לפעמים קורה לכם שאתם נמצאים בסיטואציה מסוימת ופתאום משהו שאתם רואים או שומעים זורק אתכם לזמן אחר ומקום אחר? השבוע קיבלתי סרטון קצר של כשתי דקות, בו נראים ילדים מתוקים, בני הקהילה שלנו מניו יורק, ארה”ב, יושבים סביב החזן והזמר עזרא מלקוב בעיצומו של שיעור זמרה בוכרית אותנטית.

הסרטון הקצר הזה ריגש אותי. הוא הציף בי המון מחשבות, רגשות וגם זכרונות. הוא גם נטע בי הרבה אופטימיות ותקווה לעתיד. ראיתי שם ילדים מתוקים שרים בבוכרית בהתלהבות מיוחדת. ראיתי את עזרא מלקוב, כמדומני שחצה מכבר את שנת ה-80, מנצח על מקהלת הילדים במרץ ובשמחה. ראיתי הורים עומדים מסביב ומתמלאים בנחת יהודי.

בזיכרוני עלו תפילות השבת בנעימה הבוכרית המסורתית, אי-שם לפני 50 ו-60 שנה. התפילה הבוכרית האותנטית אין דומה לה בכל העולם. החזן עזרא מלקוב מצליח לשמר אותה בצורה מדויקת ונעימה, ולהעביר אותה לדורות הבאים. גם אבא שלי ז”ל מאוד אהב לשמוע אותו, והעריך אותו כאדם וכאומן.

מלקוב משמר את אוצרות השירה ההיסטוריים של העדה הבוכרית באמצעות דיסקים שהפיק (והקונגרס השתתף בהפקתו) עם עשרות רבות של רצועות שמע, בהם תפילות ומנגינות מסורתיות,  באמצעות הספר “אוצר המוזיקה של יהודי בוכרה” (גם בפרויקט זה שמחנו לקחת חלק), וכן באמצעות היותו גשר חי שמעביר את הנעימה האותנטית של העדה אל הדורות הבאים.

יושב לו יהודי בן 80, במקום לבלות עם משפחתו ונכדיו, במקום לנוח ולשקוע בהנאות חומריות של העולם, מה הוא עושה? יושב עם קבוצת ילדים ומעביר להם בעצמו את המסורת המוזיקלית של יהודי בוכרה! תחשבו על זה רגע, הרי זוהי ממש השרשרת שלא נגמרת! זה מבטיח שהעוצמה של הקהילה שלנו עוברת לדורות הבאים.

כמה ריגש אותי לראות כזה מחזה, כמה ריגש אותי לדעת שיש אנשים חדורי שליחות שיושבים אי-שם, בלי פרסום ובלי צלצולים, ועסוקים בעשייה אמיתית לשמה. כל אלו כמובן מתאפשרים תודות למרכז הקהילה ה’סנטר’ של קונגרס יהודי בוכרה העולמי בארה”ב, לבית הספר ‘קווינס גימנסיה’ שהציל דורות שלמים של ילדים מהקהילה שלנו. בית ספר שלמעשה בזכותו יש לנו ילדים בוכרים שמגיעים לשיעורי הנגינה הללו.

*

לסיום, אני רוצה לשתף אתכם במשהו אישי: אני שמעתי את התפילות של שבת בנוסח יהודי בוכרה בביצוע ילדי מקהלת עזרא מלקוב. את ההקלטות הללו הפצתי לנכדים שלי. נתתי להם חודש ללמוד את הנוסח של התפילות ועשיתי ביניהם תחרות – מקום ראשון, שני ושלישי, זוכים בפרסים.

ואכן הנכדים שלי נענו לאתגר והשתתפו כולם בתחרות כזו. הם הקליטו ושלחו לי את עצמם מבצעים את קטעי התפילות והיה לי קשה מאוד להחליט מי זוכה במקום הראשון. כולם ביצעו את זה ברוך ה’ בצורה מדויקת, נאמנה למקור.

אני מקווה שכמו שאני עשיתי עם משפחתי, רבים אחרים יעשו עם הילדים והנכדים שלהם. אני מודה לעזרא מלקוב על כך שמקדיש את חייו וזמנו לשמר את המסורת של קהילתנו לדורות הבאים.

תודה לך עזרא מלקוב.

Leave a Reply

Your email address will not be published.