התוכנית ‘יצאת צדיק’ המשודרת בערוץ 12 ע”י קשת מציגה מקרי בוחן לנותני השירות ובעלי המקצועות הכללים בבתים פרטיים השירות, המקצועיות, המחיר ובעיקר האמינות נמדדים על ידי מצלמות נסתרות. זה מפתיע כל פעם מחדש כיצד אנשים מתמודדים עם הסיטואציה וכיצד הם מגיבים לפיתוי של ‘לדפוק מחיר’ בעד עבודה פשוטה מאוד יחסית. בעונה האחרונה, ששודרה שבוע שעבר הופיע אליהו ישראלוב, אינסטלטור מקרית שלום למבחן האמינות, והתוצאה: מרגשת במיוחדת.

כבר בתחילת הפרק שבו הציגו את האינסטלטור האחרון העיר חיים אתגר מנחה התוכנית ‘יצאת צדיק’ על האופנוע המגניב של אליהו ישראלוב (62) מקרית שלום. “יש לי אופנוע כזה, עם הגגון הזה, משהו יפה. נסעתי באיילון ואחת המפיקות כנראה עברה שם, ראו את האופנוע שלי, אז אמרו בואו נעשה לו בדיקה. אז הם הזמינו אותי לצפון תל אביב לאיזו עבודה, עבודה פשוטה כזאתי. עשיתי את העבודה גביתי 300 פלוס מע”מ אחרי זה הם היו צריכים להפתיע אותי, ואז הם הגיעו”.

קידוש השם

“זה יהיה סימבולי להעניק את התעודה כאן, בבית הכנסת שאבא שלו הקים למשפחה ולתושבי השכונה” מתאר חיים אתגר ומצביע על בית הכנסת ישראלוב בשכונת שפירא. “הם הגיעו אליי, עשיתי את העבודה כמו שצריך. בלי לעשות סיפורים, צ’יק צ’ק וסיימתי. שחררו שם בורג והיה צריך לחזק את הסיפון.  החתן שלי הביא אותם לבית כנסת של אבא שלי, בית כנסת ‘ישראלוב’, בשכונת שפירא. שהם רצו להפתיע אז חיפשו מישהו מהסביבה הקרובה שלי קרוב משפחה, שדרכו יוכלו לעשות לי את ההפתעה. אז הם תיאמו עם החתן שלי, הוא הביא אותם לבית כנסת , עם כל המשפחה, שם היה קידוש השם אנשים ראו בית כנסת, ראו זה, רואים אותי ברחובות, ריגשת אותנו, ירדה לנו דמעה, אתה מבין? האמת כל הנושא הזה הריגוש זה היה משהו ממש מדהים. כשבן אדם חרדי עושה עבודה ביושר אחרי זה כל הטקס היה בתוך הבית כנסת. ואז זה ריגש את האנשים, עם כל המשפחה, שכולם דתיים, נגע בהרבה אנשים”.

לדעתך, זה מוזר שהפורמט של התוכנית היא לתת מעמד של צדיק על משהו שצריך להיות הנורמה, כלומר היושר לא צריך להיות נורמה?

“הנורמה זה להיות ישר ועוד כמה אנשים אמרו את זה גם כן, אני לא רואה את עצמי שאני צדיק בגלל זה. יש לי עיסוקים אחרים, אני משמש כגבאי בית כנסת כבר ארבעים שנה בבית המדרש ‘שער אשר’  וכמובן אורח חיים והכל אבל פה, בנקודה הזאת, שיש לך היום הרבה בעלי מקצוע שנכנסים לבתים סוחטים אנשים, מרמים אותם, אז התכנית הזאת בחרה את הפורמט הזה ‘יצאת צדיק’. אבל כעיקרון זה הנורמה שככה בעלי מקצוע צריכים לעבוד”.

אתה חושב שמסתכלים עלייך בתור חרדי עם זכוכית מגדלת?

