בעוד ברחבי העולם היהודי מתכוננים לחג הפורים, בקרב קהילת יהודי אוזבקיסטן, נקראה המגילה כבר מהשבוע שעבר בהתאם לדברי המשנה המתירה לקרוא את  המגילה בימים שלפני החג. הרב הראשי של אוזבקיסטן הרב שלמה בביוב, בראיון מיוחד על אופן היערכות הקהילה לחג ועל המסע שערך בין קהילות היהודים הפזורים במדינה

בעוד שבעולם היהודי התכוננו במשך כל השבוע לחגיגות הפורים, בקהילת יהודי אוזבקיסטן חגגו את חג הפורים כבר בשבוע זה. הרב שלמה בביוב, שנשלח לאוזבקיסטן לפני כשנה, ערך מסע בין הקהילות המקומיות וקרא בפניהם את מגילת אסתר עוד לפני חג הפורים עצמו. זאת בהתאם להלכה הידועה, המאפשרת לקרוא את המגילה בימים שלפני חג הפורים בהינתן שקריאת המגילה ביום הפורים עצמו לא תתאפשר.

“אני כעת נמצא ברכב יחד עם נשיא הקונגרס באוזבקיסטן, מר יורי קלנדרוב. יחד אנחנו נמצאים כעת בנסיעה לכיוון עמק פרגנה” אומר הרב בביוב. “ראשית הגענו לעמק קוקנד, שם הגענו לבית הכנסת המקומי ופגשנו את אנשי הקהילה. בהמשך קראתי בפניהם את מגילת אסתר לפי כל הדקדוקים כדי לזכות אותם במצוות שמיעת המגילה. נכון, המצווה מן המובחר היא לקרוא את המגילה ביום פורים עצמו, אך לצערי לא יהיה ניתן לעשות זאת כאן ולכן קראתי אותה עכשיו. כמו כן, הדרכתי את כל בני הקהילה כיצד לחגוג את החג כהלכתו. שמחתי גם לראות שלושה ספרי תורה שמורים היטב בארון הקודש של בית הכנסת” אומר הרב בביוב.

לאחר מכן עשה הרב בביוב את דרכו לבית העלמין היהודי בקוקנד. “תושב מקומי סיפר לי שהוא ראה שבשעות הלילה יוצא אור גדול משלושה קברים בבית העלמין. הרגעתי אותו והסברתי לו שמדובר בנשמות של יהודים חשובים שמתפללים למען העם היהודי ואין לו סיבה להיות מפוחד מהמראה הזה”. מקוקנד המשיכו נציגי הקונגרס לעמק פרגנה “בפרגנה שמחתי לפגוש בבית הכנסת גם אנשים צעירים שהגיעו לשמוע את המגילה”. לאחר מכן פנו השניים לנאמגן, שם אין קהילה יהודית מתפקדת, אך ישנו בית קברות יהודי שזקוק לפיקוח וטיפוח.

“אחרי שאסיים את הראיון” ממשיך הרב בביוב “אצטרך להתארגן לנסיעה שלי מחר. אני נוסע לעיר סמרקנד ומביא איתי גם בשר כשר. אני אפגוש את בני הקהילה המקומית ואקרא גם להם מגילה. לאחר מכן נלך יחד לבית הקברות. אני עושה את המסעות האלו די הרבה. בערך אחת לשבועיים אני מוצא את עצמי נודד בין הקהילות היהודיות באוזבקיסטן. כל עוד שחיים כאן יהודים, התפקיד שלי הוא לאפשר להם לחיות כיהודים על פי ההלכה ככל הניתן. זהו התפקיד שלי כאן ולשם כך נשלחתי הנה”

“את הביקורים של הרב בביוב בקהילות המקומיות הכנו זמן רב” אומר מר אדי מרדכייב ראש המחלקה ליחסי קהילות בקונגרס. “הקהילה באוזבקיסטאן מונה כ5,000 יהודים והיא חיה ללא רב ומורה רוחני זמן רב. היה צורך אקוטי לטפל בבעיה. בעקבות כך מנכ”ל הקונגרס הרב יהודה בלוי נתן הוראות חד משמעיות על מנת לפתור את המשבר. ואכן, בשיתוף פעולה מדהים בים גופים שונים ממדינות שונות, הושג האישור המיוחד לרב בביוב להגיע לאוזבקיסטן ולכהן שם כרב המקומי. חשוב לזכור כי הרב בביוב הוא הממונה הרשמי על הצרכים הדתיים של הקהילה המקומית כגון: עריכת טקסי חתונה וטקסי ברית מילה. שחיטת בקר ועופות גלאט כשר ועריכת התפילות והשיעורים בבתי הכנסת השונים. בנוסף, על פי ההסכם עם הרשויות המקומיות, בשלב הראשוני ניתן אישור זמני לרב בביוב לשהות באוזבקיסטאן. בהסכם בין הקונגרס לרשויות, נקבע שאם הכל יתנהל כשורה, יוכל הרב בביוב להישאר לתקופת זמן ארוכה יותר במדינה ולהמשיך לדאוג לצרכי הקהילה המקומית. ראש הקהילה המקומית באוזבקיסטן, מר ארקדי ישכרוב עשה עבודה מאומצת מול משרד המשפטים וקיבל את האישורים הנדרשים על מנת לאפשר את המשך שהותו של הרב בביוב באוזבקיסטן. בזכות כל העבודה הזו, זוכים יהודי אוזבקיסטן בכל פעם מחדש לפגוש את המסורת המפוארת של יהודי בוכרה”. מסיים מר מרדכייב.

חשוב לציין כי גם הרבנית אסתר בביוב, אשתו של הרב בביוב, אחראית לכל המענה הדתי והקהילתי הנתין לנשים היהודיות באוזבקיסטן. היא מתחזקת מקווה נשים פעיל במקום. ושיעורים קבועים עם נשות הקהילה על המסורת והמנהגים של יהודי בוכרה. כמו כן, הרבנית בביוב פועלת בקרב ילדיה הקהילה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.