התרגשות רבה נרשמה בערב יום שלישי עם סיום המוצלח ביותר של קמפיין מימון סלי המזון לחג הפסח למשפחות בוכריות במצוקה. ההצלחה המסחררת של הקמפיין הגיעה בזכותם של אלו שהקדישו את ימי הקמפיין למען המטרה הקדושה. הם הרימו טלפונים, שלחו הודעות, ישבו שעות על רשימות וטבלאות, הציבו ייעדי גיוס אישיים ובסופו של דבר הביאו  לגיוסם של מאות רבות של תורמים לקמפיין המוצלח הזה* סלי המזון כבר נמצאים בדרכם אל עבר למעלה מ-3,000 משפחות מהעדה הבוכרית* סיקור מיוחד

יום ראשון בבוקר, שעות ספורות לפני עליית הקמפיין לאוויר, האווירה בבית קונגרס יהודי בוכרה בתל אביב היתה מתוחה. החמ”ל המיוחד שהוקם שם כבר עמד מוכן למתנדבים שלקחו פסק זמן מהחיים השגרתיים שלהם, על מנת להקדיש את ימי הקמפיין לעזרה להצלחתו. אותם אנשים ונשים לא חשו פעמיים לפני שהציעו את עצמם להצטרף לצוות החמ”ל .

באותו הבוקר, דקות לפני פתיחתו הרשמית של הקמפיין, הטלפונים עמדו דוממים ומוסדרים בשורה על השולחן המורבע והענק. על השולחן הזה נחו מכשירים אלקטרוניים נוספים דוגמת מחשבים ומסכי ענק שתפקידם הוא לנטר את כלל הפעילות המתרחשת בקמפיין.

השעון הגדול שבאולם הקונגרס מורה על דקה לעשר וכל הנציגים תופסים את עמדותיהם ומכינים את הרשימות הרבות שמונחות מולם. אלו הרשימות שמתוכן מקווים אנשי החמ”ל להשלים את המלאכה ולגייס את כל סלי המזון למען המשפחות שפנו לקבלת עזרה לקראת הפסח. חלק מאנשי החמ”ל מכירים אישית משפחות שכאלו. כמו שאמר אחד מן המתנדבים: ‘הגעתי לכאן היון כי אני יודע שהמצב האיום של משפחות שאין להם כסף לקנות אוכל לחג הוא אמיתי. זו לא קלישאה על מנת לגייס יותר כסף. אני עצמי מכיר כמה וכמה משפחות שכאלו מהעדה הבוכרית, שמטה לחמם נשבר בשנה האחרונה. בשבילם אני נמצא כאן ואני אלא אנוח עד שנסיים לגייס את כל סלי המזון למענם’.

בשעה הנקובה, החל החמ”ל לפעול בשיא העוצמה. אנשי החמ”ל הסתערו על הטלפונים ועל המחשבים והחלו בעבודת הנמלים לאיסוף כל התרומות וההתחייבויות שנאספו לקמפיין בימי ההכנה לקמפיין. כזכור, כשבועיים לפני עליית הקמפיין, החלו בקונגרס בניהולו של הרב בנימין ניאזוב, שלקח על עצמו את ניהול הפרויקט, לחרוש את האר ולבקר בכל קהילות יהודי בוכרה על מנת להציג בפניהם את המטרה של הקמפיין ולרתום את נציגי הקהילות השונות לתת יד ולסייע בהצלחת גיוס סלי המזון. כל אותם אלו שהתחייבו לגייס סכום כסף מסוים, החלו לעבוד על השלמת האתגר שלקחו על עצמם עוד לפני עליית הקמפיין הרשמי לאוויר. נציין שרוב מוחלט של המגייסים השלימו את המלאכה וגייסו את הסכום עליו התחייבו מראש ועל כך מגיעה להם התודה והברכה. בשיאה של העבודה המאומצת, מתקבלת תמונה ישירות מניו יורק. שם הלכו הרבנים להתפלל בציונו הקדוש של הרבי מליובאוויטש על כל מי שלקח על עצמו יעד אישי בקמפיין. במהלך התפילה, עברו הרבנים על כל השמות אל מול ציונו של הרבי וביקשו ממנו שיעתיר בתפילה על כולם לפרנסה בשפע, בריאות ונחת מכל יוצאי חלציהם.

