משה מלאייב הרחיק לקהילת הבוכרים בטשקנט על מנת לעמוד לפני התיבה בימים הנוראים* ביומן מסע מקוצר הוא משתף את קוראי ‘מנורה’ באווירת הימים המיוחדים הללו בקהילת יהודי אוזבקיסטן

לפי הכותרת אפשר היה לחשוב שהנה אתם הולכים לקרוא כתבה המתארת את הימים הנוראים בסמרקנד שלפני 30-50 שנים. אבל על כך נכתב הרבה, סמרקנד עיר ואם בישראל עד לפני כ 50 שנה 30 בתי כנסת פעילים עשרות אלפי יהודים מקומיים ועשרות פליטי מלחמה מרוסיה הלבנה רובם חסידי חב”ד.

בכתבה זו תקראו על הימים הנוראים בסמרקנד בשנה זו ממש, תשפ”א-ב שבשבילי היו מרטיטים ומרגשים לא פחות.

הגעתי לטשקנט בערב ראש השנה, את העצירה הראשונה עשינו אצל הרב שלמה בבאיוב רב הקהילה באוזבקיסטן, שנשלח למקום מטעם ‘קונגרס יהודי בוכרה’ לפני יותר משנה על מנת להפיח רוח חדשה בקהילה המקומית. הרב צייד אותנו בבשר כשר לימי החגים ולאחר מכן המשכנו בנסיעה לסמרקנד, שם התקבלתי בכבוד ע”י ראשי הקהילה ובראשם מר איליה מולוג’נוב.

מיד עם התקדש עלינו חג ראש השנה, החלו חברי הקהילה להתאסף בבית כנסת ‘אור אבנר’ אשר במרכז העיר על מנת לקבל את החג בתפילה ושירה משותפת. כחזן בית הכנסת, התרגשותי הייתה גדולה מאוד, עת עמדתי חזן כאשר אני יודע שאבותי ואבות אבותיי עמדו בדיוק במקום שבו עומד אני הקטן, ושימשו כשליחי ציבור, חזנים, וניהלו חיי קהילה יהודית מלאים ותוססים.

לאחר התפילה, התיישבו כל הנוכחים בבית הכנסת לארוחת חג חגיגית כמיטב המסורת הבוכרית. יחד עם סדר הסימנים והשירים המוכרים והאהובים עלי במיוחד.

#בוכרה

ביום שלישי נסענו לעיר בוכרה, העיר העתיקה ביותר עבור יהודי בוכרה. הגענו לשם כדי לקדם שיפוץ ושחזור מצבות של רבני העיר לדורותיו כמו הרב יצחק זנבורי, הרב יוסף ממאן מערבי, הרב פנחס הכוהן ועוד. בבית העלמין  התקבלנו בכבוד רב  ע”י ראש הקהילה מר אברהם יצחקוב שלקח אותנו לסיור מרתק בבית העלמין,  אברהם נתן לנו סקירה על עבודת שיפוצי המצבות העתיקות בבית העלמין ושימור המקווה העתיק שצמוד לבית העלמין שלדבריו קיים יותר מאלף שנים.

#יום הכיפורים

בערב התקדש יום הקדוש יום הכיפורים, קיימנו את מנהג הכפרות והמלקות. התפילות התקיימו כסדרם ברוב עם הדרת מלך, בהשתתפות חברי הקהילה ותיירים שהיו באזור.

מיד בצאת יום הכיפורים, יצאתי חזרה לטשקנט ומשם בטיסה לארץ הקודש בתקווה לחזור לחג הפסח ולעשות את הסדר עם חברי הקהילה בסמרקנד.

אני וחברי הקהילה מודים לנשיא קונגרס יהודי בוכרה מר לב לבייב ראשי הקונגרס בארה״ב הרב זלמן זבולונוב והרב יצחק וולוביק ומנכ״ל הקונגרס הרב יהודה בלוי.

Leave a Reply

Your email address will not be published.