“כן. ברגע שרואים בן אדם חרדי שעושה רמאות אז זה כבר… ‘אה, הדתיים האלה, הדתיים האלה, הדתיים האלה’. יש ציפייה ליותר. לא תמיד הייתה לי חזות חרדית ובגלל זה אני יכול לראות איך אנשים ניגשו אליי וכיום.  מגיל צעיר יצאתי לעבודה. בגיל 13. עבדתי אחר כך ביהלומים, אחרי זה עבדתי בזגגות, ואחרי זה התחלתי להתחזק בתשובה אז הבעל הבית שלי עשה לי צרות. ‘אל תלך למנחה, כן תלך למנחה’. באתי לרב שלי, הרב שמעון אשר. אז הוא אמר לי ‘שמע אליהו, הפרנסה מבורא עולם. יום אחד שלא יהיה לך 200 שקל יומית תבוא אליי אני אתן לך 200 שקל.’ ואז קניתי אופנוע עם סירה, יצאתי לעבודה הייתי ‘מרכז תיקונים אליהו’ ועד היום אני עובד באינסטלציה. תמיד הייתי איש מסורתי ושומר על אורח חיים דתי כמו הרבה בוכרים. לפני שלושים וחמש שנה. פגשתי את הרב שלי, הרב שמעון אשר שאחרי הוא היה איתי חבר ילדות מהשכונה. פגשנו אותו אחרי שסבא שלי נפטר, אמרנו לו שאנחנו מתקלקלים, תבוא תיתן לנו שיעורי תורה. אז התחיל לתת לנו שיעורי תורה בבית הכנסת ‘ישראלוב’, ומשם התחיל העניין. שלושים שנה היינו במקלט ברחוב נילי, ואחר כך בנינו את המבנה ברחוב קיבוץ גלויות המפואר, לפני אחד עשרה שנה. היום יש כבר כולל, וישיבה של 60 תלמידים, שנה הבאה יהיו 80 תלמידים ב”ה. יש למטה מקווה והגעלת כלים, בקיצור יש הכל ב”ה.

מה ההשפעה של התכנית על העבודה שלך כיום?

“בעקבות התוכנית התקשרו אלי המון, המון אנשים מבוגרים שמפחדים להכניס בעלי מקצוע הביתה. שתבין עד כמה זה משמעותי ונוכח בחיים שלנו, הרי המקרה עצמו היה לפני שנה בערך. והאירוע בבית הכנסת לפני חצי שנה, בתקופה הזו לא יכולתי לספר לאף אחד. אבל ישר אחרי ששודרה התוכנית, קיבלתי מאות שיחות מאנשים שאני לא מכיר בכלל, מכל הארץ, ממש רגע אחרי התכנית. באותו יום קיבלתי כמעט מאה שיחות ועוד כמאה הודעות ‘כל הכבוד, כל הכבוד קידוש השם’ ואנשים חילוניים אני מדבר איתך”.

מי הכי ריגש אותך?

“הכי ריגשה אותי אחת שלמחרת הלכתי לצפון תל אביב לעשות איזה עבודה. . היא עצרה עם הג’יפ שלה, היא צילמה אותי, היא אמרה לי ‘שמע, אתה ריגשת אותנו מאוד, ירדה לי דמעה, אני עכשיו מכניסה אותך לוואטסאפ השכונתי שלנו’. אתה מבין? אנשים מפרסמים אותך, זה מתחיל לעבוד. שתבין אני עכשיו שני הילדים שלי עובדים בשיפוצים, הכנסתי אותם גם למעגל, אני אשלח להם עבודות. אני אדם בן 60. אתה מבין? אני כבר לא יכול לעבוד ברמות האלה”. מתאר ישראלוב וממשיך, “לפני חמש שנים הכרתי בוכרי אחד גם שהיה בתוכנית ויצא צדיק. אז אני ראיתי אותו ברחוב שאלתי אותו ‘מה קורה ביום שאחרי’? הוא אמר לי ‘תכין שתי צוותים לעבודה, והקדוש ברוך הוא נגע בך’ הוא אמר לי. במילים האלו. אנשים מחפשים את האנשים הישרים אתה לא מבין עד כמה. הנה שבוע שעבר הבן שלי הלך לעבודה, התקשרו אליי אמרתי להם אני שולח את הבן שלי, הוא מגיע לבן אדם, זוג זקנים שבא אינסטלטור 700 שקל לקח להם, שם להם חלק ישן שהחלק התפוצץ אחרי שבוע ימים. והאינסטלטור הזה כבר לא רוצה להגיע. דברים מזעזעים יש בענף הזה. בכל ענפי השירות, אתה לא יכול, אתה לא יודע מי נכנס אלייך לבית ואיך אתה יוצא ממנו”.

ההפקה לוקחת חלק משמעותי של השירות המקצועי?

“יש להם אתר “מאקו” שהם עשו כמו מקום שרק הצדיקים יצאו שמה ואז אתה רוצה את ה”יצאת צדיק” אז אתה מתקשר לשמה ואז עונים כל האינסטלטורים שהיו צדיקים בכל השנים האלה. מאפשרים שם במה של פרסום והם בעצמם בודקים מעת לעת. יש להם עכשיו אפילו שאם אתה הגיע לך בעל מקצוע ורימה אותך אתה מתקשר אליהם ואז הם מנסים למצוא, אם יש כמה אנשים שהתקשרו אז מתלבשים על הבן אדם הזה ועושים את כל הסיפור הזה. ב”ה אני שמח שנפלה בחלקי הזכות לעשות קידוש השם משמעותי כזה”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.