” נשים חזקות הן מפתח לחברה חזקה אבל מותר לפעמים לרגעים להיות חלשה ולהיטען באהבה”.

יום האישה הבינלאומי מצויין בכל שנה ב8 למרץ וזו הזדמנות מדהימה להסתכל על כל הפסגות שנכבשו ועל כל תקרות הזכוכית שניפצו נשים במשך השנים. זה נע בין הזכות להצביע ועד כהונה בנשיאות, מפתיחת קורס טיס לנשים בצה”ל ועד כהונה בתפקידים הבכירים ביותר במשק, בין זוכת אירוויזיון בינלאומית ובין זוכות בפרס נובל. והזרוע עוד נטועה. 

בכל אישה יש כוחות אדירים, שהיא אינה (או שכן) מודעת אליהן פעמים רבות. לא כל אישה תקבל פומביות למעשיה: אך, אמא שלך, אשתך, סבתא שלנו, אחות שלו, ובת דודה שלה, ימשיכו לעשות, והכבוד אינו שמור רק למי שמקבלת פומביות. כל אחת מהווה השראה בפני עצמה, כל אחת עולם ומלואה.

לרגל יום האישה החל השבוע, פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לקט נתונים, אביא שניים מהמעניינים שבהם.

בשנת 2020 עמדה תוחלת החיים של נשים על  84.8 שנים, לעומת 80.7 שנים אצל גברים. בתשובה לזה, יגידו הגברים בגיחוך שאנחנו הנשים הורגות אתכם הגברים, נו שוין. שמענו עליכם. אם נבדוק ברצינות, ההבדל נובע בעיקר מהמלחמות והמבצעים שחווה ישראל והתחלואה בקורונה הוסיפה גם מעצמה לפער.

נתון נוסף מצביע כי בשנת 2019 ההכנסה הממוצעת של אישה שכירה עמדה על 8,803 ש”ח לחודש, לעומת 12,193 ש”ח לחודש לגבר – פער שכר מקומם של 32%.

בשלושים השנים האחרונות פערי השכר המגדריים הצטמצמו בכ-10 נקודות האחוז בלבד, מ-43% בשנת 1990 ל32% בשנת 2019. רואים התקדמות, אך עדיין זה לא מספיק. נשים וגברים שעושים את אותה העבודה, ראוי שישתכרו באותו גובה שכר, אך במקרי מסוימים עודן מקבלות במקום, הפליה על רקע מגדרן.

במשך חיי ראיתי ואני עדיין רואה נשים רבות שלא מפחדות, צומחות, לומדות, לא מתנצלות, חולמות הכי גבוה שאפשר, משלבות קריירה ומשפחה, ומחפשות את הדבר הבא.

יום האישה הוא יום שמחזק אותנו.

יום האישה הוא יום ששם זרקור על מי שאנחנו ומה שהשגנו.

אל תפחדנה לחלום ולעשות.

אל תפחדנה להשיג את מה שרציתן.

אל תפחדנה לדבר ולבקר.

אל תפחדנה לתת לחלום הזה שם, מילים ומעשים.

אל תפחדנה להיות מי שאתן ולהגשים את עצמכן.

אל תפחדנה לדבר ולהתלונן כשקשה או כשמתעללים/מטרידים/מקללים אתכן.

אל תפחדנה להושיט יד לאחרת ולהילחם עבורה כשהיא במצוקה או בתקופה רעה ולה אין כח להילחם.

אל תפחדנה לשרוד.

אל תפחדנה להילחם על התודעה ואת העולם לשנות.

אל תחפשנה להיות מושלמות… תהיינה שלימות!

נשים חזקות הן מפתח לחברה חזקה אבל מותר לפעמים לרגעים להיות חלשה ולהיטען באהבה.

תמשכנה להיות נשים שלא מפחדות, צומחות, לומדות, לא מתנצלות, חולמות הכי גבוה שאפשר, משלבות קריירה ומשפחה, ומחפשות את הדבר הבא.

היו גאות בעצמכן ובסביבתכן, תמשכנה להפוך את העולם לטוב יותר.

אילנה ישראלוב

Leave a Reply

Your email address will not be published.