ביום שני בשבוע שעבר נפתחו השמיים באופן חד פעמי, לטובת טיסה מוגבלת מתל אביב לאוזבקיסטן. הטיסה הייתה מיועדת לתושבים אוזבקים המבקשים לחזור למולדת. בין עשרות הנוסעים שישבו בבטן המטוס, היו גם הרב שלמה ורעייתו הרבנית אסתר בבייב. הרב והרבנית בבייב עלו על המטוס במטרה להיות השלוחים החדשים שיוצאים לחזק את הקהילה היהודית במקום בשליחותו של הרבי מיליובאוויטש תחת המטריה הרחבה של קונגרס יהודי בוכרה העולמי.

הרב שלמה ואסתר בבייב, אנשים צעירים ברוחם ומלאי אנרגיות בנשמתם, החליטו בתקופת השיא של חייהם לעזוב את הקרקע הנוחה והנעימה של ארץ ישראל, ולנדוד למקום בו יש יהודים שזקוקים להם עכשיו יותר מתמיד. הרב שלמה בבייב, רב בעל ידע מקיף בתורה והלכה ושוחט במקצועו, יהיה אחראי על צרכי הדת של הקהילה היהודית באוזבקיסטן בנושאים כגון חופה וקידושין, עריכת ברית מילה, שחיטה, עריכת תפילות וקריאת התורה, לימוד תורה, אזכרות וכל צרכי הכשרות עבור הקהילה היהודית הבוכרית. רעייתו הרבנית אסתר בבייב תהיה אחראית על צרכי הדת של נשות הקהילה היהודית באוזבקיסטן בנושאים כגון הפעלת מקווה לנשים, קיום פעילות עם נשות הקהילה והילדים.

מאז שהשליח הקודם לאוזבקיסטן סיים את תפקידו במקום, החלה הנהלת הקונגרס בניהולו של הרב יהודה בלוי לחפש בקדחתנות מועמדים למשרת הרב והשליח של אוזבקיסטן. לאחר מאמצים מרובים ותהליכי מיון, בחרו בקונגרס ברב בבייב ורעייתו לצורך משימת הקודש של חיזוק חומות היהדות באוזבקיסטן. דווקא עכשיו, כאשר העולם כולו נמצא בסגר ומתכנס בביתו, יצאו הרב והרבנית בבייב למקום מרוחק שנמצא על סף השממה הרוחנית. זאת כדי להפיח חיים חדשים בחיים היהודיים במדינה. כך למשל, עם בואו של הרב בבייב למקום החלה שחיטת בשר כשר, מוצר שלא היה ניתן להשגה החל מתחילת תקופת הקורנה.

בקונגרס עמלו במרץ רב כדי להכין את הקרקע לבואו של הרב בבייב, והמעבר שלו למקום נעשה בשיתוף פעולה עם כל הגורמים הרלוונטיים. בקונגרס מקווים כי בקרוב ובהתאם להנחיות של הרשויות באוזבקיסטן, בתי הכנסת יפתחו ותהיה אפשרות לקיים מניינים ושיעורי תורה בבתי הכנסת של הקהילה המקומית. עם נחיתתם של הרב והרבנית בבייב באוזבקיסטן, הם נלקחו אחר כבוד להשתכן במלון של מר יורי קלנדריוב, חבר נשיאות הקונגרס בטשקנט. המשימות העיקריות של הרב בבייב בימים אלו יתרכזו במאמצים לחידוש אספקת הבשר הכשר וחידוש הקשר עם הקהילות הקטנות הפזורות בערי השדה.

מר אדי מרדכייב, אחראי קשרי החוץ מוסיף כי אנשי הקונגרס בישראל ובארה”ב לקחו על עצמם לממן את הפעילויות השוטפות שייעשו בתוך הקהילה היהודית המקומית. פעילויות כגון חלוקת מצות בפסח וארבעת המינים בסוכות, מסיבות לכבוד החגים וכל פעילויות החינוך הרלוונטיות. על כולן יפקח הקונגרס מקרוב בשיתוף פעולה מלא עם הרב בבייב ורעייתו, ויממן אותן לרווחתם של היהודים מהקהילה המקומית .

כאן המקום להודות לכל העוסקים במלאכה של חידוש משרת הרב הראשי לאוזבקיסטן. הרב יהודה בלוי מנכ”ל הקונגרס, מר אדי מרדכייב מנהל קשרי החוץ, מר יורי קלנדריוב ומשפחתו, משפחת פנחס בבייב, מר ארקדי יששכרוב ממשרד הדתות האוזבקי והשגריר היוצא מר אדי שפירא.

Leave a Reply

Your email address will not be published.