כבר עשר שנים שהרב ברוך בבייב משמש כרב הראשי לקהילת הבוכרים בארה”ב ובקנדה. מול תפקוד שוטף של מערכת הלכתית ושגרה של פעילויות לקהילה הבוכרית, השנה האחרונה הייתה מאתגרת במיוחד. במרחק של אלפי קילומטרים משם, אביו, הרב שלמה בביוב, במסירות נפש מנהל את כל הצרכים הרוחניים של יהודי אוזבקיסטן. בראיון חג מתארים הרבנים לבית משפחת בביוב את ההיערכות לחג הפסח השנה לעומת שנה שעברה, משלוח המצות שטרם הגיע וכיצד משפיעה החלטת בג”ץ לאפשר גיור רפורמי על הקהילה היהודית בארצות הברית.

| בר דוד, צבי שור

הקהילה הבוכרית בארצות הברית שניה בגודלה לקהילה בארץ ישראל. מורכבת בעיקר משני ענפים, אלו שעלו ישירות לארה”ב מברית המועצות ואלו שהגיעו לארה”ב לאחר שעלו קודם כל לארץ ישראל. הקהילה הבוכרית היא אחת מיני מאות קהילות יהודיות הקיימות בארצות הברית. למרות זאת, מצליחה לשמור על אחדות וסדר ארגוני. “יש לנו רבנות משלנו ובית דין בוכרי בראשות הרב רבין”, מתאר הרב ברוך בבייב וממשיך “מוסדות וארגונים הפועלים בשיתוף פעולה ומצויים בקשר הדוק, כמובן שאנחנו מקיימים קשרים הדוקים גם עם שאר הקהילות הסמוכות כלומר איפה שיש ריכוזי אוכלוסייה בוכרים, בקליבלנד, אטלנטה, מיאמי,  אריזונה קולרדו”. לתחושת השייכות ולשימור האופי הקהילתי בארצות הגולה יש חשיבות רבה בעיקר לנוכח הנתונים שאינם פוסחים על אף קהילה, מגפת הקורנה לא תרמה ואף חיזקה את הריחוק החברתי, לנוכח נתונים מדאיגים של התבוללות בקרב הצעירים.

רבנות בצל מגפה

כיצד אתה מתמודד עם המציאות החדשה של פעילות רבנית לצד נגיף הקורונה?

“עם תחילת המגפה העברנו את כל השיעורים לאונליין, שינוי זה גרם ליתרון מובהק, מספר המאזינים גדל בצורה משמעותית. שנה שעברה מכרנו את החמץ באופן וירטואלי, אפילו קיבלנו בקשות מקזחסטן ואוקראינה. יש לנו קבוצות וואטסאפ וטלגרם באמצעותן אנחנו מקלים על כל תהליך שדורש התארגנות כללית. עם הימים הנוראים בתי הכנסת נפתחו ומאז ברוך השם לא נסגרו והפעילות גדלה, במבנה המרכזי, הסנטר יש שש קומות, יש לנו מניינים כסדרם כל יום שני מניינים צעירים ומבוגרים, הגרעין החזק בקהילה. בשבתות אפילו נערכים ארבעה מניינים. תחת הסנטר קיימים יותר משלושים וחמישה בתי כנסת בניו יורק”.

הרב ברוך בביוב שליט”א

איך יראה פסח השנה ?

“שנה שעברה, היינו בהסגר,  מלבד זמני התפילות שנשלחו גם הם באופן וירטואלי שלחנו לכל משפחה גם הגדות של פסח הגדות ומחזורים לבתי הכנסת, השנה אנחנו מאמינים שהציבור יבוא, אנחנו רואים את ההגעה בשבתות ולפי זה נערכים. עדיין הציבור המבוגר יותר חושש לצאת. לקרת החג אנו מחלקים כרטיס למימון מצרכי מזון ותלושים לאברכים נזקקים ומשפחות חד הוריות שלצערי הרב המספר גדל והולך, לא רק בקווינס גם בברוקלין”.

כאמור , מגפת הקורנה הכתה קשות את ארצות הברית, מבין הנדבקים והנפטרים נמנים רבים מהקהילה הבוכרית, עד כמה המצב חמור?

