לרגל יום השואה הבינלאומי, התכנסו יהודים ואורחים במכון הטכנולוגי של העיר בוכרה וזכרו את הפעילות ההירואית ומצילת החיים של יהודי בוכרה בזמן מלחמת העולם השנייה

לרגל יום השואה הבינלאומי שחל השבוע, נערך במכון הטכנולוגי של בוכרה, אירוע לזכרון השואה בהשתתפותם של אורחים מהאזור ובני הקהילה היהודית המקומית. את הטקס פתחה שגרירת ישראל באוזבקיסטן, הגברת זהבית בן הלל שדיברה לנוכחים בשידור ישיר ממקום מושבה. באירוע הועלתה על נס פעילותם של יהודי העדה הבוכרית בסיוע לפליטים היהודים הרבים שהגיעו לאוזבקיסטן בימי מלחמת העולם השנייה.

ראוי לציין את עדותו של מישאל שמעונוב ז”ל על התקופה המדוברת, המופיעה בארכיון ‘יד ושם’

“תקופת החורף הייתה קשה במיוחד נוכח הקור העז. בהעדר אמצעים להסקה לא הייתה דרך לחמם את הבית והם הסתפקו בתנור גחלים, שעל-פי רוב חימם רק את כפות רגליהם. לא פעם היה מחסור גם בגחלים ומישאל היה מתנגב לתחנת כוח סמוכה וגונב משם. בנוסף, מתאר מישאל תורי ענק שכבר מאמצע הלילה השתרכו, בהמתנה לפתיחת חנות הלחם, ולעתים עד שהגיע התור, כבר לא נותרו כיכרות לחם או כדבריו: “פעמים רבות היינו חוזרים הביתה כשאנו רעבים וללא לחם”. לדברי מישאל, תקופה זו הייתה כל-כך קשה, שהרֵעות והאחדות ששמרו על הקהילה, החלו להתערער, וכבר לא הייתה עזרה הדדית אפילו בין קרובי משפחה: “כולם חיו על-מנת לשרוד, כולם היו כלא היו…”. אף על פי כן, מישאל מציין כי לאחר שהתקבלה החלטה ע”י הנהגת הקהילה, שיש לסייע לפליטים, רבים נרתמו לסייע כמיטב יכולתם. סבו הביא שתי בחורות שנמלטו מפולין ושיכן אותן בביתו הדל. מישאל מציין, שלמרות גילן הצעיר, היה עליהן להתמודד עם קשיים רבים, ובראשן רצח משפחותיהן, והן עשו זאת בגבורה.

הפליטים הביאו עימם ידיעות ותיאורים ראשונים על רצח היהודים בארצותיהם. במקביל, פצועי המלחמה ששבו לבתיהם העידו גם הם על מה שראו. רבים מהחיילים סיפרו על רצח המוני ללא הבחנה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.