דברים היוצאים מן הלב אחרי מות

” יש לבני העדה הבוכרית נחישות. תראו את זה במסחר, בעסקים, במשא ומתן, בשמירה על המסורת היהודית, על המסורת בכלל. נחישות בחינוך הילדים. תחשבו על זה, כמעט בכל תחום, אפשר להרגיש את הנחישות של בני העדה להשיג את המטרות והיעדים” .

הרבה שמחה וגאווה הייתה לי השבוע. נער צעיר, רק בן 17, בן העדה שלנו, גלעד אברהמוף תושב נתניה, זכה בתואר הנכסף – חתן התנ”ך העולמי.

אני מניח שבגיליון מנורה שאתם אוחזים בידיכם יעסקו בזכיה המיוחדת והמרגשת הזו. רציתי לשתף אתכם במידע שקראתי השבוע על גלעד הצעיר: הוא ניסה להתחרות ארבע פעמים בחידון.

בכיתה ט’ הוא השתתף והגיע למקום התשיעי בלבד בחידון המחוזי. בכיתה י’ שוב הוא לא הצליח לעבור את המכשול המחוזי, הוא ניסה שוב, אך בגלל הקורונה צמצמו את מספר המשתתפים, רק בפעם הרביעית, הוא הסתער על האתגר – הצליח ובגדול.

כששמעתי את הסיפור הזה, התרגשתי. כמי שמכיר מעט את הד.נ.א של העדה הבוכרית זה היה די מובן עבורי איך מהשורשים והענפים של העדה הבוכרית ומהמסורת המפוארת שלנו, צומח כזה פרי.

העדה הבוכרית היא עדה שלא נשברת מקשיים, לא נופלת מלחצים. עדה עם מסורת של צליחת אתגרים, של עבודה קשה, של חריצות, של מסירות. במילה אחת הייתי מסכם את זה – נחישות.

יש לבני העדה הבוכרית נחישות. תראו את זה במסחר, בעסקים, במשא ומתן, בשמירה על המסורת היהודית, על המסורת בכלל. נחישות בחינוך הילדים. תחשבו על זה, כמעט בכל תחום, אפשר להרגיש את הנחישות של בני העדה להשיג את המטרות והיעדים.

לאבא שלי הייתה אמרה על נחישות בחינוך ילדים: כאשר הקב”ה נגלה אל משה רבינו בסנה הבוער, הוא אמר לו להשליך את המטה לרצפה והמטה הפך לנחש. לאחר מכן צווה אותו הקב”ה לאחוז שוב בנחש והוא הפך למטה.

כך הוא הדבר בחינוך ילדים. כשהילד הוא בידך, אתה שומר עליו, משגיח עליו, אוחז בו, הוא צומח ישר וחזק. כמו מטה. אבל אם אתה מרפה ממנו את ההשגחה, “וישליכהו ארצה”, יש סכנה שהילד יתפתח בכיוון לא טוב ויהיה לנחש (חס וחלילה) שיש לברוח ממנו.

הדרך הטובה, גם כאשר הבן אינו מתחנך כראוי, היא לאחוז בו, להושיט לו יד, חנוך לנער על פי דרכו, ואז יש תקווה שבעזרת השם הוא יחזור להיות מטה, ישר ואיתן.

בשבוע כזה שחתן התנ”ך העולמי הוא בן קהילתנו, אי אפשר שלא לחשוב על כל אותם הורים נפלאים מהקהילה הבוכרית שמחנכים את ילדיהם בחינוך יהודי ראוי וטוב. לא נרתעים מקשיים, לא נבהלים מקשיים. ואז זוכים לנחת אמיתי.

והזכיה הזו, של גלעד אברהמוף, כחתן התנ”ך העולמי, הוא פרס לא רק לו ולמשפחתו, אלא גאווה, נחת והוקרה לדרך חיים של קהילה שלימה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.