ב”ה

כל מה שצריך כדי ליישם את המשימה הקדושה הזו – אני כאן. אני אשב עם הנהלת הקונגרס ונחשוב יחד על רעיונות כיצד להביא יותר צעירים אל בתי הכנסת. אם צריכים להוסיף תקציבים לכך, נוסיף בשמחה”.

בחודש האחרון התקיימו בקונגרס שני אירועים ושניהם קשורים אחד עם השני. בכ’ מנחם אב, יום פטירתו של רבי לוי יצחק שניאורסון זצ”ל, אביו של הרבי מליובאוויטש, התכנסו ראשי ותלמידי הכוללים שהקמנו ברחבי הארץ במצוותו של הרבי לזכר אביו, בשותפות עם בני יהושע לבייב. בשבוע שעבר התקיים כנס הגבאים השנתי, שנערך זו השנה ה-22 ברציפות.

אני רואה בשני האירועים הללו אירועים חשובים ומכוננים בחייה של הקהילה: תפקידם של הכוללים הוא לפעול עם המבוגרים שלנו; יהודים בוכרים שיצאו לפנסיה ויש להם מעט יותר זמן פנוי, לכנס אותם יחד ללימוד תורה מידי בוקר. תפקידם של גבאי בתי הכנסת, בעיניי, הוא להביא את הדור הצעיר של הקהילה אל תוך בתי הכנסת.

כך, למעשה, אנחנו שומרים על הקהילה שלנו מגיל הנערות ועד גיל שיבה.

*

על הכוללים כתבתי ודיברתי לא מעט בעבר, השבוע אני רוצה להקדיש כמה מילים דווקא לתפקידם של הגבאים, ואחזור ברשותכם על דברים אותם אמרתי בפני הגבאים בשבוע שעבר.

מה למעשה החשיבות של אותה קבוצה מופלאה של גבאי בתי הכנסת בקהילה הבוכרית? הגבאים הם למעשה השופר של העדה הבוכרית. הם עומדים על המשמר ונמצאים בחוד החנית של העשייה עם העדה. על הכתפיים של הגבאים מונחת אחריות גדולה מאוד, אחריות קריטית לעתיד הקהילה שלנו.

להיות גבאי בית כנסת זה הרבה מעבר לסידור הפיזי של בית הכנסת או מכירת עליות. המשימה העיקרית של גבאי הוא להיות החוליה המקשרת בשרשרת בין העבר המפואר שלנו לבין העתיד. המשימה של הגבאי היא להמשיך את המורשת ולקרב כמה שיותר יהודים אל דרך התורה והמצוות.

ובתוך כל זה, המשימה הקריטית ביותר היא: להביא ולחבר את הדור הצעיר אל בתי הכנסת. שכל סבא יביא את הנכד. שכל אבא יביא את הבן.

לא מזמן ביקרתי באוסטריה. הקמנו בוינה את הפעילות עם הקהילה לפני כשלושים שנה. היהדות בוינה הייתה אז בדעיכה גדולה. חלק מהיהודים הבוכרים עבדו לצערי בשבת, היו גם חתונות שמתקיימות בליל שבת. התחלנו לפעול… והיום, וינה נראית כמו בני ברק. ראיתי שש מאות ילדים בקייטנה בלי עין הרע. כולם משננים פסוקי תורה ותפילה. רואים את העתיד הזוהר של העיר וינה.

כשחושבים על זה ומנסים להתבונן מה ההבדל בין מה שקורה באוסטריה למה שקורה בישראל התשובה היא שבישראל אין כמעט נישואי תערובת. מי שיהודי נשאר יהודי. יחד עם זאת כל ילד שלא הולך לבית ספר דתי אלא לבית ספר ממלכתי, לצערי מתרחק מהיהדות. בחינוך הממלכתי בישראל כיום, כל מה שקשור לדת, נמצא תחת איסור מוחלט.

הערכים שמערכת החינוך בישראל כיום נותנת לילדים הם ערכים שהיו זרים מאז ומתמיד לתורת ישראל. זו הסכנה הגדולה ביותר לעתיד העם היהודי. כל ילד שלא קשור לקהילה דתית חזקה הולך ומתרחק מהדת היהודית, והתוצאה מכך היא שלצערי הרב לא רק מתנתקים מהדת היהודית אלא מתחילים לשנוא אותה… בחו”ל גם מי שלא שומר על כיפור כאשר רואה יהודי דתי הוא מכבד אותו. בארץ, לצערי אנחנו נמצאים במצב רחוק מאוד מכך. אחוזים גדולים מאוד שונאים את הדתיים. מבלי להיכנס לסיבות שגרמו לכך, זה המצב הקיים לצערי.

כאן תפקידם של הגבאים, שאני קורא להם “השופר” של הקהילה. תפקידם של הגבאים הוא להביא את הדור הצעיר אל בתי הכנסת.

אני רוצה לומר באופן ברור: כל מה שצריך כדי ליישם את המשימה הקדושה הזו – אני כאן. אני אשב עם הנהלת הקונגרס ונחשוב יחד על רעיונות כיצד להביא יותר צעירים אל בתי הכנסת. אם צריכים להוסיף תקציבים לכך, נוסיף בשמחה.

כל גבאי שהצליח להביא עוד צעיר לבית הכנסת, יכול להתגאות שהוא קיים את שליחותו. הסדר והניקיון של בתי הכנסת ומכירת העליות, הם דברים חשובים, אבל הדבר הקריטי ביותר הוא לדאוג שגם בעתיד הבתי כנסת של הקהילה יהיו רלוונטיים ולא יתרוקנו חלילה. ובלי הגבאים והרבנים, אי אפשר לעשות את זה. זה החלק העיקרי, בעיניי, לעתידה של הקהילה הבוכרית בישראל.

יש לנו רבבות צעירים מצליחים היום בקהילה ברחבי הארץ. אנחנו רוצים שבעתיד יהיו לא רק עשרות חברי נשיאות אלא מאות כאלה. הבוכרים מוכשרים ומוצלחים בביזנס. הם יודעים לעשות מסחר. בתקופה הסובייטית דיכאו אותנו, אבל היום יש לנו את הכלים להצליח. החבר’ה הצעירים בישראל יודעים את השפה, יודעים את המנטליות ואיך להסתדר. ולכן אני רואה בעתיד הרבה יותר אנשי עסקים בוכרים מצליחים בעמדות מפתח. כדי שהם יישארו במעגל המסורת, אנחנו צריכים לגעת בכמה שיותר בני נוער היום.

*

אני נושא תפילה בליבי שכל מי שיש לו תפקיד ציבורי בקהילה יצליח הרבה מעל המשוער. אני מתפלל שזכות אבותינו תסייע בידינו, כי אין לנו מאומה מלבד זכות אבות.

גם כשמשה רבינו נשא תפילה אחרי חטא העגל, כשהקב”ה רצה להשמיד את כל העם ולהתחיל את כל העם היהודי רק ממשה רבינו, מה היה הכלי שמשה רבינו השתמש בו? זכות אבות. “זכור לאברהם יצחק וליעקב”.

אז בואו ידידי היקרים, נקח על עצמנו משימה לפני ראש השנה ונבוא מצוידים בזכויות ליום הדין. לא צריכים דברים גדולים מאוד, אפשר להתחיל בדברים קטנים: עוד שיעור תורה, עוד צעיר לתפילה, עוד שיעור לנשים, ואני מבטיח לכם שאנחנו נהיה אתכם בעזרת השם, נתמוך ונסייע ככל האפשר.

שבת שלום לכם, אחי ואחיותיי היקרים.

Leave a Reply

Your email address will not be published.