אוזבקיסטן ממשיכה לשווק עצמה לתיירים והפעם בשיטה יצירתית למדיי: היא מציעה לתיירים לבקר בה ללא חשש להדבק בנגיף הקורונה, אך במידה כן תחלו, תזכו לפיצוי של 3,000 דולרים מהמדינה. בנוסף, הבנק העולמי הקצה לאוזבקיסטן 95 מיליון דולר למאבק בנגיף הקורונה.

מאת: אליעזר גליבוב

בעוד מדינת ישראל בדרכה הבטוחה לגל השני של נגיף הקורונה, אוזבקיסטן לעומת זאת פותחת את השערים לרווחה ומודיעה כי כל מי שיחלה במדינה במהלך ביקורו יקבל פיצוי של 3000 דולר, שהם פחות או יותר עלות הטיפול במחלה במדינה.

הפיצוי הכספי הוכרז כחלק מקמפיין עולמי להבאת תיירים למדינה, העונה לשםSafe TravelGuaranteed (“טיול בטוח – באחריות”, בתרגום חופשי).

אך כמו כל הבטחה, יש גם את אותיות הקטנות. התשלום יועבר רק במקרה שאתם מטיילים ברחבי המדינה עם מדריך תיירים מקומי שיפקח על שמירת ההנחיות כנדרש. באופן זה, מדריכי תיירים, מקומות לינה, אתרי תיירות ושאר אטרקציות מקומיות, יידרשו לקבל אישור מהממשלה, לפיו הם פועלים בהתאם להנחיות הבריאותיות שנקבעו.

כרגע ה’הטבה’ נתינת רק למדינות “ירוקות” שעליהם הכריזה אוזבקיסטן שבהם רמת התחלואה נמוכה ויציבה, בהם גם תוסר חובת בידוד לאזרחים עם הגעתם לאוזבקיסטן. המדינות הירוקות הם: יפן, דרום קוריאה, סין וגם ישראל – וזאת למרות העלייה המדאיגה במספר החולים בשבועות האחרונים. לעומת זאת, תיירים מאירופה יצטרכו להיכנס לבידוד של 14 יום.

“אנו רוצים להרגיע את התיירים, כך שיידעו כי הם מוזמנים להגיע לאוזבקיסטן”, אמרה סופי איבוטסון, נציגת משרד התיירות האוזבקי בבריטניה “ממשלתנו כה בטוחה שאמצעי הזהירות וההיגיינה החדשים, המיושמים באתרי התיירות של אוזבקיסטן, יגנו על התיירים מפני הידבקות בנגיף – עד שהנשיא שלנו אף מוכן להתחייב על כך באמצעות החזר כספי. חליתם בחופשה? אנו נפצה אתכם”.

ההחלטה נועדה להרחיב את ענף התיירות המקומי, במדינה שרושמת עלייה ניכרת במספר המבקרים בה. בשנת 2019, דירג ארגון התיירות העולמי של האו”ם את אוזבקיסטן במקום הרביעי מבין שוקי התיירות הצומחים בעולם.

נוסף על כך, הבנק העולמי אישר חבילת מימון גדולה לאוזבקיסטן, בשיווי של 95 מיליון דולר לתמיכה באמצעי חירום בכדי להקל על השלכות המגפה. הכספים ישמשו לשיפור מערכת הבריאות הלאומית, כמו גם לתמיכה בנזקקים ושכבות האוכלוסייה השונות שנפגעות מהמשבר הכלכלי שנגרם בעקבות המגיפה.

“המימון של הבנק העולמי ניתן כחלק מחבילת סיוע לרשויות בהגנה על האוכלוסייה מפני איומי מגיפה, שהוקמה על ידי קואליציה של שותפי פיתוח בינלאומיים”, אמר הידקי מורי, ראש משרד הבנק העולמי באוזבקיסטן.

מתוך הסכום הכולל, כ-38 מיליון דולר ישמשו לשיפור מערכת הבריאות בתחום המעקב, המניעה והבקרה של התפשטות הנגיף. כמו גם רכישת ציוד מגן, תרופות ומכשור רפואי חיוני. כ-57 מיליון דולר ישמשו להרחבת התוכניות הממשלתיות לתמיכה במשפחות בעלות הכנסה נמוכה ותשלומים חד פעמיים למובטלים.

באוזבקיסטן מתגוררים יותר מ-33 מיליוני בני אדם, עם זאת, בזכות הסגר המהיר שהיא הטילה כאשר פרצה המגפה העולמית, דווח עד כה על 19 מקרי מוות בלבד מהמחלה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.