” נעצור לרגע ונחשוב  מהו בכלל מהות יום האישה? האם בזה שהבעל קונה לאשתו פרחים או כל מתנה אחרת ביום זה מסמל את אהבתו אליה”?

מי החליט על יום האישה? מי החליט שביום האישה אני  צריך ולקנות לה זר פרחים? למה לא החליטו על יום הגבר הבינלאומי? את השאלות האלו קבלתי ממספר גברים שהיו אצלי בקליניקה במהלך סדרת טיפול זוגי שלהם, כולם עם אותה תרעומת- איפה אנחנו הגברים בלוח השנה? למה אין יום אחד בשנה  עבורנו?

השבוע חל יום האישה הבינלאומי, נשים רבות קבלו למפתן הדלת זר פרחים עם שליח שעליו מחובר כרטיס ברכה המחמם את הלב מבן זוגם שחשב עליהן, נעצור לרגע ונחשוב  מהו בכלל מהות יום האישה? האם בזה שהבעל קונה לאשתו פרחים או כל מתנה אחרת ביום זה מסמל את אהבתו אליה? האם הבאת המתנה הגרנדיוזית בעלת  3 או 4 ספרות מראה כמה הוא מעריך את אשתו? או שזה מקנה לו  וי אחד גדול ולהמשיך את היום כרגיל ? (בידיעה שאני את שלי עשיתי!) .

בכדי לענות על שאלות אלו  נבין קודם מי החליט על יום האישה? “יום האישה ” נוסד בתחילת דרכו כיום סמל למאבקן הצודק של נשים לשוויון זכיות להצבעה ולכהן במשרות ציבוריות, בימנו נשים נמצאות בכל מקום, הן מצליחות ומובילות בתחומים שונים ומגוונים בפוליטיקה, בעסקים, באקדמיה, במגזר הציבורי והפרטי, המודעות להעצמה נשים מורגשת כמעט בכל  דבר שהיה פעם נחלת  גברים בלבד, יוצא איפה שהיום שנועד לתת מקום שיווני לאישה “מקפח” אותה  ושוב מבדל אותה מהגבר ,רבים סוברים שיום זה נועד לפנק את האישה בפרחים, שוקולדים מתנות או אפילו יום ספא מפנק, האם האישה לא זכאית לפינוקים האלו 365 בשנה? האם רק ביום זה הבעל מחיוב לזכות ולתת לאשתו מתנה כהוקרה על הטרחה הרבה שלה? אם נתבונן האישה עמלה 365 בשנה ומגיע לה את הערכה הזו כל יום, היא קמה בבוקר, מארגנת את הילדים לבית ספר, מנקה את הבית, מכבסת, מבשלת, מגהצת, ו…יוצאת לעבודה בדיוק כמו הגבר, אז האם לא מגיע לה פרגון  של מתנה כל יום מימות השנה? לכן תחילה נשכיל להבין שיום זה מיותר בכדי לציין את מעמד האישה, אפשר לציין גם ביום זה כבונוס ,אבל לא להכיר ביום הזה כיום השנתי-יום האישה.

בין יתר החיובים שחלים על הבעל יש מצווה “לשמח את האישה ” חז”ל הטילו על הבעל משימה לכבד את האישה כל יום (לא רק יום אחד בשנה!) הם אמרו אישה-בעלה משמחה, בזה זוכה שהשכינה והברכה מצויים בביתו, זאת משום שחז”ל ירדו לשורש נשמתה של האישה  שחלים עליה כל מיני שינויים רגשיים פיזיולוגים  בעקבות לידות כד’ ועל הבעל להביא אותה לשלווה ורוגע כי העצבות מרחיקה את שלום הבית והשמחה מאפשרת לכל אחד מבני הזוג למלא את תפקידו בשלמות.

