זה ה”אהליך יעקב” שלנו.

אני קורא לכם, אחי ואחיותיי בני הקהילה, קומו והתנדבו, קומו ועשו טוב. אין לי ספק שאתם תרגישו מיד איך העשייה הזו נותנת לכם חיים, שמחה וסיפוק.

Leave a Reply

Your email address will not be published.