שאלה:

אני נשואה כמעט 6 שנים בהתחלה היה מושלם עד שאח של בעלי התחתן לפני 4 שנים, הוא נישא לאישה מיוחדת ‘גם יפה גם אופה’ כמו שאומרים. היא עובדת במשרה מכובדת, מנהלת בית לתפארת, מכינה כל יום אוכל מבושל, הבית תמיד מתוקתק.

אצלנו בבית זה לא ככה. בעלי לא מעיר לי אבל תמיד הוא רומז אצל אחי זה לא ככה, אני שונאת את ההשוואות שהוא עושה ומרגישה רע עם זה. אפילו התחלתי לשנוא את גיסתי בלי סיבה, היא ממש מקסימה איתי אבל אני מחפשת תמיד איפה היא לא מושלמת בכדי להראות לבעלי.

איך יוצאים מהמצב הזה?

תשובה: שואלת יקרה,

תחושת הקנאה שאת נמצאת בה צועקת משאלתך ופותחת צוער לעולמך הסוער, כתוב במשנה במסכת אבות  “אם אין אני לי מי לי, וכשאני לעצמי, מה אני, ואם לא עכשיו אימתי”

המשנה הזו מראה את המצב המורכב בו את נמצאת, אם את לא תקומי ותעשי משהו בסיטואציה הזו אף אחד לא יעשה במקומך, מצד שני הכוח והיכולת שלך מוגבלת לשינוי המצב.

נתחיל בזה שהכל מתחיל אצלך בתודעה, את לא מעריכה מספיק את עצמך! ולכן כל אמירה או השוואה גורמת אצלך לטלטלה חזקה, ומעוררת את ביטחונך העצמי. ברגע שתתחילי לטפוח לעצמך על השכם ולומר לעצמך כמה את טובה, כמה את יעילה, ותתחילי להאמין בזה לשדר את זה כלפי הסביבה החיצונית המסר יועבר ויעריכו אותך יותר. את בוודאי מכירה הרבה אנשים מצליחנים רק בגלל שהם מעריכים את עצמם ומשדרים זאת לסביבה בתוספת סמכות שהם מקרינים, כולם סוגדים להם גם אם הם לא העיפרון הכי מחודד בקלמר .                                                                                                               תחושת הקנאה מקשה עלייך עוד יותר כי את בטח שואלת את עצמך :למה אני מקנאה בה?                                   לכן אני רוצה לענות לך שזה נורמלי להרגיש קנאה אתן שתי כלות חדשות וצעירות שרוצות להוכיח כמה אתן מוכשרות וטובות, רוצות שיכירו במעלותיכן ,רק שאצלך זה עם נפח נוסף של חשש לאבד את המקום הבטוח של הכלה המיוחלת והמוצלחת, עד שגיסתך הגיעה את היית בחוף מבטחים ופתאום הגיע גל גדול ומאיים והוא נראה לך אימתני.   

ראשית, עליך להכיר בזה שאת מקנאה בגיסתך ולהסתכל לקנאה בעיניים ולהבין מדוע היא התעוררה תוכלי בעז”ה להתמודד מולה ולהגיע לבניה חדשה של התדמית שלך בעיניי עצמך. כי כרגע היא  הופיעה מולך בדמות הגיבה שהיא  אישיות מרנינה שאת כ”כ שואפת להיות כמוה מצליחנית, מאורגנת מצחיקה ושנונה  קסם של אישיות , ותחושת האיום מיד מתעוררת במיוחד שאת מרגישה שבעלך משווה בינכן. כל אישה רוצה שבעלה יראה אותה היפה והמוכשרת בנשים ,ושיפרגן לה על  העשייה שלה, לכן תגרמי לו לפרגן לך, ואיך תעשי את זה?

גבר צריך שאשתו תיתן לו תחושה טובה, שתיתן לו להרגיש מוערך  הוא יתחיל להפנים כמה הוא זכה באישה מיוחדת גם אם הבית נקי 80% גם אם אין אוכל מבושל כל יום, תתחילי לפרגן לעצמך בקול על העשייה שלך לבית בכדי שגם את תשמעי  בקול כמה את תורמת ויעילה לבית. ברגע שאת תהיי מודעת לערך של עצמך, לעוצמות שיש בך גם האנשים סביבך יכירו בזה, תשני את מבט שלך כלפי עצמך, במקום לראות מה אין בך, תתחילי לראות מה יש בך!  מתי שאת תהיי בטוחה במה הוא זכה, הוא ידע גם כמה הוא זכה. בנוסף, מתי שבעלך יציין בפנייך ‘אצל אחי זה ככה’, תגידי לו בעדינות אך בסמכותיות יש הרבה דברים שונים בבית שלנו ושלהם, כל אחד מנהל את ביתו לפי מה שטוב ומתאים לו, לא כל מה שרואים מכאן רואים גם משם, אולי אם היית שם זה לא היה הכי טוב בשבילך ולאחיך זה מתאים, אין להשוות בין בתים ,אלה להבין שמה שיש לנו זה הכי טוב בשבילנו. יש דברים שצריך לשפר ותמיד טוב לשאוף הלאה, אבל לא להשוואות מתוך קנאה, כי אין כאן קנאת סופרים אלה קנאה שמוציאה דעתו של אדם.