מה אתם זוכרים מטקס הנישואים שלכם מתחת לחופה ? שאלה זו אני שואלת  זוגות רבים שבאו  לטיפול זוגי אצלי בקליניקה ,והתשובות היו:, שבירת הכוס, ענידת הטבעת, כינורות רקע, רב סלב וכד’ אף אחד לא ציין את הכתובה, האם הכתובה היא שטר נחמד שאיתה מצטלמים בטקס החופה? חשוב שנבין שהכתובה היא מסמך מחייב לכל רגע ורגע בחיים המשותפים, כמו שאנחנו מתייעצים עם מומחים לפני חתימה  על כל חוזה מחייב ,כמה מאתנו בדקו את הכתובה לפני שהם חתמו עליה? חשוב שנבין מה בדיוק התחייבנו בכתובה שלא ניכשל בהפרת חוזה, בכתובה כתוב כל החובות שיש לבעל כלפי אשתו וכיצד לקיים חובות אלו שיובילו את בני הזוג לבית של אהבה ואחווה שלום ורעות.

כולנו מכירים את המושג “מכבדה יותר מגופו”  יש דרכים רבות להראות כבוד לאישה (לא רק ביום האישה ), אי אפשר לפרטם כאן  כי הם משתנים מאישה לאישה, אבל יש כמה כללים ברורים שמתאימים לכל מערכת זוגית.

הערות או “ביקורת בונה”– כמו שמרבית המבקרים נוהגים לקרוא לה, היא הרסנית בכל מצב, היא רק בונה את המריבה ולא בונה שום חלקה טובה אחרת! היא גורמת לתחושת כעס ואי כבוד כלפי הצד המבקר, ויש בכך נזק לקיום הזוגיות.

שתיקה- איך אפשר לשתוק בלי להעיר על דברים שמפריעם לי? זוהי שאלה ששמעתי מגברים רבים  בעת טיפול זוגי, הבעל צריך להבין שאשתו היא עזר כנגדו, ולכל הערה יש את הזמן המתאים לה ,בדרך ארץ ובנועם, עם פרגון ומילה טובה  ובקשת השינו ברוגע אפשר להגיע לתוצאה הרצויה, בעל שמעיר לאשתו כל פעם בכדי לתקן את המצב , דומה לאדם שמסתכל במראה ורואה כתם על החולצה ומנסה לשפשף את המראה בכדי להסיר את הכתם. 

מקום ראשון- אישה חייבת להרגיש שבעלה שם אותה במקום ראשון, בכדי שהאישה תרגיש ראשונה הבעל צריך להרבות במחמאות נקודתיות לאשתו, מחמאות שמתייחסות לתכונות אופי שלה! על המעלות שלה, לא להחמיא הבית נקי, להתייחס אליה איזה אלופה את כיף לחזור לבית נקי בזכותך! מובן שחובתה של האישה לעשות את המוטל עליה אבל זה לא פוטר את הבעל לעשות את המוטל עליו ולהחמיא ולפרגן ולהושיט יד לעזרה בניהול השותף של הבית.

ביטחון- אישה חייבת להרגיש שבעלה הוא החבר הכי טוב שלה, הוא זה שממלא אותה בביטחון, בעל שמעניק לאשתו תמיכה רגשית מלאה, הוא בעל שמבין עד כמה היה קשה לו להסתדר בלעדיה, (בעלים רבים מרגישים את הקושי אחרי לידה או שהאישה בחופשה כי הכל ” נופל עליהם” בעל צריך לראות  גם מה חסר לאשתו, לא לחכות שאשתו תתלונן על הקושי, להיות צעד אחד קדימה ולראות מה יעזור לה בקושי ואיך עזרתו תגרום לה להרגיש מורלית טוב יותר? 

בעל שמחשיב את אשתו מראה זאת בכל מיני רבדים ולא רק בדיבורים, הוא משמח אותה במתנות קטנות שמעידות שהוא חשב עליה, ברכות ואיחולים הפתעות שהיא אוהבת, לא לשכוח את יום הנישואים או יום ההולדת שזה באמת יום שהוא רק שלה/כם ולא יום בינלאומי שהוחלט ע”י ארגון כלשהו ונחלת הכלל שאותו אי אפשר לשכוח כי כל פרסומת לתכשיטים איפור וכד’ דואגת להזכיר לבעל על קיום היום הזה, פשוט לזכור את האישה 365 ימים בשנה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.