הרב יהודה לויוב מסכם שלושה שבועות של הרצאות לקהילה הבוכרית על בית המקדש עם המודל הייחודי אותו הוא בנה.

שלושת השבועות שבין י”ז בתמוז לתשעה באב הם שבועות בהן העם היהודי מתרכז בזכר בית המקדש שהיה ניצב בירושלים. בימים אלו, אנו עושים חשבון נפש על 2 בתי המקדשות שנחרבו בתשעה באב בעקבות שנאת חינם מיותרת והרסנית. בימים אלו גם נהוג ללמוד לעומק את הלכות בית המקדש, מתוך ציפייה שמיד יבוא המשיח ויבנה את בית המקדש ונוכל כבר לדעת את ההלכות הנדרשות מבלי להתמהמה.

בשבועות אלו, יצא הרב יהודה הלוי לויוב שליט”א – רב הקהילה הבוכרית בנתניה לסדרת הרצאות ביוזמת קונגרס יהודי בוכרה בהרבה מקהילות הבוכרים בישראל. בהרצאות אלו, הציג הרב לויוב את המודל החדשני והוירטואלי של בית המקדש. מודל עליו עמל למשך תקופה ארוכה שהינו המודל המדוייק ביותר שקיים היום של בית המקדש¹ המשלב את כל הפרטים המובאים במקורות התורניים, בספרי יוסף בן מתתיהו וההיסטוריונים הקדמוניים בני תקופת המקדש, כל הממצאים הארכיאולוגים ושרידי המקדש שנתגלו והטופוגרפיה של הר הבית וירושלים שנשתלבו יחד בשחזור הייחודי שבנה. בהצגת מודל מדהים זה לקהל, הסביר הרב לויוב למשתתפים ולמשתתפות על בית המקדש ועל האווירה ששרתה בו.

“התגובות מהקהל היו פשוט מדהימות” אומר הרב לויוב. בכל מקום אליו הגעתי, קיבלתי את התחושה שהקהל התחבר חזק מאוד לנושא. המשתתפים התעמקו בכל הפרטים שהצגתי בפניהם על הבניין המפואר של בית המקדש ורצו לדעת עוד ועוד לעומק. רבני הקהילות סיפרו לי לאחר שעבר יותר משבוע מההרצאה, שעדיין הציבור שלהם ממשיך לעסוק ולדון בדיני המקדש כפי ששמעו בהרצאה. במהלך ההרצאות נחשף הציבור הרחב לגם כן לסילופים הרבים הקיימים היום בצורת המקדש ומקומו, הכרת האמת כפי שמתואר המקדש בדברי חז”ל וכפי שעולה מן הממצאים שנחשפו בשטח, חיברו אותם בצורה אינטראקטיבית לבית המקדש”

Leave a Reply

Your email address will not be published.