“מי יודע, אם אותו ראש ישיבה היה משקיע קצת יותר סבלנות ומנסה לטפח את הילד השובב עם מעט אכפתיות, במקום המהפכן הקומוניסטי לאון טרוצקי, היה גודל לנו אחד מגדולי ישראל – הרב לייב ברונשטיין”

עבור קוראי העיתון ‘מנורה’ ברוסית השם “לאון טרוצקי” וודאי לא זר. בטח לא למבוגרים שבהם. טרוצקי היה אחד מבכירי המהפכה הקומוניסטית. טרוצקי הוא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה הרוסית במאה האחרונה. המהפכה סיימה את שלטון משפחת הצאר וסימנה את הדרך לשלטון החדש, השלטון הבולשביקי.

המהפכה לא קרתה ביום אחד, היא הצליחה לאחר כמה נסיונות כושלים שהתפרסו על פני שנים. לאורך כל הדרך היה טרוצקי אחד המובילים של הרעיונות הסוציאליסטים (ברוח קרל מרקס), ולבסוף היה גם אחד מבכירי השלטון הקומוניסטי החדש, לצידו של לנין. היה ממייסדי הצבא האדום, וכיהן במגוון תפקידים בכירים בהם שר החוץ והשר לענייני צבא.

המטרה של הטור הנוכחי היא לא שיעור בהיסטוריה, למרות שמההיסטוריה אפשר ללמוד המון דברים, אלא לשתף אתכם בסיפור מדהים בעיניי ששמעתי לפני מספר שנים. כמו עוד כמה מחבריו למהפכה, טרוצקי נולד כיהודי והיה בן למשפחה יהודית. שמו המקורי היה לייב ברונשטיין.

לפני מספר שנים, כאשר ייסדנו את איגוד הרבנים בקונגרס, זכינו להתפלל שחרית ולקבל את ברכתו של נשיא מועצת חכמי התורה, הרב עובדיה יוסף זצ”ל. לאחר התפילה כשנפגשתי עם הרב עובדיה, הוא סיפר לי את הסיפור הבא:

פעם הגיע ראש ישיבה להתקבל לפגישה אצל רב חשוב. הרב לא התייחס לראש הישיבה ואפילו לא הביט עליו. ראש הישיבה המתין מספר דקות, ניסה שוב את מזלו, ולאחר זמן התייאש מלקבל את תשומת לבו של הרב ועזב את המקום.

לאחר שעזב שאלו התלמידים של הרב מדוע לא התייחס אל ראש הישיבה? הרב השיב להם: לפני שנים היה ילד שלמד אצל אותו ראש ישיבה. אותו ילד היה שובב ועשה מעשי קונדס וראש הישיבה איבד את הסבלנות והעיף את הילד מהישיבה. אמו של אותו ילד הגיעה אל ראש הישיבה וניסתה לשכנע אותו לקבל בחזרה את בנה, אך הוא סרב בטענה שהילד הורס את האווירה בישיבה ומקלקל את שאר התלמידים.

אותו ילד, המשיך הרב וסיפר לתלמידיו, היה לייב ברונשטיין, שהפך לימים ללאון טרוצקי… ברור לחלוטין, המשיך הרב, שלאותו ילד היו כוחות אדירים, והראיה שהוא הגיע לאן שהגיע. מי יודע, אם אותו ראש ישיבה היה משקיע קצת יותר סבלנות ומנסה לטפח את הילד השובב עם מעט אכפתיות, במקום המהפכן הקומוניסטי לאון טרוצקי, היה גודל לנו אחד מגדולי ישראל – הרב לייב ברונשטיין!

*

זו התשובה לאותם ששואלים למה חשוב כל כך להשקיע בחינוך יהודי. כל יהודי הוא יהלום, כל יהודי הוא נשמה. אי אפשר לדעת כוחו של כל ילד והשפעתו על כל העולם.

אתם לא חייבים לחכות שמישהו אחר יעשה את העבודה. היא מוטלת על כל אחד מאיתנו. תנו מחמאה לילד שלכם, תשקיעו בו, גלו סבלנות ואורך רוח.

גם אם הוא קצת יוצא מהתלם ומשתובב, אל תתייאשו. פעמים רבות דווקא מהילדים השובבים יוצאים אנשים גדולים.

Leave a Reply

Your email address will not be published.