זה כבר שנים רבות, כתב העת “עולם הנשים” ואירגון הנשים “אסתר המלכה” הפועלים במסגרת קונגרס יהודי בוכרה של ארה”ב וקנדה, עורכים תחרות בקרב בנות  הקהילות היהודיות של מדינות שונות לתואר-כבוד “אשת השנה” בהתמנויות שונות. לאחרונה, התרחבו מסגרות התחרות, גם לגברים התאפשרה  ההשתתפות בה, והזוכים מקבלים תואר “איש השנה”.  לפי תוצאות שנת 2021, זכתה ז’אנה כהן, סגנית ראש העיר אור יהודה, בתואר “איש השנה”, ודווקא בשתי תחומים ביחד: “מנהיג הציבור” ועל “הסיוע בהתפתחות התרבות והאומנות היהודית”.

      ז’אנה ירשה מאבותיה גם את התכונה המאפיינת את אנשי הרפואה האמיתיים –שאיפה לעזור לזולת, השתתפות בצער, אי-אדישות לצרות בני האדם. התכונה הזאת יחד עם כישרון המארגן קבעה את משיכתה לפעילות ציבורית מימי צעירותה. ז’אנה הייתה חברת המועצה לתרבות וספורט של עיריית אור יהודה, יועצת ראש העיר בענייני העלייה והקליטה. היא משתתפת באופן פעיל באגודת יוצאי אסיה התיכונה וכעת עומדת בראשה. יחד עם ד”ר אבא פרייב, מרכיאל פזילוב, ד”ר חנה דניאלוב (טולמס), גבי סופייב, בלה אלישייב וכו’ השתתפה בהקמת אגודת אנשי הרוח הבינלאומית “סוגדיאנה”. שנים רבות ברציפות היא נבחרת למועצת העיר וכמה פעמים לסגנית ראש העיר. היא רואה את חיזוק מעמד האישה בחברה לאחת מהמשימות העיקריות שלה, גורמת לקידום נשים לתפקידים אחראים, להעלאת רמתן ההשכלתית והתרבותית. היא מגישה סיוע למועדוני הנשים ולא רק באור יהודה. ז’אנה כהן אחת מהמנהיגות המכובדות בעדה היהודית-בוכרית של ישראל.

       ז’אנה כהן נשואה ואם לשלושה בנים שכולם שירתו בצה”ל בהצלחה. היא מצטיינת בשאיפה להשתלמות המתמידה. היא לומדת בפקולטה למשפטים של המכללה האקדמית בקרית אונו.

      טקס הענקת הזוכים בתחרות התקיים  ב-01.06.2022 במסעדת “אילאג’ו” (ניו-יורק), בהשתתפותם של מעל ל-200 איש – הן נציגי הציבור האמריקני הן בני אדם שליוו את הזוכים.

      לז’אנה כהן (כמו לכל הזוכים בתחרות) הוקדש סרטון מיוחד שהוצג למשתתפים בטקס. במהלך הטקס הופיעו אמנים  ידועים ואנשי ציבור של העדה היהודית-בוכרית של ארה”ב. נשיא קונגרס יהודי בוכרה של ארה”ב וקנדה, מר בוריס קנדוב, והעורכת הראשית של כתב העת “עולם הנשים”, ד”ר זויה מקסומוב, העניקו לז’אנה את תעודת ההוקרה וגביע הזוכה בתחרות.

    ז’אנה כהן בנאומה הודתה למארגני התחתרות, במיוחד לד”ר זויה מקסומוב, וציינה כי פעילותה של ד”ר מקסומוב הינה “דוגמה לעקוב אחריה לנשים הגרות ברחבי העולם”. היא הביעה תודה כנה ליו”ר של “סוגדיאנה”, ד”ר אבא פרייב, לחברי ההנהלה של “סוגדיאנה” מרכיאל פזילוב, ד”ר חנה דניאלוב וכו’  על קידום מועמדותה לתחרות. דברי תודה הופנו גם לקונגרס יהודי בוכרה העולמי ברשות מר לב לבייב. “הקונגרס מאחד אותנו, את הנשים, כדי שנלמד זו מזו, הא נותן לנו כוח, השראה והרגלים, כדי לחזק את תפקיד האישה בציבור.  הקונגרס עושה מאמצים רבים  לאיחוד יהודי בוכרה ברחבי העולם”.

    המענק שקיבלה ז’אנה כהן, הוא לא סתם הצלחתה האישית, אלא  הערכת תרומת העדה היהודית-בוכרית של ישראל לחיי הציבור, להתפתחות התרבות והאומנות של יהודי בוכרה. נאחל לז’אנה ולאנשי הציבור  שלנו הישגים נוספים רבים בפעילותם המבורכת.

פרופ’ ויקטור בוכמן,

יו”ר פורום פעילי התרבות

של קונגרס יהודי בוכרה העולמי.

Leave a Reply

Your email address will not be published.