“”אם אין קמח תורה, אם אין תורה אין קמח”. צריכים גם קמח, צריכים גם תורה”.

הזרקורים של הקהילה הבוכרית הופנו השבוע אל שני מוקדים מרכזיים. המוקד האחד היה במלון וולדורף אסטוריה, לשם התכנסו חשובי הרבנים בישראל יחד עם כותל המזרח של רבני העדה. השני, בהיכל התרבות באור יהודה בו חולקו מאות מלגות לסטודנטים בני העדה על ידי קרן דוד, לזכרו של ידידי יו”ר הקונגרס דוד ארבוב ז”ל, שזכה כבר לכינוי “אבי הסטודנטים הבוכרים”, יחד עם בניו הממשיכים את דרכו.

מצד אחד אפשר לשאול, אם הקונגרס תומך במלגות לאברכים, שיושבים ולומדים תורה, כיצד ביד השניה הוא מעודד השכלה גבוהה ומלגות לסטודנטים. ומאידך, אם כל כך חשובה ההשכלה והלימודים האקדמאים, מדוע משקיעים ומעניקים גם לאברכים שעולמם, עולם הישיבות והכוללים, רחוק מעולמה של האוניברסיטה.

למען האמת אני רוצה לגלות לכם, שאני שומע את שתי הקולות הללו מיהודים שונים בני העדה שלנו. חלקם מבקשים לתת דגש בעיקר על ההשכלה ורכישת מקצוע, לדעתם זה העיקר שעל הקונגרס להשקיע, ואחרים מציעים דווקא את לימוד התורה כעיקר העולם.

היכן, אם כן, מצויה האמת?

ובכן, ידידי, שניהם צודקים. וכבר קדם לכולם התנא בפרקי אבות שאמר: “אם אין קמח תורה, אם אין תורה אין קמח”. צריכים גם קמח, צריכים גם תורה.

*

ביום ראשון הקרוב יחול יום ג’ תמוז, יום ההילולא של כבוד קדושת הרבי מליובאוויטש זכותו תגן עלינו. בזמנו לפני כשלושים שנה, הייתה לי הצעה להקים עיר בשומרון. כתבתי על כך לרבי מליובאוויטש, וסיפרתי לרבי שקיבלנו על עצמנו להקים עיר עבור הקהילה החרדית, והעיר כולה תהיה שומרת שבת לחלוטין.

הייתי משוכנע שהרבי יברך אותי בברכות גדולות על כך, אבל במקום מכתב ברכה קיבלתי תשובה מהרבי שסגנונה היה – במקום להתבדל ולהקים עיר חרדית, יש להתיישב דווקא במקומות מעורבים ושם להשפיע את ההשפעות הטובות.

עבורי זה היה שיעור מיוחד. המטרה היא לא להתבדל, לא להקים מרכזים רק עבור מגזר זה או אחר, אלא להמשיך לחיות ביחד, ולראות כיצד כל אחד מביא את ההשפעה הטובה על כל הסביבה שלו.

מאז ועד היום אני משתדל ליישם את הדרך הזו של הרבי. הקונגרס נמצא כאן עבור כל שבטיה וגווניה של הקהילה הבוכרית. כולנו יחד. סטודנטים, אברכים, אמנים, רבנים, גבאים, ילדים, קשישים. כולנו קהילה אחת, על כולנו מוטלת הזכות והחובה לחיות יחד, ולהשפיע אלו על אלו לטובה.

*

וזוהי, ידידיי, התשובה לשאלה בה פתחתי את הטור השבועי.

וכפי שכתב החכם מכל האדם, שלמה המלך, בספר קהלת:

“טוֹב אֲשֶׁר תֶּאֱחֹז בָּזֶה וְגַם מִזֶּה אַל תַּנַּח אֶת יָדֶךָ”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.