חודש מרץ הביא אתו ניצני אביב ופריחה, ולמרות שלג אחד אחרון, מזג האוויר מתחמם ומוציא את כולם אל הפארקים המוריקים של טשקנט.

קיימנו החודש שני אירועים חשובים לשימור ההיסטוריה – האחד, הענקת מדליות הוקרה לחוקרים אוזבקים המתעדים את תרומת החיילים היהודיים במלחמת העולם השנייה. זהו טקס שני שאנחנו עורכים והפעם הוא התקיים בשגרירות בסיועו של החוקר דוד קלנטרוב. עוד החודש, פתחנו את תערוכת “כתמים של אור – להיות אשה בשואה” באוניברסיטה לכלכלה ודיפלומטיה בטשקנט. דחינו את האירוע מיום השואה הבינ”ל בגלל התפרצות קורונה בסוף ינואר וקשרנו את קיומו במרץ לפעילות במסגרת יום האשה הבינ”ל. חינוך בנושא השואה הוא חיוני מאין כמוהו באוזבקיסטן ובכוונתנו להרחיבו בשנה הקרובה.

יום האשה הבינ”ל הוא יום חשוב באוזבקיסטן, העוברת בשנים האחרונות שינויים מרחיקי לכת, גם בתחום השוויון המגדרי. הנשיא מירזיוייב ערך אירוע גדול לכבוד נשות אוזבקיסטן, בהשתתפות שגרירות וראשות ארגוני האו”ם במדינה. בנוסף, פגשתי נערות הלומדות לימודי מדעים וקיימתי במעוני קבלת פנים נרחבת לדיפלומטיות ולנשים מובילות מכל תחומי החיים באוזבקיסטן – נשות תרבות ותקשורת, יזמיות, פעילות חברתיות ועוד – במטרה לקדם יחד פעילות להעצמת נשים.

את חג הפורים שמחנו לחגוג יחד עם ילדי הקהילה, במסיבה שאורגנה ע”י הסוכנות היהודית. שרנו ורקדנו יחד ואפילו חילקנו פרסים לתחפושות המוצלחות. מעניין לציין שבין הילדים החמודים, פגשנו כמה ילדים שזה מקרוב הגיעו עם משפחותיהם מרוסיה, בדרכם לישראל.

אירחנו השבוע משלחת ממשרד החוץ, רשות האוכלוסין ומשרד הכלכלה, שהגיעו לאוזבקיסטן במטרה לנהל מו”מ עם משרד העבודה כאן לקידום הסכם בין המדינות שיסדיר נושא העסקת עובדי סיעוד מאוזבקיסטן. אני שמחה לספר שנחתם מזכר הבנות ובקרוב נוכל לחתום על ההסכם. בהחלט אבן דרך חשובה ביחסי המדינות!

ולכבוד חג הנברוז, חג האביב, הכנתי קליפ ברכה באוזבקית וכמובן שלחנו לכל חברינו גלויות ברכה עם איחולי שגשוג ופריחה לכבוד החג. אני שמחה לשגר אל כולם איחולי אביב שמח, שלווה ובריאות.

Leave a Reply

Your email address will not be published.