“הייתה תקופה קשה מאוד בין פסח עד אחרי שבועות, בדיוק שנה שעברה. לפי המספרים אם ניתן לאמוד קרוב למאה בוכרים מבוגרים נפטרו בעקבות הווירוס.

הקהילה מורכבת ברובה מאנשים מסורתיים, הרגשנו את רוח התקופה בבשרנו. מבחינת האחדות, העדה הבוכרית תמכה האחד בשני, ניסינו לאתר אנשים שלא יכולים להסתייע לבד או לשוחח עמם על מנת להפיג את הבדידות”.

#התמודדות עם הרפורמים

החודש  אישר בג”ץ בארץ את הליך הגיור הרפורמי, מה דעתך בנושא?

“זה לא בסדר ואם זה יצא לפועל מה שבג”ץ זה ישפיע ונצטרך להתמודד עם ההחלה. גם ככה זה קשה , בארץ רישום הנישואים ובירור היהדות הוא הרבה יותר מסודר, מאחר ויש גוף כמו הרבנות. אבל אצלנו בארצות הברית הגוף לא שייך לממשל ומתנהל באופן פרטי, הרב שלמה רבין, מגיע לתיקים ספרא דדיניא , אחת לתקופה ופוסק את ההלכה הנדרשת. בתקופת הסגר נאלצו למצוא דרכים יצירתיות להמשיך את ההתנהלות הרבנית. היו דיונים בזמן הזום בזמן המגפה וקבצים שנסרקו למחשב. קצת היה שונה מאד ממה שאנחנו ממכירים בהתנהלות של בית דין רבני , אבל זה מה שנדרש כי אפשר לעצור את ההלכה.

בנוגע לרפורמים, אנחנו שנים מצויים בבעיה של זהות יהודית לצד זהות רפורמית. מול הבית כנסת שלנו יש לקהילה הרפורמית בית כנסת ומוסדות נוספים, זו המדינה עם ריכוז הקהילה הרפורמית הגדול בעולם. בעבר, בקושי היינו מסתדרים עם מה שהלך כאן. עד היום, לאף אחד לא היה ספק, בוכרי יודע שאם הוא היה עושה גיור אצל הרפורמים זה היה פסול ולא היינו מאשרים חופה או ברית מילה אצלנו. יש מהקהילה הבוכרית שהלכו ועשו גיור אצל הרפורמים, אי אפשר למנוע את זה ,זו מדינה חופשית. אי אפשר לבטל את הנעשה אבל אנחנו עובדים עם הצעירים ולהשפיע דרך ההורים לגיור על פי ההלכה. אנחנו מאוד הקשנו את עמדתנו בנושא. הבהרנו לכל המוהלים גם מקהילות האחרות, כי קרו פעמים שהיה מגיע נניח מוהל ממוצא אשכנזי מה לו ולבירור היהדות של ההורים כלומר הוא לא היה יודע איזה גיור האמא עברה , מבצע את המילה והולך. בעשר השנים האחרונות הכתבנו כאן נוהל שחייבים לבדוק טרם המילה או החופה בירור יהדות מלא כמו שצריך עם רשימת דברים. ברגע שנתקלים בקשיים כאלו הקהילה מבינה מה ההשלכות של גיור אצל הרפורמים.

היה מקרה בהתחלה שהגעתי לכאן, לצערי, שלושה חודשים המתינו לברית מילה של התינוק בגלל שלא היה גיור כהלכה לאם”.

לא פעם נשמעים מתיחות בקרב יהודי ארצות הברית בגין החלטות ממשלת ישראל, איך היית מתאר את הרחוב האמריקאי ביחס לישראל? במהלך ההפגנות בניו יורק כוונו כלפי הקהילה הבוכרית גילויי אנטישמיות?

“זה ידוע מה ניו יורק חושבת על ישראל, ברובה היא דמוקרטית, מה שהיא חושבת על טרמפ זה מה שהיא חשבת על ישראל. כלפינו זה לא מתבטא כלל,  כל אחד עסוק בשלו במיוחד בזמן הנגיף, כנ”ל לגבי גילויי אלימות ,לא רואים משהו שנערך דווקא אלינו. התנהלות רגילה לחלוטין, בהפגנות של השחורים הייתה קצת ההיערכות מוגברת של הרשויות אבל אצלנו לא הרגשנו בשכונות שלנו”.

