הזמרת זהבה כהן מאור יהודה שרה בעברית טורקית רוסית וארמנית, הזכות זה היא הפכה לכוכבת גדולה בחו”ל עד שהקורונה אילצה אותה להתקרקע בישראל * זה לא מנע ממנה להמשיך ליצור ולהוציא סינגל חדש ברוסית שכבר הופך ללהיט // ראיון מיוחד

רבים מהאמנים של העידן החדש אוהבים לראות את עצמם כאמנים בינלאומיים. כאלו שהתפרשו הרבה מעבר למדינה או לאזור בו הם חיים ופועלים. הרבה מהם מנסים לשלב סגנונות מוזיקליים שונים ביצירות שלהם, על מנת להציג את הגיוון המלודי שהם דובקים בו. אך בסופו של דבר, מעטים הם האמנים המצליחים להוות סמל לבינלאומיות אמיתית ולא מתפשרת. כזו שמאפשרת להם לנוע בחופשיות בין סגנונות מוזיקליים שונים, שפות שונות, ומסרים שונים ומגוונים בשירים שהם מוציאים לאוויר העולם. אלו מהם שכן מצליחים, הם בדרך כלל מוזיקאים בכל אבריהם והם מוכשרים בצורה יוצאת דופן.

 כזו היא זהבה כהן ( 22), מאור יהודה. זמרת כותבת ומלחינה, מופיעה בארץ ובחו”ל עם להיטים שכבשו מיליוני אנשים בעולם. הלהיט המפורסם ביותר שלה הוא “Mi Gna” עם מיליונים רבים של צפיות ביוטיוב, כמו גם קאברים נוספים שביצעה ושירים מקוריים שהעלתה כסינגלים כמו ‘מילים אחרונות’ אותו הוציאה בסמוך לשחרורה מצה”ל לפני כשנתיים, ‘אומרים לי’ ו-‘לא מבינה’.

חלקכם מכירים את זהבה מההופעה המרשימה שלה בתכנית ‘אקס פקטור לאירוויזיון’ המשודרת בערוץ 13, שם זכתה זהבה לפידבק חיובי מאוד מצד השופטים על ההופעה שלה וגוון הקול הייחודי שהיא מביאה איתה. על החוויה של מההתמודדות בתכנית היא אומרת ל’מנורה’ כי “היה לי מאוד כיף אמנם אבל לא מכל רגע ורגע בתכנית. הרגשתי הכי טוב שיש כשהופעתי על הבמה במסגרת התכנית. בכל הזמן בו שרתי על הבמה הרגשתי שאני בשיא שלי. אני פרפורמרית בנשמה, כשאני מופיעה על במה מול קהל זה הדבר הכי טוב שאני יכולה לבקש ווכן אני מאוד נהינת מצד אחד ומוציאה את הטוב ביותר שלי מהצד השני”.

איך נראה היום יום של זמרת כמוך?

“בתקופה הזו, את רוב הימים שלי אני מעבירה בעיר רמלה. שם אני עובדת על המוזיקה שלי ויוצרת. אולפן ההקלטות שלי נמצא שם ואני שם רוב הזמן עובדת על החומרים שלי. לאחרונה גם שימשתי במנהלת מוזיקלית של תחרות כשרונות צעירים ברמלה והתחברתי מאוד לעבודה עם הילדים והמוזיקה. אני חושבת שהחיבור בין אנשים צעירים וילדים למוזיקה, יכול לעשות פלאים”.

סדר היום שלך השתנה בעקבות המגפה?

“את רוב הזמן שלי לפני שפרצה המגפה, העברתי הנסיעות הלוך וחזור להופעות במוסקבה. החיבור עם הקהילה שם נוצר באופן די מהיר ודי מפתיע” אומרת כהן. “כשהתחלתי ליצור מוזיקה, הוצאתי גם שיר אחת בשפת האם שלי שהיא השפה הרוסית. השיר הזה זכה לביקורות טובות מאוד ברוסיה ובעקבות כך לפופולריות ואהדה גדולה. התחלתי לקבל הזמנות מאנשים מהקהילה במוסקבה לבוא ולהופיע אצלם באירועים שונים. זו היתה תקופה מאוד אינטנסיבית שבה הרגשתי שאני מגשימה את עצמי בתור זמרת עם אופי מוזיקלי שונה ומיוחד. אגב השיר הזה תפס גם בישראל, והוזמנתי לא מעט לאירועים של העדה הבוכרית בעיקר. מאז שהחלה המגפה להתפרץ והנסיעות בין מדינות בעולם הפכה למסורבלת במקרה הטוב ולבלתי אפשרית במקרה הפחות טוב, כהן לא מוותרת ומאתגרת את עצמה יותר ויותר “אני לא מפסיקה לעסוק במה שאני הכי יודעת ואוהבת לעשות וזה מוזיקה. אני חושבת שכל האמנים חטפו מכה קשה בתקופה הזאת, אבל חשוב מאוד להמשיך ולשים את הראש מעל המים ולהמשיך ליצור”.

