#חודש החגים עבר על ירושלים במתח רב ובמספר לא קטן של תקריות אלימות שפנו כנגד יהודים על ידי מתפרעים ערביים תושבי מזרח העיר * אבנים יודו לעבר סוכתו של טל יושוביוב תושב שכונת שמעון הצדיק

שוטרי מחוז ירושלים, לוחמי מג”ב וכוחות תגבור משטרתיים התפרסו לאורך כל חודש החגים בהיערכות מוגברת במזרח ובעוטף ירושלים עם מגוון כוחות ואמצעים, לשמירת הביטחון והסדר ולטיפול נחוש במספר מוקדי הפרות סדר נקודתיים במזרח ירושלים.

אימה בסוכה

במהלך ערב חג הסוכות, ערבים יידו אבנים לעבר סוכתו של טל יושובייב בשכונת שמעון הצדיק. יושובייב מתגורר בשכונה יחד עם אשתו וילדיו הקטנים זה מכבר. כתבה בעניינו הובאה בהרחבה בעיתון מנורה גיליון 1023. כתוצאה מיידוי  האבנים, שני יהודים נפצעו וטופלו על ידי מד”א ופונה לבית החולים. אחד מהם (17) במצב בינוני והשני קל. לוחמי מג”ב שפעלו במקום עצרו חמישה חשודים בגין יידוי אבנים, כשחלקם נתפסו בשעת מעשה.

שתיים וחצי בלילה, אני מתעורר מפיצוצים הרגשתי שהבית פשוט מתפוצץ. אני אשתי התעוררנו, והילדים הקטנים התחלנו לצרוח בבהלה”.

בראיון לאתר החדשות ‘כיכר השבת’ טל מספר, “אני רואה זיקוקים שעפים לכל עבר – ואחרי זה אני פותח את המצלמות אני רואה מחבלים זורקים כוורות לתוך החצר שלי ומנסים לפגוע בסוכה”. הוא מספר כיצד ניצל בנס, לו היו זורקים את הכוורות לילה אחד אחרי. “עוד לא התחיל החג, אז לא הייתי בסוכה ולא נפגעתי”. למרות זאת הוא מצהיר, “אני ישן גם השנה בסוכה. אני לא מפחד – זה הבית שלנו והסוכה זה צילא דמהימנותא”. הוא מספר כי “ניסו 4 פעמים לשרוף את הבית שלי ופעם אחת הצליחו”, ומביא תקווה כי הפעם המשטרה תפעל בנחישות ותעצור את הפורעים.

בעקבות המשך ההתפרעויות בשכונת שמעון הצדיק, המשטרה הגיבה בירי רימוני הלם. ח”כ איתמר בן גביר, שהגיע למקום לאחר ההתפרעויות, שלף את נשקו האישי לאחר שהותקף באבנים. ח”כ בן גביר מסר: “הדרג המדיני כובל את הידיים של השוטרים שלנו. לא ייתכן שערבים זורקים אבנים ליד השוטרים והשוטרים לא מגיבים בירי. הגיע הזמן לעצור את ההפקרות”.

‘טיפול נחוש’

מוקדם יותר החלה הפרת סדר אלימה בשכונת ראס אל עמוד בירושלים, שכללה ידויי אבנים, ירי זיקוקים והשלכת בקבוקי תבערה לעבר כוחות המשטרה שפועלים במקום. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. כוחות המשטרה ומג”ב פעלו תוך שימוש באמצעים לפיזור הפרות הסדר ועצרו קטין אחד בחשד להפרת סדר. שוטרי תחנת שפט תפסו ‘על חם’ 3 חשודים בני 10, 12, ו-13 שירו זיקוקים והתכוונו ליידות אבנים באזור בית חנינא.

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג׳מן אמר בסיום הערכת מצב שקיים עם פיקוד המחוז ומפקדי הכוחות בסיומו של חג הסוכות: “אנחנו פרוסים בכל הגזרות במחוז בכוחות מתוגברים לשמירת הביטחון והסדר, באזור מזרח ירושלים ובכל רחבי העיר, ופועלים במספר מאמצים במקביל. לצד המשך הפעילות לאבטחת המבקרים הרבים המגיעים למוקדי הבילוי והקניות, והמתפללים המגיעים בהמוניהם למקומות הקדושים, אנחנו נדרשים לקשב משמעותי גם לנעשה במזרח ירושלים לטיפול נחוש ובלתי מתפשר בהפרות סדר ואלימות מכל סוג שהיא”.

“ההיערכות המבצעית המוגברת תימשך ככל שידרש, ועלינו לפעול בכל הכלים והאמצעים שברשותנו בכדי לטפל באופן נחוש וממוקד בכל מי שינסה להפר את שגרת החיים בעיר ולהפר את הסדר בימי חג הסוכות. לצד המאמץ המבצעי בשטח, נרכז מאמץ מודיעני וחקירתי גם לסגירות מעגל ומעצרים נוספים של חשודים בהפרות הסדר. הדגש בפעילות צריך להמשיך ולהיות התקפיות יוזמה ונחישות”.