כך התנהל מבצע ההתרמה ההיסטורי הזה לאורך כל ימיו. מתנדבים ועובדי הקונגרס שישבו מסביב לשעון כשכולם חדורי מטרה עם להט בעיניים שכולו אומר ‘להשיג את המטרה’. במשך ימי ההתרמה, הגיעו לחמל גם כמה וכמה מאמני העדה הבוכרית שבאו להתרשם בעצמם מהעבודה המפרכת שנעשית שם וגם לקרוא מתוך ‘חדר העצבים’ של הקמפיין לכל מי שבידו, להשתתף בקמפיין ולתרום סלי מזון ביד רחבה. ההתגייסות -הלא פחות מסנסציונית בכל קנה מידה- של בני העדה הבוכרית ריגשה את כל מי שנחשף אליה בימים האחרונים.

חרדה מפסח

וזה לא רק בורוכוב, היו עוד רבים שעקבו אחר הקמפיין מקרוב מאוד וליבם התמלא בשמחה ורגש על כל תרומה שנוספה בדרך אל היעד. שוחחנו עם ר’, אם יחידנית לשני ילדים קטנים ממרכז הארץ שהצטרפה השנה למעגל המשפחות הנתמכות על ידי הקונגרס בשנה זו.

“כבר במוצאי שמחת תורה, כשישבנו כל המשפחה מסביב לשולחן אצל ההורים שלי, מחכים לאבא שיבוא לעשות הבדלה, גיסתי חולת הניקיון זרקה לאוויר משפט “וואי, עוד מעט כבר פסח”. כולם מסביב צחקו ואמרו לה שהיא מגזימה, ומה כבר הלחץ מפסח, ויש עוד חצי שנה עד אז, ואחותי שאוהבת לדחות כל דבר אמרה “אני עושה פסח רק בשבוע האחרון”. אחרי דקה שתיים חזרו לדון בעניין המשפחתי הסוער שעמד על הפרק. רק אני, הלב שלי שהתכווץ כששמעתי את המילה פסח, לא הצליח להתרחב חזרה. נזכרתי בפסח של השנה שעברה, הפחד שלט ברחובות, הקורונה, הסגר והבדידות הכניסו את כולם לפאניקה.

אבל אני, לבד, אמא יחידה ל-2 ילדים מתוקים, החרדה כמעט הכריעה אותי, הלחץ מפסח מלווה אותי כל שנה, לא רק בזמן קורונה. הדאגה הכלכלית שגם ככה יושבת ולוחצת לי על הלב מדי חודש בחודשו, מתעצמת מיד כשהחורף מתחיל לסגת.

ניסיתי להדחיק את המחשבות האלה, אגיע לגשר אחצה אותו, והשם בטח יעזור לי כמו שהוא עוזר תמיד. רציתי לחזור ולהשתלב בשיחה, אבל לא הצלחתי, הלב שלי עדיין דפק מהר מדי.

והנה הגיע ראש חודש ניסן, אחרי חורף מאתגר, נפשית וכלכלית, אני מותשת מהנסיונות לתמרן בין העבודה ובין הילדים, בידוד פה, קורונה שם. ובסוף גם אני מוצאת את עצמי בחל”ת. השתדלתי להישאר רגועה, התאזרתי בביטחון, והאמנתי שבסוף יהיה טוב. אבל הדאגות המכרסמות לא נתנו לי מנוח, התחלתי להעביר לי בראש מה אני צריכה, או יותר נכון, חייבת, לקנות לחג. בגד חדש לשירה כי השמלה משנה שעברה כבר קצרה עליה, חולצה לבנה חדשה ליוסף לליל הסדר, צריך גם נעליים לשניהם, וכיפה וגרביים. גם מצרכי מזון, מצות, תפוחי-אדמה וביצים וקצת בשר שיהיה לי מה לבשל להם בחג.

