חג הפסח בא, בשעה טובה ומוצלחת. אחרי אין סוף הכנות – קניות, בישולים, ניקיונות והכנות, כל המשפחה יושבת סביב שולחן ליל הסדר, מוכנים ונרגשים לקיים את מצוות “והגדת לבנך”.

ברוך ה’ זכינו וכיום יש שפע גדול, המצות זמינות לכל רוכש; הבגדים ומוצרי החג נמצאים על המדפים; אך לא לפני הרבה זמן, בני הדור שלי עדיין זוכרים היטב, כל הכנה לחג הפסח לוותה בהמון טרחה.

אני זוכר כיצד החצר של אבי, רבי אבנר ז”ל, הייתה לובשת חג. בפינת החצר עמד כל השנה תנור גחלים בעל ארובה ולקראת החג עבר ניקוי יסודי, הגחלים הוחלפו, התנור הוסק בעוצמה גבוהה כדי שהדפנות יעברו ליבון הלכתו, וכאשר הוא הוכשר אפשר היה לאפות בו מצות.

כל המשפחה, הורים, דודים, דודות, אחים, כולם לקחו חלק בהכנת המצות. אחרי שהמצות היו מתקררות היו מניחים אותן בערימה, זו על גבי זו, ופורשים עליהן סדינים נקיים. כך המתינו להן המצות עד ערב החג.

גם יין ומיץ ענבים היו מכינים בכוחות עצמנו. אני זוכר היטב עד היום את התפקיד שהיה לנו, הילדים, לדרוך על הענבים במו רגלינו. אמא הייתה מכניסה את הענבים אל תוך גיגית גדולה וכל האחים היו קופצים פנימה ששים ושמחים לסחוט ולמעוך את הענבים. אבא היה מסנן את היין מהקליפות ומניחה אותו בחבית עד שיתסוס ויהפוך ליין.

ברור לחלוטין שככל שילד חווה יותר הכנות לקראת החג, כך החג הופך להיות חלק בלתי נפרד מהזיכרון ומהזהות שלו. האם הילדים שלנו, שמקבלים היום הכל מן המוכן חווים פחות את חג הפסח מכפי שאנחנו, המבוגרים, חווינו אותו? ייתכן מאוד שכן. מה הפתרון? למצוא אלטרנטיבות אחרות ליצור להם חוויה משמעותית, שמחה, חגיגית וחווייתית לחג הפסח.

זה יכול להיות הפעלה, חידון, סיפורים, או כל דבר אחר שתחליטו לעשות סביב שולחן הסדר או ההכנות לחג. אל תוותרו על הרגעים הללו, הם הרגעים החשובים ביותר בחג הפסח – להחדיר לילדים את מהות החג.

פסח הוא חג הילדים. פסח הוא חג החינוך. פסח הוא חג המסורת היהודית.

לא מספיק שנשב בעצמנו אל שולחן הסדר והילדים יקבלו זאת כמובן מאליו שהם צריכים לקחת חלק פעילות, להקשיב, לשאול ולהתעניין. עלינו, ההורים, מוטלת הזכות והחובה לעשות זאת עבורם.

זו גם הסיבה שאנו עושים בליל הסדר פעולות כדי “להתמיה את התינוקות”. הפעולה הראשונה שתפקידה לגרות את סקרנותו של הילד מתחילה מאתנו, ההורים.

זו היא המצווה של החג, לא פחות מלאכול מצה ומרור. בואו לא נפספס אותה.

חג שמח!

Leave a Reply

Your email address will not be published.