בהצלחה.

שאלה: בזמן האחרון בני בן ה10 מקלל קללות ממש קשות מציינת שאצלנו בבית ברוך השם לא מקללים לא אני ולא בעלי, הוא שומע אותם בחוץ ומכניס את זה לצערי לבית.

היום בבוקר הוא קילל ואמרתי לו אני מבינה שאתה לא מבין את הפירוש, אבל הפירוש הוא ממש קשה ואני הפעם לא מענישה אותך, אבל לפעם הבאה אני מענישה אני מזהירה אותך…כמה שזה יעזור אני לא יודעת.. אבל אני ממש רוצה לדעת איך גורמים לילד להפסיק עם הקללות?

תשובה:

אמא יקרה,

כהורים אנחנו משתדלים לעשות הרבה לטובת הילד, אבל מה לעשות שהוא חשוף גם להשפעה מחוץ לכותלי הבית?

הילד נמצא בגן/ בית ספר, גינה ציבורית, חוגים, השפה של הסביבה החיצונית לא תמיד מותאמת לשפה הפרטית שלנו,  והילד בכל זאת פוגש אותה, ככל שיגדל יתכן שיפגוש אותה יותר ויותר.

זהו תהליך התפתחותי תקני שעובר כל ילד, שנחשפים לפניו “שפות” שונות שלא הוריו בחרו עבורו, אך אנו לא בדיוק  יכולים למנוע אותו מלשמוע אותם.

מה אנחנו כן יכולים לעשות? להיות הורים מגיבים, להגיב על שימוש לא ראוי, להכניס לתודעה של הילד שלא מדברים באופן לא ראוי.

1. עודדו בבית שפה מכבדת, שהילד מדבר באופן יפה ומכבד תעצימו את הרגע, שתפו אותם בכמה נעים שהם מדברים בשפה מכובדת, כמה אנחנו שמחים שהם בוחרים להשתמש בשפה מכבדת ולא פוגענית.

ככל שתגדילו ותעצימו את השפה המכבדת היא תתעצם אצלכם בבית, בדיוק כמו שאם תעשי חס וחלילה אחרת ותתני תשומת לב מרבית לקללות הוא יגביר את השימוש בהן.

2. במידה והילד בכל זאת קילל או דיבר לא יפה בבית, פשוט תעירי לו בנחת ובלי צעקות ,רצוי אף להסתכל לו לתוך העיניים ולומר: “אצלנו בבית לא מקללים”  וזהו, אל תתחילו להטיף לו מוסר זה לא הזמן, פשוט עמדו על העיקרון של השפה בבית, חזקו את החוקים  והגבולות של ביתכם ,בלי לתת לקללות יותר מידי תשומת לב  שעלולה להעצים במקום לרדת.

3. הילדים שלנו עוברים שלב התפתחותי תקין שהם מנסים להביא את השפה החדשה שהם נחשפו אליה, אל תכנסי לפאניקה שהם מכניסים את זה הבייתה, ברגע שתשדרי להם שאת בלחץ, זה יהפוך במודע שלהם ככלי נגדך, את חייבת להישאר אדישה חיצונית, גם אם את כולך סוערת מבפנים, ולומר ברור שאצלנו בבית לא מדברים ככה! לא מעליבים, אצלנו מכבדים כל אחד ומדברים אליו בצורה נקיה  ומכבדת בדיוק כמו שאנחנו רוצים שאחרים  ידברו אלינו ויכבדו אותנו.

4.תבדקי טוב האם בשעת לחץ אתם משתמשים במילים האלו?

האם יתכן שהילד שמע אותך בזמן נסיעה בכביש פולטת משפט כמו:” איזה מפגרת היא איך היא חתכה אותי ועוד בלי לאותת?”

או אם שכחת לשים אבקת אפיה  בעוגה הגבת לעצמך “אוף איזה סתומה אני איך שכחתי?”

לילדנו יש קולטים מאוד עדינים, הם קולטים הכל ומיד מתרגמים התנהגות שגויה שווה קללה או אמירה לא מכבדת,  שהם פוגשים התנהגות שגויה לדעתם אצל האחר, הלא מודע שלהם מתעורר ומגיב כמו שהוא שמע קודם ומקלל או מדבר בשפה לא מכבדת .

חשוב מאוד  להבהיר לילד שוב שאצלנו מדברים יפה להוות דוגמה חינוכית ולא להראות היסטריה מהקללות שהן לא יעצימו במקום להיעלם.

בהצלחה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.