בליבי דאגתי שהשנה הפסח יהיה לי קשה יותר מתמיד בגלל הקורונה וההכנסות שירדו באופן משמעותי. ‘יהיה בסדר’ ניסיתי להרגיע את עצמי שוב ושוב, אך ללא הצלחה יתירה.

בשבת אחה”צ ירדתי לגינה עם הילדים, כמידי שבת, השתלבתי בשיחה ערה עם השכנות תוך כדי שיוסף ושירה משתובבים בהנאה בין המתקנים.

“תגידי, שמעת על הקמפיין של הקונגרס? זה שעומד להתחיל ביום ראשון?” שאלה אותי חברה, כשהגינה החלה להתרוקן ונשארנו על הספסל רק שנינו. “קמפיין?” שאלתי “קמפיין של מי?”

“תבדקי במוצאי שבת, יכול להיות שיוכלו לעזור לך השנה, להכניס את החג קצת יותר בקלות”

הלב שלי ניתר קלות, תקווה הזדחלה לתוך מחשבותי, יכול להיות שזו תהיה הישועה שלי.

“הלילה הזה כולנו משפחה אחת” “כי העדה הבוכרית לא משאירה אף משפחה מאחור”

“קהילה אחת משפחה אחת”.

יצרתי קשר באותו הרגע עם ה’קו החם’ של הקמפיין. שם נאמר לי שנכנסתי לרשימה ואני אקבל את סל המזון לחג בימים הקרובים. קשה לתאר את התחושה שהתפשטה בכל גופי ברגע הזה.

עוצמת ההתרגשות וההקלה שהרגשתי כשקראתי את המשפטים המחזקים הללו הייתה בשמיים. אני לא באמת לבד. יש מאחורי קהילה תומכת שנכונה להירתם ולעזור.

עקבתי אחר הקמפיין מדי יום, כל תרומה קטנה, כל התקדמות לעבר היעד הציפה אותי בהתרגשות ובשמחה.

עכשיו אני כבר רגועה, אני יודעת שיש מלאכים טובים שנשלחו לעזור לי להכניס את החג הקרב בנחת, ברוגע ובשמחה. ומודה לאלוקים כל יום על הזכות להשתייך לקהילה נפלאה כל כך”.

הרשת געשה

התכונה הרבה בימי הקמפיין באה לידי ביטוי גם בתנועה הרבה סביב הקמפיין ומסריו ברשתות החברתיות. אשף הרשתות החברתיות הכלליות והבוכריות בפרט אליעזר גליבוב מספר על ימי הקמפיין ‘היה ברור לי שנראה תנועה ערה מאוד של גולשים אל עבר המסרים של הקמפיין ואל דף הקמפיין עצמו. תכננו יחד עם הקונגרס את כל דרכי הפעולה על מנת לגייס כמה שיותר גולשים מהרשתות הבוכריות. לאחר חשיבה ממושכת התכנית יצאה אל הפעול. בימי הקמפיין עצמו ראינו ‘הייפ’ מטורף בקבוצות ובפלטפורמות השונות . הכניסות לאתר הקמפיין שברו שיאים וכך גם התגובות והאינטראקציות סביב המסרים של הקמפיין. השקענו גם מחשבה בתמריצים שיעודדו את הגולשים לתרום, וכך יצאנו בהגרלות על פרסים שונים, מה שהגביר את ההאינטראקציה’. אומר גליבוב. ואכן בהנהלת הקמפין של חברת צ’ארידי אישרו שהכניסות לאתר הקמפיין של העדה הבוכרית היו גבוהות מאוד ביחס לקמפיינים אחרים שהיו באוויר בשבוע זה.

חשיפה ראשונה לבוכרים

אחד מהמנהלים הבכירים של חברת צ’ארידי שפיקח על ניהול הקמפיין מקרוב מספר בהתרגשות ל’מנורה’ על החשיפה הראשונה שלו לעדה הבוכרית. ‘הקהילה הבוכרית התגלתה בימים האחרונים בשיא תפארתה. העדה הזו ידועה כקהילה של נתינה, לב חם ועזרה הדדית. זה בא לידי ביטוי בקמפיין בכמות התרומות ובהתלהבות של האנשים להצטרף ולקחת חלק’.

