בשבוע שעבר פרסם בנק ישראל כי מחירי הדיור בחודשים האחרונים עולים בקצב שנתי של  10% (!) וזאת בשל המחסור בדירות מול הביקושים הגבוהים. גם אחרי שנת קורונה אני מהמר שיש למחירים עוד לאן לעלות, להלן עיקרי הסיבות: הסיבה העיקרית והחשובה ביותר הנה פיגור מתמשך בקצב התחלות הבנייה מזה שנים אל מול הריבוי הטבעי בארץ. לדוגמה, בשנת 2020 התווספו 55 אלף משקי בית לעומת 52 אלף התחלות בנייה בלבד- היצע נמוך ב- 5% רק אשתקד.

סיבה נוספת הנה עלות המימון הנמוכה. ריביות המשכנתא המוצעות נמוכות מאוד (פחות מ-2.5% בממוצע של כלל המסלולים ל-30 שנה). כאשר משלבים זאת עם ירידה של 0.7% במדד המחירים לצרכן בשנת 2020, מדובר בשחיקה משמעותית בריביות.

מעבר לכך, החלטת הממשלה בתקופת ההתמודדות מול משבר הקורונה להורדת מס רכישה לדירה שנייה ומעלה מ-8% ל-5% גרמה לעידוד משקיעים לחזור לשוק ולרכוש דירות להשקעה. כאשר הריביות המוצעות בבנק על חסכונות שואפת לאפס ובמקביל, עלות המימון נמוכה והמיסוי על נכס נוסף יורד, רכישת דירה להשקעה הופכת להיות אטרקטיבית יותר ומחמירה עוד יותר את המחסור בדירות לרכישה.

יתרה מכך, לאחרונה משרד השיכון הודיעה על סיום תכנית “מחיר למשתכן” – נותרו כ- 20 אלף דירות אחרונות בהגרלות הארציות- והתוכנית הזו תוחלף לטובת תכנית אחרת שטרם גובשה סופית במשרד השיכון. הגם ש”מחיר למשתכן” לא היה חף מביקורת וטעויות, הזוגות הצעירים היום מעדיפים לא להמתין על הגדר ולרכוש מהר מחשש שככל שחולף הזמן המחירים רק עולים.

הסיבה קשורה האחרונה למאפיין הייחודי של מדינת ישראל והנה הגירה חיובית של יהודים אליה. מדינת ישראל מהווה מוקד משיכה של יהודים רבים בתפוצות אל ארצנו הקטנה. הרצון לעלייה אף עלה ביתר שאת במגפת הקורונה שכישראל הייתה בין הראשונות לצאת ממנה עם מבצע החיסונים. רק בשנת 2020 עלו כ- 20 אלף עולים חדשים. לזה נוסיף שרבים מהישראלים ש”ירדו” מהארץ אף שבים אליה מסיבות שונות כתושבים חוזרים.


ברור כי בחוקי הכלכלה כל מה שעולה באיזשהו שלב אמור לרדת, יחד עם זאת, שילוב של ריבית נמוכה במשכנתא, הורדת מיסוי ואי עמידה בקצב עליית הביקושים, כנראה ולא תתרום להורדה או עצירת מחירי הדיור בעתיד הנראה לעין, כך שנטילת משכנתא תמשיך להוות נטל כלכלי חודשי כבד יותר למשק הבית הממוצע ומחייב תכנון מקדים קפדני. 

מתי זאורוב, בעלים ויועץ באינפיניטי ייעוץ משכנתאות, בוגר MBA  במימון

Leave a Reply

Your email address will not be published.