מאת: אליעזר גליבוב

חברת הכנסת הבוכרית לשעבר ויו”ר הרשות השנייה כיום – יוליה שמאלוב-ברקוביץ’ שלחה מכתב לחברות החדשות, בו היא מתייחסת לתלונות שהתקבלו ברשות על סיקור מוטה לטובת הצד הערבי. המכתבים נשלחו למנכ”לי קשת ורשת, אבי ניר ואבי בן טל, ואל מנכ”לי חברות החדשות, אבי וייס וישראל טוויטו.

שמאלוב הביעה את הערכתה על המאמץ המשמעותי שלהם בסיקור החדשות, וביקשה כי הסיקור יהיה תואם למציאות הקשה שבה שרויה מדינת ישראל, תוך ניסיון להימנע מפגיעה ברגשות הציבור.

שמאלוב-ברקוביץ’ הביעה “זעזוע ושאט-נפש מהמתקפות הפיזיות השונות על אנשי התקשורת וכתבי השטח השונים, המסכנים את עצמם בעת סיקור האירועים לטובת הציבור”, אך גם טענה כי “כפועל יוצא של סיקור האירועים השונים התקבלו אצל נציב תלונות הציבור ברשות השנייה, דוד רגב, תלונות העוסקות בסיקור מוטה ולא מאוזן של ההתפרעויות ברחבי הארץ והטיה לצד אחד”.

על-פי שמאלוב-ברקוביץ’, “עיקר הטענות היו בנוגע לסיקור מוטה של אירועי האלימות בין ערבים ליהודים בערים ברחבי ישראל. כך למשל, פונים רבים זעמו על כך שניסיון הלינץ’ שבוצע בבת ים בעובר אורח ערבי זכה לסיקור שנמשך שעות ארוכות, כולל שידור חוזר של המעשה, בעוד שמעשי לינץ’ קשים וחמורים לא פחות של ערבים ביהודים (בהם ניסיון הלינץ’ בעכו שהסתיים בפציעתו האנושה של יהודי וניסיון הלינץ’ בחייל צה”ל ביפו) זכו לסיקור חלקי וללא צילומים מהשטח כפי שנעשה במקרה בבת ים”.

שמאלוב-ברקוביץ’ הוסיפה כי סיקור מוטה באשר הוא, וכן הקטנת או העצמת סיקור אירועים ספציפיים המשרתים צד מסוים, פוגעים אנושות באמון הציבור והופכים את התקשורת לזרה לציבור הצופים האמור לצרוך אותה.

“לאור האמור ובשל האחריות הכבדה המונחת על כתפיכם, אבקש כי בעיקר בימים מתוחים אלה, בהם הציבור כולו נמצא תחת חשש קיומי, ובמיוחד כאשר כולכם מגויסים לטובת דיווח רציף של האירועים בכלל רחבי הארץ, עליכם לוודא שוב ושוב כי הסיקור יהיה תואם למציאות הקשה בה מדינת ישראל שרויה, ולהימנע מפגיעה ברגשות הציבור”, כתבה שמאלוב-ברקוביץ’.

שמאלוב פנתה גם לראשי מערכות תקשורת נוספות כמו הערוצים: 20, 9, 24 ותחנות רדיו מצפון עד דרום בנוגע לאיומים האחרונים על עיתונאים ואבטחתם בעקבות מבצע “שומר החומות”: “אין ולא יכול להיות מקום לאיום או למתקפה, פיזית או מילולית (שכידוע, סופם עשוי להיות במעשים), על עיתונאים בישראל, אלימות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.