חבר הכנסת לשעבר ויו”ר אגודת ידידי הקונגרס בראיון ראשון ל’מנורה’ על התפקיד החדש ועל התכניות שלו לעתיד במסגרת התפקיד

היום נראיין את אמנון כהן, ח”כ לשעבר ויו”ר אגודת ידידי קונגרס יהודי בוכרה העולמי בהווה.

נפתח במילות ברכה והרבה מזל טוב על התפקיד, תעשה חיל ותצליח בכל פועלך החשוב והנעלה למען הקהילה שלנו.

אשמח שתשתף אותנו, מה הקונגרס בשבילך? איך אתה רואה את הקונגרס?

“הקונגרס הוא גוף קהילתי חשוב שהוקם ויוסד על ידי נשיא הקונגרס מר לב לבייב שיחיה לאורך ימים ושנים, מטרת הקמת הקונגרס הייתה ועודנה לשמש כשופר וכמחבר בין יהודי בוכרה מכל קצוות תבל, לתת מענה מהיר ופרקטי לכל קושי וצורך שמתעורר בקהילה, שידע כל בוכרי, בכל מקום אשר הוא שיש לו אוזן קשבת וכתף תומכת. הקונגרס נמצא וזמין אף במצבים של עזרה ראשונה למקרים מסויימים, תמיד נכונים לעזור וללוות עד אשר הפונה לבקש עזרה מרגיש שקיבל את הכוחות והכלים להתמודד ועומד בכוחות עצמו. הקונגרס מהווה מעטפת חשובה לקהילה ומרושת באנשי מקצוע, יועצים ואנשי מעש כמעט בכל תחום”.

שתף אותנו מעט מה מסגרת התפקיד שלך, מהי התרומה שלך לקונגרס, העבודה שלך הינה בהתנדבות ומשכך יש צורך באידיאולוגיה חזקה כדי לקדם אג’נדות קהילתיות.

מה מניע אותך?

“הקונגרס כגוף אשר קיים מספר לא מבוטל של שנים, עשה ועושה פרוייקטים רבים למען הקהילה, משכך ומעצם העובדה שיש דור חדש שנולד כאן בארץ כדור שני להורים ישראלים או דור שנולד להורים שעלו קטנים, יש צורך להרחיב את המעגל של הקונגרס במתן מענה נוסף המותאם לאותם בני העדה הצעירים שישמחו לקבל מענה בנושאים אלו ואחרים הקשורים לעדה. מטרת התפקיד שלי הוא להביא לשיתופי פעולה חדשים, להרחיב את שיתוף הפעולה עם העיריות בהם ישנו ציבור גדול מבני העדה ולתת להם מענה הולם. וכן, לעבוד מול משרדי ממשלה בנושאים של תקצוב אותם פעילויות, פרוייקטים לקידום ושילוב העדה בשוק התעסוקה וכן יצירת פרוייקטים, שיתוף אירגונים וקרנות לטובת הקהילה. משכך, עיקר הפעילות שלי היא למצוא ולגייס שותפים נוספים על אלו הקיימים אשר יהיו שותפים ויקחו חלק בתהליך של העמקת והשרשת היהדות הבוכרית. כמו שאמרתי קודם, הקהילה גדלה ב”ה ויש צורך לגייס אנשים נוספים על מנת שכל מי שיצטרך יקבל מענה הולם ומהיר בזמן”.

הרב אמנון, אני חושב, העבודה שלך כה חשובה, אך לדעתי זהו אינטרס משותף לשמר את המורשת ואת העדה, זה משהו שאמור להיות אף מיזם חברתי עדתי, התגייסות של בני הקהילה, זה משהו שחשבתם עליו?

“שאלה חשובה שאלת, התשובה היא כן. כאשר הוקם הקונגרס שאלו את נשיא הקונגרס, מר לב לבייב, למה צריך נשיאות? הרי יש לך את היכולת להחזיק את הקונגרס בכוחות עצמך. הנשיא אמר, חלק מהמטרה של הקונגרס הזה הוא ערבות הדדית, כולם למען כולם, לכל אחד צריך שיהיה אכפת מהקהילה והעדה שלו, אנחנו חייבים לשתף פעולה על מנת שיהיה לכל אחד את הזכות לקחת חלק במפעל החשוב. ולכן, אני חושב שאנו, בני העולים, עלינו בגיל צעיר לארץ, כמו שעזרנו רבות בתקופת העליות ועשינו כל המוטל עלינו על מנת לעזור לעולים להשתלב בחברה, למצוא מקומות תעסוקה ומסגרות לילדים יש לנו גם את החובה והזכות להיות אלה שמעבירים את המורשת, את המסורת, לוודא שהילדים והנכדים שלנו יודעים מה זה בוכרים, מה זה ניגונים של בוכרים, לבוש מסורתי, כל המהלכים והשימור הזה מתבצעים על ידי הקונגרס ויש לחזק אותו”.

“כל אחד מאיתנו צריך לקום ולהתגייס למען הקהילה החובה שלנו כמו שהזהירנו החכם באבות, פרק ג משנה ז: ” תן לו משלו, שאתה ושלך שלו” פרוש הדבר, כאשר האדם מוזיל מכיסו ממון לצורך דבר בקדושה אך טבעי הוא שירגיש לכאורה שנתן משהו מעצמו, לזה בא החכם ואומר “תן לו” דהיינו להקב”ה “משלו” הממון שאתה נותן הוא שלו. אינך מוציא מכסך באופן ישיר אלא נותן מהכסף שהקב”ה השפיע עלייך. על אף שתמיד הייתי מעורב, זכיתי להיחשף לאחרונה לפעילויות הרבות שהקונגרס מקיים, פעילויות רבות של חסד ונתינה ע”י ועדת הרווחה של הקונגרס, וזוהי הדרגה הגבוהה ביותר בנתינה, המציאות הזו כאשר הנותן לא יודע למי נתן והמקבל לא יודע ממי קיבל ואנו זקוקים לתמיכה של בני העדה הבוכרית שלנו להמשך פעילות, עזרה ותמיכה לבני הקהילה”.

בהמשך, נפרט את הפרוייקטים שהקונגרס מקיים בכל אתר ואתר. תנתן האפשרות לציבור לאמץ פרוייקט הקרוב לליבו של כל אחד לפי הנושאים אשר הוא מרגיש משוייך אליהם. תהיה אפשרות להיות המנטור של הפרוייקט או לתת חסות לאותו פרוייקט.

יהי רצון שתמיד נהיה בין אלו שנותנים ולא בין אלה המקבלים.

שפע וברכה על עדתנו הקדושה”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.