ביסטריצקי מספר גם על הייחודיות של הקמפיין הזה אל מולם של קמפיינים אחרים שהוא מנהל  ‘אני רוצה גם להצביע על הבדל משמעותי בין הקמפיין הזה לקמפיינים אחרים שאנחנו מנהלים. בניגוד לקהלים אחרים ש’שכחו מהיכן באו’, הקהילה הבוכרית לא שוכחת את המקורות שלה ואת השורשים. כולם זוכרים שלמרות שכאן בארץ כולם נטמעו, אבל יש עדיין ייחודיות של הקהילה ואותה צריך לשמר. בגלל זה ראינו התגייסות שלא רואים בכל קמפיין אחר. כשאמרנו לכולם שיש משפחות מהעדה הבוכרית שלא יוכלו לחגוג את החג, בעצם הצבנו להם את המציאות כמות שהיא. זה גרם להרבה אנשים לפתוח את הלב ולתרום ביד רחבה. בעבורי זו הפעם הראשונה שאני נחשף לקהילה הבוכרית. אחרי אלפי קמפיינים שעשינו לקהלים בכל רחבי העולם, מסתבר שיש עוד קהל שעוד לא ראינו ונחשפנו אליו. עבורנו זו שמחה וגאווה גדולה להצטרף לעדה הבוכרית ברגעים היסטוריים שכאלו. אנחנו באמת מלאי הודיה לנשיא הקונגרס מר לבייב, מנכ”ל הקונגרס הרב בלוי והפרוייקטור של הקמפיין הרב בנימין ניאזוב על האמון שניתן בנו. אני מאוד מקווה שאלו שלא הספיקו להשתתף בקמפיין הזה, יוכלו לעשות זאת בקמפיינים הבאים בעזרת השם’ מסיים ביסטריצקי.

נחזור למרכז העצבים של הקמפיין. כאשר הזמם שהוקצב לסיום הקמפיין הולך ומתקרב, המתח בחדר המצב מתגבר והולך. העיניים נישאות אל עבר המסך הראשי שמראה את הסכום הכולל שנאסף הולך ומטפס לאיטו, כולם בתקווה שעד השעה בה תינעל האפשרות להשתתף, כל מי שרצה לסייע יספיק לעשות זאת.

ואולי, תמונת הניצחון הטובה ביותר היא המראה המיוחד שנראה בחדר הסמוך, שם כבר עובדות הנערות שהגיעו להתנדב למען המטרה החשובה וממיינות את המעטפות שבתוכן נמצאים שוברי הקניה לכל משפחה. אלפי המעטפות הללו יישלחו לכל רחבי הארץ ויגיעו ליעדן בימים הקרובים. שם יקבלו אותם המשפחות שכה זקוקות לחמצן הזה בערב החג. נותר רק לדמיין את התחושה הטובה והמשחררת שתהיה לאותן משפחות עם קבלת המעטפות שהגיעו אליהן בשמה של העדה הבוכרית כולה.

ככל שעובר הזמן הסכום מתחיל לעלות בקצב גבוה יותר. עוד ועוד תרומות נאספות למטרה הקדושה. רובן המכריע של התרומות מגיע מחברי העדה בכל רחבי הארץ. ישנן גם תרומות שמגיעות מקהילות הבוכרים בחו”ל שגם הם הצטרפו למאמץ המיוחד והמאחד הזה. עוד תרומה ועוד אחת, והנה מגיע הרגע. הרגע לו כולם חיכו בקוצר רוח. היעד הושג!!! שאגות השמחה הרעידו את אולם הכנסים של בית הקונגרס ומיד החלו הנוכחים בריקוד שמחה ספונטני ושמח במיוחד. כעת כולם יודעים. העדה הבוכרית אכן לא משאירה אף משפחה מאחור. לא תהיה משפחה אחת שלא תקבל את סל המזון שלה ותחגגו את הסדר כמו שצריך. כעת, כולם יכולים לנשום לרווחה וללכת לנוח מעט. עד למשימה הבאה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.