עד כמה מורגשת הפעילות של קונגרס יהודי בוכרה בארה”ב?

“כרב העדה בארצות הברית ובקנדה, אנחנו מרגישים את פעילות הקונגרס בהרבה יותר ממה שאתם מרגישים בארץ. היא נחוצה כאן, בארץ ישראל אתה נמצא בתוך מדינה יהודית וכמובן שיש עוד הרבה ארגונים שניתן להיעזר בהם. פה, בעדה הבוכרית זה המטרייה שמאחדת את כולנו, תודה רבה במיוחד למר לב לבייב ומנכ”ל הקונגרס הרב יהודה בלוי, גם בזמן הנגיף דאגו לפעילות וקונצרטים וירטואליים.  העיתון שמאחד את כל הקהילות גם אצלנו וגם באירופה. זה דבר עצום ונפלא כי בוכרים בסך הכל כולנו משפחה אחת וכולם מכירים את כולם ובפרט שאתה רואה את השמחות והדברים הפחות נעימים בעיתון ובאתר זה משמח ומאחד ומאגד והכוח שלנו הוא באחדות כידוע.

אנחנו מאחלים לכולם חג פסח כשר ושמח, ישר כוח לקונגרס יהודי בוכארה על הפעילות הענפה, ובפרט בחג הגאולה, חג פסח. ושנזכה ב”ה לשנה הבאה בירושלים הבנויה”.

#חוזרים למקורות

במרחק של אלפי קילומטרים מניו יורק, נמצא הרב שלמה בביוב. אביו של הרב ברוך בביוב, המשמש כרב מטעם הקונגרס בקהילה היהודית באוזבקיסטן. הרב בביוב יצא לאוזבקיסטן לפני קצת יותר משנה. עת מגפת הקורונה הייתה בשיאה והעולם עצר מלכת. מה שלא הפריע לו ולצוות הקונגרס להגי למדינה ולהתחיל את ההכנות המהירות לחג הפסח. מאז הגיע למקום, הרב בביוב אחראי למהפכה בכל תחומי היהדות במדינה. הקהילות היהודיות הקטנות הפזורות בערים השונות זוכות לביקורים תכופים של הרב ורעייתו הרבנית. הרב בביוב משמש כתובת לכל דבר ועניין והמעורבות והעשייה שלו בקהילה ניכרת מאוד. רק בחג הפורים האחרון ערך הרב בביוב סיור בכל קהילות יהודי אוזבקיסטן ודאג שכולם יחגגו את חג הפורים כהלכתו ובשמחה רבה. כמו כן, אחראי הרב בביוב על שחיטה כשרה, עריכת ברית מילה ופיקוח כשרות. אשתו, הרבנית בביוב אחראית למערך הנשים ודואגת להם לכל צורכן. אנחנו תופסים את הרב בביוב לשיחה בזמן לחוץ מאוד. אם בכל שנה ערב חג הפסח הוא זמן לחוץ כשלעצמו, והארגונים וההכנות לחג נמצאות בשיאן, הרי שהשנה הלחץ נוכח בכפליים. המשלוח הענק עם המצות השמורות לקהילה המקומית, טרם הגיע לידיו.  לכן, למרות שתכננו לערוך עם הרב בביוב ראיון ארוך ומקיף על פעילות הקודש שלו באוזבקיסטן, הזמן הקריטי בו תפסנו אותו לא אפשר לו לענות בנחת על השאלות.  “אנו עושים כל מה שצריך כדי לחגוג את חג האביב והחופש על פי המסורות היהודיות”, אמר הרב שלמה בבייב ל”מנורה”. – “דאגנו ליין כשר לבשר כשר. ההכנות לקראת סדר הפסח. נגיף הקורונה הטביע את חותמו על חיינו. לכן, השנה המצות הגיעו לטשקנט הרבה יותר מאוחר מהרגיל. והעובדה הזו מדאיגה אותי מאוד”.