עוד אמר ניצב תורג’מן: “הערכתי הרבה למפקדים, לשוטרים וללוחמים שעומדים בקו החזית, מגנים בגופם בנחישות ואומץ לב על אזרחי העיר והבאים בשעריה ופועלים מסביב לשעון אל מול כלל האתגרים והמשימות שלפתחנו”.

#לפיד במבחן ירושלים

ראש הממשלה יאיר לפיד קיים במהלך החג, הערכת מצב ביטחונית בעקבות האירועים במזרח ירושלים והמשך ההיערכות למהלך ימי החג. ראש הממשלה קיבל סקירה ביטחונית ומודיעינית מפורטת בנוגע לפעילות כוחות הביטחון בירושלים ובשאר הארץ, וכן אודות המאמצים הרבים להוביל להרגעת השטח.

בדיון נבחנו וננקטו צעדים נוספים לחיזוק הכוחות בשטח באמצעות תקציבים יעודיים. בנוסף, ראש הממשלה הנחה לקדם שתי תכניות משמעותיות להתעצמות המשטרה בטווח הקרוב. בדיון הוצגו כלל האירועים וצעדות החג שמתקיימים כסדרם ברחבי הארץ, בהשתתפות עשרות אלפי ישראלים, בדגש בירושלים, ולקראת אירועי צאת שמחת תורה וההקפות השניות.

ראש הממשלה אישר את המשך היערכות כוחות הביטחון הפרוסים בשטח ובנוסף, את תוכניות ההפעלה במקרים של הפרות סדר ואירועי אלימות. בנוסף, הוצגו המאמצים במצוד אחר המחבלים מהפיגועים האחרונים.

ראש הממשלה הדגיש את חשיבות הגברת מאמצי ההסברה והתודעה בכדי לבלום ולעצור פעילויות טרור. לפיד הדגיש כי עלינו להיות ערניים ולא לתת יד לפרסומי “פייק ניוז” שמטעים ומשפיעים על הלך הרוח הציבורי. ראש הממשלה אמר: “כוחות הביטחון פרוסים בכל רחבי הארץ ומאפשרים לכל אירועי החג להתקיים כסדרם בירושלים ובכלל. אנחנו נחושים לאפשר את שגרת אירועי החג לצד יד קשה ובלתי מתפשרת כלפי הטרור והפרות סדר אלימות. כוחות הביטחון לא יעצרו עד שישיגו את המחבלים ושולחיהם”.

בתום הדיון הודה רה”מ לפיד לכלל כוחות הביטחון, צה”ל, שב”כ ומג”ב על פעילותם הנחושה במהלך ימי החג ובשגרה, למען שלומם של אזרחי ישראל. בדיון השתתפו השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, ראש המל”ל ד”ר איל חולתא, מפכ”ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי, ראש השב”כ רונן בר, המזכיר הצבאי לרה”מ אלוף אבי גיל, מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג’מן וגורמים נוספים.

מוקדם יותר היום, השר לבטחון פנים עומר בר-לב הורה למשטרה להקל את הבידוק הקפדני שהונהג במחסום שועפט בעקבות הירי במקום בשבת, שממנו נהרגה חיילת ומאבטח נפצע קשה. זאת, בניסיון להביא להרגעת המתיחות במזרח ירושלים.

במהלך הערכת מצב אמר השר בר-לב: “האירועים שהתרחשו בשכונת שייח ג’ראח וברחבי ירושלים, הם חמורים מאוד, ומשטרת ישראל פעלה בנחישות כדי להשיב את השקט, ועמדה בכך. בניגוד לפרסומים שונים, האירועים היו בשליטת המשטרה, המהומות לא סיכנו את שאר חלקי העיר ולא זלגו מעבר למזרח ירושלים.

”אירועי החג השונים מתנהלים בעיר כסדרם, רבבות מבקרים פוקדים את הבירה וחופש הפולחן של כל הדתות נשמר. אין לנו כוונה לאפשר לכל גורם שהוא להפר את הסדר ולנקוט באלימות, והשוטרים יפעלו ביד קשה כנגד כל ניסיון שכזה על מנת להבטיח את השקט והביטחון – זאת במקביל להמשך המצוד אחר המחבל שביצע את הפיגוע ביום שבת”.

עוד הוסיף השר: “לצד תגבור של כוחות משטרה ומשמר הגבול, בין היתר באמצעות 4 פלוגות מילואים שיגוייסו מיד, הכוונה שלנו היא לרווח את חופש התנועה של תושבי מחנה הפליטים שועפאט, שרובם מבקש להמשיך בחיים רגילים – כל זאת מבלי לפגוע בשיקולים המבצעיים של כוחות הביטחון. אנו מתמודדים גם עם מקרים רבים של הסתה ברשת והפצה של פייק ניוז בדבר מעשים שמדינת ישראל עושה כביכול באזור – אלו כאמור שקרים שאין כל קשר בינם לבין המציאות”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.