ואכן כהן מתכוונת ברצינות לדבריה, כשהיא אומרת שהיא ממשיכה ליצור היא מתכוונת לסינגל החדש שהוציאה לאחרונה בשפה הרוסית בשם Ya ne bayus”” או בתרגום לעברית: ‘אני לא מפחדת’. “הסינגל ששחררתי בסוף השבוע האחרון, שונה מאוד משאר השירים שהוצאתי בשפה הרוסית. אחרי שהוצאתי בעבר שירים בשפה הרוסית, החלטתי שאני אקח הפסקה ואתמקד בשפה העברית שהיא גם אהובה עלי וגם השפה המדוברת במקום שבו אני חיה. ראיתי את עצמי כישראלית שצריכה לעסוק במוזיקה ישראלית. אבל הקורונה גרמה לי לחשוב על דברים בצורה אחרת. החלטתי לאחר חשיבה מעמיקה להוציא שיר בשפה הרוסית אבל הפעם להיות בו אני בכל הרבדים. רציתי להביא את עצמי בצורה אותנטית לקהל הרוסי שלי, להביא להם את זהבה האמיתית ולהבין מה הם חושבים על זה”

לאחר שהחליטה ללכת על הפרויקט הזה, היו לא מעט מכשולים בדרך שאיימו על הגשמת החלום “לא היה פשוט ליצור את השיר הזה ואת הקליפ וידאו שלו. העובדה שאני ועוד אנשים שעבדו על ההקלטות היו בישראל וחלק מהאנשים שהיו ברוסיה, הייתה קושי משמעותי בדרך. בכל פעם שהיה נדרש ליטוש ושינוי בהפקה, זה לקח הרבה יותר זמן מאשר ימים רגילים בהם אתה עובד עם האנשים שלך כשהם מולך או במרחק קרוב אליך. העבודה בשלט רחוק אתגרה אותי מאוד, אבל בשום אופן לא מנעה ממני להמשיך הלאה בכל הכוח וללכת עם ההחלטה שלי עד הסוף”

ואכן, הדבקות של כהן במטרה הוכיחה את עצמה והיא שחררה בסופו של דבר את הסינגל לרשתות. את התגובות שקיבלה על העבודה שלה, גם כהן עצמה לא יכלה לצפות “התגובות היו מאוד מאוד חמות ונלהבות, קודם כל הקליפ צבר כמות מטורפת של מאות אלפי צפיות בימים בודדים בכל הרשתות, וזה דבר מדהים. בנוסף, התחלתי לקבל טלפונים ומיילים מרוסיה עם בקשות לראיונות בכלי תקשורת וגם שאלות על המופע הבא שלי במקום. זה מאוד משמח אותי שהצלחתי גם ללכת עם האמת שלי וגם לעשות את מה שאני אוהבת ובסוף גם להצליח”

לכהן יש גם מה לומר על גיבוש הזהות שלה בתור זמרת. “בתור אדם שגדל במקום עם מגוון תרבותי, תמיד אהבתי לגוון במוזיקה שלי. הלהיט הכי גדול שלי הוא בכלל קאבר בארמנית, באקס פקטור שרתי בטורקית, יש לי שירים ברוסית ובעברית. אנשים שהיו בסביבתי אמרו לי שזה לא מאוד טוב שאין לי סגנון מוזיקלי ברור. היו לי תקופות שהרגשתי שהם צודקים, אבל היום אני יודעת לומר על עצמי בצורה הכי בטוחה שיש שזאת אני וזו האומנות שלי. אני מאוד אוהבת להפתיע את עצמי ואת הקהל שלי ולכן אני לא אפסיק לאמץ סגנונות מוזיקליים נוספים. עכשיו אני עובדת על שיר בצרפתית” מסיימת כהן ומשאירה אותנו עם טעם של עוד וציפייה לעתיד.

Leave a Reply

Your email address will not be published.