– כן, המצב עם מצות לא קל. – אומר יו”ר הקהילה הדתית היהודית בטשקנט “טרו” ארקדי יששכרוב. “אבל אני חושב שהכל בסוף יהיה בסדר. כבר כתבתי בקשה לראש עמדת המכס, שם תתבצע אישור המכס של המכולה שלנו. אני בטוח שהם יפגשו אותי באמצע הדרך. אחרי הכל, אני חבר במועצת העדות של הוועדה לענייני דת תחת מועצת השרים של אוזבקיסטן. ולכן אני יודע ממקור ראשון עד כמה ממשלת אוזבקיסטן מתייחסת בכבוד וברצינות לקהילה שלנו. הבעיה היחידה היא שנצטרך לפזר את המצות בקהילות השונות בתוך זמן קצר. אנחנו גם יכולים להתמודד עם זה. הצוות, התחבורה כבר מוכנים ומחכים לאות. אז אדבר עם הרב שלנו כדי להירגע. עם זאת, אני מבין את ההתרגשות שלו.

#דאגה לכלל הצרכים

הרב שלמה בביוב הוא אדם מאוד אחראי. גם הוא וגם אשתו הרבנית אסתר, מהרגע שהגיעו לטשקנט, הביאו את חום ליבם לחיינו הרוחניים. הם לא לוקחים בחשבון לא את הזמן או את גילם, הרב שלמה נוסע לערים אחרות, במקביל עובד כשוחט ובקר כשרות ומוהל, רבנית אסתר מקדישה זמן רב לעבודה עם הנשים שלנו ועושה העבודה הזו בכל ליבו. מבחינתם, האינטרסים של הקהילה הם החשובים ביותר. בזכות הרב שלמה ורבנית אסתר אנו יכולים לומר שחיי הרוח בקהילה שלנו עלו לשיאים חדשים. וזה ללא ספק הכשרון הגדול של עובדי הקונגרס העולמי של יהודי בוכרה בהנהגתו של המנכ”ל הרב יהודה בלוי”. אומר יששכרוב

“היום אנו מקבלים תגובות חמות מאוד לעבודתו של הרב שלמה בבייב”, אומר אדי מרדכייב, ראש המחלקה ליחסי קהילות החוץ בקונגרס העולמי של יהודי בוכרה. פשוטו כמשמעו מהרגע שהרב שלמה בביוב הגיע לטשקנט, הוא החל להכין את הקהילה לקראת חגי חודש תשרי לקיום תפילות. הוא לקח חלק פעיל בעסק, והפך, פשוטו כמשמעו, לאחראי העיקרי למילוי הצרכים הדתיים של הקהילה היהודית באוזבקיסטן, כולל: עריכת טקסי חתונה, טקסי ברית מילה, שחיטת בעלי חיים ועופות לפי קנוני היהדות, עריכת תפילות ושיעורי תורה.

גם הרבנית אסתר, כפי שאמר ארקדי ייששכרוב, לקחה על עצמה את כל העבודות עם נשות הקהילה. היא הפכה לאחראית לענות על הצרכים הדתיים של נשים באוזבקיסטן, כולל: טבילה במקווה, שמירת המסורות והמנהגים של יהדות במשפחה, עבודה עם ילדים מהקהילה היהודית הבוכרית. עם הגעתו של הרב שלמה בביוב לאוזבקיסטן, הרבה בקהילה המקומית השתנה לטובה.

“באמת יש לי הרבה מה לעשות היום”, המשיך הרב שלמה בבייב את דבריו. – “אבל אלה עניינים חשובים מאוד. הרי כאן בטשקנט, כאשר אנו מתכנסים לשבת סביב שולחן הסדר החגיגי, שוב נזכור כיצד בלילה החשוך של חודש האביב ניסן על פי לוח השנה היהודי, עזבו צאצאי בני יעקב את מצרים. ומיהרו תחילה להר סיני, ואחר כך לארץ-ישראל. חג הפסח מזכיר לנו את הצער שפקד את עמנו ואת שמחות השחרור. תן לתורה לאחד את כל משפחתך, הצעירים והמבוגרים, מה שהופך אותה ללא נגישה לאויבים, ידידותית ומאוחדת באמונה, במחשבות ובמסורות. אני מברך את כל קוראי עיתון ‘מנורה’ ואת כל העם היהודי בחג פסח כשר ושמח”!

Leave a Reply

Your email address will not be published.