מתקפת טרור משולבת הכתה במרכז העיר בערב יום שני השבוע. המחבלים שהיו מצויידים בנשק חם החלו במסע ירי בסמוך לבית כנסת במרכז העיר ומשם התפזרו לאזורים שונים במרכז העיר* בני הקהילה היהודית המקומית לא נפגעו ונזק קטן נגרם למבני הקהילה* ראיון מיוחד עם יעל אוסניאזוב מוינה, על רגעי האימה והוראות הביטחון

מתקפת טרור באוסטריה מספר מחבלים חמושים פתחו בערב יום שני בירי, סמוך לבית הכנסת המרכזי בבירה וינה – במה שהתברר כמתקפת טרור מתואמת בשישה מוקדים שונים במרכז העיר. 5 בני אדם נהרגו ולפחות 14 נפצעו – כמה מהם במצב קשה. כוחות גדולים של המשטרה הוזעקו למרכז העיר ופתחו במצוד אחר אחד המחבלים. אחד החמושים, שנשא חגורת נפץ ותיק מלא בתחמושת, נורה על ידי השוטרים וחוסל. לפחות מחבל אחד עדיין מסתובב חופשי. שר הפנים האוסטרי: “המחבל היה איסלאמיסט, ונשא עליו חגורת נפץ”. בהמשך התברר שמדובר בחגורת דמה. 

המתקפה החלה סמוך לשעה 19:00 ליד בית הכנסת המרכזי בווינה, שעות ספורות לפני כניסתן לתוקף של הגבלות הקורונה במדינה. לפי דיווחים מהזירה, לפחות שלושה חמושים השתתפו במתקפה. ראש עיריית וינה עדכן לפנות בוקר כי אישה שנפגעה מהירי מתה מפצעיה. לפי שעה, מניין הקורבנות עומד על 5 בני אדם. סוכנות הידיעות האוסטרית דיווחה ששוטר אחד נפצע קשה מהירי במרכז וינה. על פי הדיווח, גם שומר בית הכנסת נפצע מהירי.

שר הפנים האוסטרי קארל ניהאמר אמר הלילה במסיבת עיתונאים כי מספר בני אדם נהרגו במתקפה, אחד החמושים חוסל ולפחות מחבל אחד עדיין מסתובב חופשי. ניהאמר שב וקרא לציבור שלא להסתובב במרחב הציבורי במרכז וינה, וציין כי הילדים אינם נדרשים ללכת לבתי הספר היום. הוא הוסיף ואמר כי המתקפה נעשתה על ידי טרוריסט איסלאמיסטי, שנשא עליו חגורת נפץ. 

ניהאמר אמר כי לפי כל ההערכות שיש בידו, מדובר באירוע טרור. כלי תקשורת במדינה דיווחו כי הירי התרחש בסמוך לבית כנסת, אך לא ברור אם בית הכנסת היה יעד המתקפה. עוד אמר שר הפנים בריאיון לערוץ השידור הציבורי ORF כי “אנו מאמינים שיש מספר מבצעים לפיגוע הזה, ולמרבה הצער יש גם כמה פצועים וכנראה גם הרוגים”.

שר הפנים האוסטרי תיאר את החשודים כ”חמושים ומסוכנים”, וציין כי המצוד אחריהם נמשך. “יחידות של הכוחות המיוחדים מחפשות אחר המחבלים”, אמר. “מדובר על מבצע נייד שלא מוגבל לאזור אחד בווינה”.

לפי גורם ביטחוני, ככל הידוע כרגע אין נפגעים בקרב חברי הקהילה היהודית. דובר שירות האמבולנסים בווינה דיווח שאדם אחד נהרג ומספר אנשים נפצעו במתקפה. משטרת וינה הורתה למפעילי התחבורה הציבורית בווינה שלא לעצור בתחנות במרכז העיר. עוד קראה המשטרה לציבור שלא להפיץ שמועות על מספר הנפגעים ולהישאר בבתים, הרחק ממקומות ציבוריים.

קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ אמר שהירי בווינה הוא “מתקפת טרור דוחה” והוסיף כי הצבא יצא להגן על אתרים בבירה כדי שהמשטרה תוכל להתמקד בפעולות נגד הטרור. “אנו חווים כרגע שעות קשות ברפובליקה”, כתב קורץ בחשבון הטוויטר. בהמשך ציין קורץ כי “המתקפה היא בהחלט מתקפת טרור שתוכננה באופן מקצועי מאוד”.

כל המוסדות היהודים ייסגרו

ראש הקהילה היהודית באוסטריה, אוסקר דויטש, כתב בטוויטר כי גם המוסדות היהודיים בווינה ייסגרו. “כל בתי הספר היהודיים, בתי הכנסת ומוסדות הקהילה היהודית, כמו גם מסעדות וסופרמרקטים כשרים בווינה, ייסגרו כאמצעי זהירות”.

בניין ‘בית הלוי’ בוינה

שגריר ישראל באוסטריה, מרדכי רודגולד, הגיב הבוקר לאירוע הירי: “המחשבות והתפילות שלנו עם העם האוסטרי מול פיגוע הטרור הנורא. תנחומינו למשפחות הקורבנות. ישראל עומדת איתן לצד אוסטריה בשעות קשות אלה בסולידריות מלאה”. גם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, שבארצו התרחש אירוע טרור רק לאחרונה, הביע תמיכה באוסטרים. “צרפת משתתפת באבל של אוסטריה. זו אירופה שלנו ועל אויבינו לדעת עם מי הם מתמודדים. לא ניכנע”, מסר. בארצות הברית, המועמד הדמוקרטי לנשיאות ג’ו ביידן הגיב: “מתקפת טרור מזעזעת בווינה, עלינו לעמוד מאוחדים נגד השנאה והאלימות”.

לא רק נגד יהודים

בווינה מתגוררות מאות משפחות של בני העדה הבוכרית, הקהילה הגדולה והמגובשת בעיר מחזיקה במוסדות מפוארים שהגדול והחשוב שבהם הוא ‘בית הלוי’. קומפלקס ענק המכיל בתוכו בית כנסת, בית מדרש, מקווה, בית ספר ועוד. לאחרונה חווה ‘בית הלוי’ טלטלות בעקבות משבר הקורונה. הוא נפתח ונסגר שוב ואז נפתח שוב במתוכנת קורונה עם שמירה קפדנית על כללי הריחוק והקפסולות. שוחחנו עם בת הקהילה המתגוררת בעיר, יעל אוסטניאזוב.

איך הרגשתם ברגע שהבנתם שמתנהלת מתקפת טרור על בית כנסת ?

“התחלנו לקבל דיווחים וסרטונים על מה שמתרחש בסמוך לבית הכנסת. קיבלנו סרטונים של קרב היריות שהתנהל באזור בית הכנסת. לאחותי יש סטודיו יופי ברובע הראשון של וינה שהוא במרחק הליכה של כמה דקות מבית הכנסת. היא קיבלה ירייה בחלון של העסק. אף אחד לא היה שם באותו הזמן ברוך השם. זאת אומרת שלפי הבנתי המתקפה לא כוונוה רק למוסדות יהודיים בוינה. בניגוד למה שמדווח בתקשורת, הפיגוע לא היה מכוון דווקא כנגד מוסדות יהודיים, אלא יותר כנגד כל מה שהוא לא מוסלמי”.

יש נפגעים בקרב הקהילה היהודית בעיר?

“אף אחד מהקהילה היהודית לא נפגע. גם בתי הכנסת והמשרדים היו סגורים באותה השעה ואף אחד לא היה במקום. מבחינתי, הייתי די ‘רגועה’ במהלך הערב כי הבנתי שזה לא כלפי יהודים בלבד. לפי כל המידע שראינו, מדובר במשהו כמו ‘מערב הפרוע’ של יריות ברחובות. הרובע הראשון, שהיה מוקד היריות הוא לא אזור יהודי מובהק”.

קיבלתם הנחיות מיוחדות לאור הפיגוע?

“קיבלנו הוראות מיוחדות ממשרדי הקהילה בוינה. ביקשו מאיתנו לא לצאת מהבית בשעות הקרובות כיוון שלא מצאו את כל הטרוריסטים שהשתתפו במסע הירי הזה. השעה כעת היא שעת בוקר מוקדמת, הרחובות כאן ריקים ורק רעש אינטנסיבי של ניידות משטרה מפלח את האוויר מידי כמה דקות. זה בהחלט דבר חריג”.

