יאיר בורכוב

תגלית היסטורית מרגשת: בימים אלו נחשף הספר “חייאת אל רוח” שכתב רבי סימן טוב מלמד ויצא לאור בירושלים תרנ”ח, בחתימת ידו של הגאון המופלא רבי שמעון חכם זצ”ל, ובו מאות רישומים בכתב יד קודשו.

התגלית לוקחת אותנו אחורה במסע מנהרת הזמן, לערי בוכרה של לפני 150 שנה. רבי שמעון חכם זצ”ל, אז נער צעיר, יושב והוגה במרץ על כתביו של רבי סימן טוב מלמד. שמעון הצעיר נשבה בקסמיו של הכותב המופלא בספרו הפילוסופי המיתולוגי “חייאת אל רוח”. מדובר באחד מספרי ההגות והמחשבה החשובים והנדירים שהודפסו באותם שנים ותורגמו לשפת יהודי בוכרה.

רבי סימן טוב מלמד היה משורר ופילוסוף יהודי ממוצא פרסי-אפגני. הוא נולד באיראן באמצע המאה ה-18 ובצעירותו עבר להתגורר באפגניסטן, בה שירת כרב ודיין. בהמשך היגר למשהד ושם הפך למורה הדרך ומנהיג הקהילה היהודית המקומית.

בהיותו במשהד פגש את רבי יוסף ממאן מערבי זצ”ל וסייע רבות להמשך מסעותיו של הרב ממאן לבוכרה, ובכך היה שותף מעשי לתחייתם הרוחנית של יהודי בוכרה.

רבי סימן טוב מלמד חיבר כמה ספרים, אך דומה שהחשוב והמשמעותי שבהם הוא “חיאת אל רוח”, ספר המוקדש לי”ג עיקרי האמונה לרמב”ם. חוקרים מצאו כי ספר זה הושפע מהספר “חובת הלבבות” ומכתבי רבי יוסף אלבו ורבי סעדיה גאון.

מכתבי רבי שמעון חכם ניכר כי הספר “חייאת אל רוח” היה ספר מכונן ובסיסי בחייו, שהקסים ושבה את עולמו ונתן לו את ההשראה לכתוב את ספריו.

רבי שמעון חכם זצ”ל עצמו כותב על הספר “חייאת אל רוח” באחד מספריו: “תמיד נכספה נפשי לרדוף אחרי ספרים הכתובים אצלנו בשפת פרסי האמיתית העיקרית מהקדמונים להשתעשע בהם כמו ספרי שרח וחייאת אל רוח. ללמוד בהן היה תאוותי, ובהן הגות רוחי, עד שהעתקתי וכתבתי בכתיבת ידי בעיר מולדתי בוכארה, יגן עליה א-לוהים, בשנת התרכ”א ליצירה את ספר שרח על התורה אשר חיבר מוולנא שאהין שיראזי זכר צדיק לברכה בחרוזים את כל התורה בלשון פרסי העיקרית…”.

התגלית נמצאה בעזרת בנו של הסופר והחוקר ר’ יאיר בורוכוב, ארי בורוכוב, בעצמו חובב היסטוריה וכתבי יד שעיין בספר ונדהם לגלות את מאות ההגהות.

ר’ יאיר בורוכוב הגיע השבוע לבית הקונגרס ומסר את הספר הנדיר לידיו של מנכ”ל הקונגרס הרב יהודה בלוי, כאשר רבני העדה הבוכרית הגאון רבי בן ציון רבין שליט”א רבה של העדה הבוכרית והגאון רבי זבדיה כהן שליט”א ראש אבות בתי הדין הרבניים בת”א יפו וראש בית הדין של העדה הבוכרית שהגיעו למקום, מתרגשים עד מאוד מהתגלית ההיסטורית המרגשת.

בורוכוב אמר לרב בלוי: “אין ספק כי המקום המתאים ביותר בעולם שספר כה קדוש, נדיר, היסטורי ומיוחד ישכון בו הוא מוזיאון ‘דרך המשי’ שבקונגרס יהודי בוכרה, לצד ספר בחתימת יד קודשו של רבי אברהם אמינוף תלמודי זצ”ל ופריטים היסטורים נוספים המעוררים הוד קודמים”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.