אפשר לחשוב על חזרה לשגרה רגילה לאחר מתקפת הטרור הזו?

“ברגע שנדע שהטרוריסטים שהשתתפו בפיגוע נתפסו או שהסכנה חלפה אנחנו נחזור לשגרה”.

האבטחה סביב מבני הקהילה עשויה להתגבר?

“אני מאמינה שהאבטחה סביב מוסדות הקהילה היהודית בווינה תתוגבר בעקבות האירועים הללו. אנחנו נמשיך להישמע להנחיות ונהיה עירניים”.

שליח חב”ד בווינה מכל׳ה בוטמן מסר ל”מנורה”: “האירוע קרה מחוץ לבית הכנסת, אולי רק באזור, אפילו לא מכוון לבית הכנסת. למען הביטחון של הקהילה היהודית המליצו לא להסתובב ברחוב. לא ידוע לי שיצאה הוראה לא להסתובב עם כיפה. לא ידוע לי על התראות לפיגוע כזה או אחר בווינה לאחר האירועים בצרפת. מדובר ככל הנראה על בית הכנסת המרכזי בעיר, אבל ככל הנראה האירוע לא היה מכוון אליו”.

עוד אמר בוטמן כי במזל החליט בעל המסעדה היהודית שנמצאת בקרבת בית הכנסת לסגור את העסק בגלל הסגר שצפוי להתחיל בעיר מחר. “הקהילה היהודית מאוד זהירה ואחראית. בית הכנסת היה סגור, אף אחד לא היה בפנים. אם חלילה זה היה מכוון נגד יהודים, הוא כנראה לא הצליח לתפוס את היעד שלו. המזל הוא שבית הכנסת סגור והמסעדה היהודית סגורה”.

מרכז הקהילה הבוכרית נסגר

גולן יונתנוב הוא דמות מוכרת בקהילה הבוכרית בווינה, הוא משמש כדמות מפתח בכל הקשור לאירועים, מוזיקה והווי תרבותי יהודי של הקהילה המקומית. גולן משתף אותנו ברגעי האימה מיום שני בערב “באזור השעה שמונה בערב התחילה להתפשט הידיעה על כך שיש פיגוע ברחוב ששוכן בו בית הכנסת הגדול של הקהילה היהודית. אמנם בית הכנסת אכן שוכן ברחוב הזה, אך מהצד השני, הרחוב הזה יש הוא מאוד פופולארי בשעות הערב ויש בו הרבה מקומות בילוי. בית הכנסת בזמן הזה היה סגור למרבה המזל ולא נפגעו אנשים מבית הכנסת.

בגלל שלא ידעו האם המתקפה מכוונת על בית הכנסת, התקשרו אלי מהמשרדים של הקהילה היהודית וביקשו ממני לסגור את ‘בית הלוי’, המרכז הקהילתי של יהודי בוכרה. ההמלצה שלהם הייתה גם לסגור את כל הסופרמרקטים והמסעדות היהודיות עד אשר יתברר מה היה אופי המתקפה ושהטרוריסטים כבר לא מהווים סיכון. אני הוצאתי הודעה לכולם שבית הלוי יהיה סגור ואנחנו עוקבים אחרי ההתפתחויות מקרוב.

גם הרב ישראל נתנאלוב אמר שזה מאוד חשוב לא לסכן אנשים. היום בבוקר (שלישי), נודע לנו שזו היתה מתקפת טרור ויש מחבל אחד הרוג. המעניין הוא, שאתמול היה הלילה האחרון לפני הסגר שהוחלט עליו באוסטריה. בגלל זה, היו הרבה אנשים שניצלו את הלילה האחרון לבילויים.

כמה אנשים שאני מכיר שהם לא יהודים, מיד שלחו לי הודעות אם כולם בסדר ואם נפגענו. זה מאוד ריגש אותי לראות שיש אנשים לא יהודים שחשוב להם לדעת שאנחנו בסדר ושאף אחד לא נפגע מהמעשה הנפשע הזה”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.