שרה יעקובוב, יועצת נישואין ומנחת הורים בטור תגובה מיוחד לסערה סביב קמפיין ‘שעשני אישה’ * סיפור לא ייאמן על מסירות נפש בשמירת טהרת המשפחה תחת תנאים בלתי אפשריים

אחרי תקופה ארוכה שלא הייתי כאן, קרה משהו שהעיר אותי לכתוב.. קמפיין ׳שעשני אישה׳.

לא אגיב שוב את מה שכתבו רבות וטובות ממני, (שווה קריאה אגב, ממש מומלץ בחום)  אבל כן חשוב לי להוסיף משהו מנקודת המבט שלי..

——-

השנים היו שנות מלחמת העולם השניה. רוסיה הסובייטית. גיוס המונים לצבא. כל גבר מעל גיל 18 מקבל נשק ופקודה להתייצב. גם סבא כהן, אביו של אבי, גוייס למאמץ המלחמתי. חודשים שלמים נעדר מהבית.. לא ידוע אם חי או מת. מה מצבו הפיזי והנפשי.. ואז, יום אחד סבתא אסתר מקבלת מברק ומוצפת התרגשות. זה מסבא, הוא שרד את הקרבות הקשים ועושה את דרכו הביתה, מצפה בכליון עיניים להיפגש עם אהובתו וילדיו. סבתא לא מבזבזת זמן, ואחרי שמעמידה מרק חם על האש פונה לבנה הגדול, (אבא שלי) גבריאל בן ה17, בבקשה מוזרה מאד.. ‘אני סובלת מבעיה רפואית בעור, והרופא אמר שאני צריכה לטבול בלילה במי נהר קרים, האם תוכל בבקשה לבוא להשגיח מרחוק שלא יהיה אף אחד בסביבה..?!’ אבא, שהיה סטודנט לרפואה באותו הזמן תמה על העצה שהרופא הביא, איזה מן תרופה זאת?!

אבל סבתא ביקשה ואיתה הוא לא מתווכח. וכך, בחושך הכבד של הלילה סבתא נכנסת לנהר הכמעט קפוא, הקור העז של המים מוציא מתוכה צווחות של כאב, הקור שורף עד העצם!! היא יוצאת מהמים בשארית כוחותיה, הגוף מאבד תחושה, ולוקח כמה דקות ארוכות עד שהדם חוזר לזרום ולהפשיר.

אבא, עומד מרחוק ובוכה יחד איתה מי הרופא המטומטם הזה?! במה את חולה שצריכה לסבול ככה?? סבתא מתעטפת בבגדיה ובשמיכה יבשה, ונאנחת בהשלמה, יום יבוא ותבין… אמרה ולא הוסיפה.

כמה שנים אח”כ, אבא מסיים את לימודיו באוניברסיטה ומשתף את סבתא שרוצה להכיר לה בחורה נחמדה וחושב להציע לה נישואין.סבתא שואלת באינסטיקט, יהודייה?!

-לא. ומה זה משנה?  -פרי הקומוניזם במיטבו. סבתא נחרדת, ומתחננת, תן לי הזדמנות אחת אמצא לך יהודיה טובה מבית טוב. תסמוך עליי. אבא מכבד ונאות לבקשה. וסבתא לא מאכזבת, ומכירה לו בחורה טובה מבית יהודי, חסידי. למרות הפער הדתי, היא מוצאת חן בעיניו והוא בהחלט מוכן להתקדם הלאה.. אבל אז, הבחורה לוקחת צעד אחורה ופונה לאביה באכזבה, הוא מקסים (וחתיך!) והכל, אבל לא יודע כלום ביהדות! אביה, ר’ רפאל חודיידטוב- לא מתרגש, ‘הוא בחור טוב, מבית טוב, ומספיק שאת זאת שיודעת..!’ אז היא חוזרת ומציעה פשרה, ‘יש 3 מצוות בסיסיות להקים בית נאמן כשרות, שבת וטהרת המשפחה. תהיה שותף?’ ‘-כשרות קיבלת. אני לא מתערב. שבת…יהיה קשה אבל נסתדר.. טהרת המשפחה.. נו, שיהיה..שותף.’ ב״ה החתונה עברה בשמחה ואז מגיע ליל הטבילה אמא מתארגנת לקראת הערב ואבא מתעניין מה עכשיו?.. עכשיו הגיע זמן הטבילה במקווה.

-מה זה מקווה? בוא תראה… אמא מובילה אותו למקווה הפרטי של סבא רפאל ואבא נחרד. זה מקווה?! בור עם מים?! מה זה המים האלה?! זה מפוצץ בקטריות וחיידקים!  אחרי הזעזוע אבא מתעשת ואומר בפשטות אם את נכנסת למים האלה אני לא נוגע בך.  נשמור על הכל, אבל עד כאן.  אמא אובדת עצות, בלית ברירה פונה לחמותה ומשתפת בכאב.. סבתא אסתר נכנסת לעניינים, קוראת לאבא ושואלת, ‘אתה זוכר לפני שנים, כשאבא היה צריך לחזור מהמלחמה וביקשתי ממך לשמור עלי כשאטבול בנהר..?

אז, פחדנו מאד לדבר, הקומוניזם סגר מכל כיוון וכל מה שהיה קשור ביהדות היה בסודי סודות. היום אתה בוגר, ואני יכולה לסמוך עליך ולספר.. לא היה שום רופא ולא הייתה שום מחלה. אני רק שמרתי טהרת המשפחה. טבלתי בנהר כי זה היה המקווה היחיד באזור. אתה זוכר היטב כמה כאב וסבל וייסורים עברתי ובכל זאת לא וויתרתי, על המצווה הזאת לא מוותרים! לאשתך יש פריוולגיה של מקווה מסודר, חיידקים זה מה שיפיל אותך?!’ ואבא זכר.

הוא עדיין לא הבין הכל, אבל קיבל מייד. אם סבתא הקפידה על זה גם במחיר של כמעט מוות מהקור מי הוא שיעצור את השרשרת הזאת?!

———-

בתור ילדה, גדלנו למציאות של מסירות נפש ממש. כל מצווה דרשה אומץ וחוסן נפשי לעמוד מול לחצים אדירים של משטר אפל ודיקטטורה מחשבתית. ומכאן כמה מילים לרותי לבייב יליזרוב , קודם כל גאה בך כ”כ. כמה נחת להורים שלך ולסבים שבעצמם מסרו את הנפש על שמירת הגחלת.

כמה נחת לאבא שלך שכל ימיו עסוק בהפצת היהדות ואת שעומדת חזקה מול כולם. לא מתנצלת והולכת עם האמת שלך. בעיניי, זו המסירות נפש של היום. כן, זה קיים גם בדור שלנו, והחשיפה דורשת אומץ ותעוזה, וכל הסערה שקמה רק מעידה כמה כוחות זה דורש וכמה יש בך. ישר כח לך ול ברכה שילת על היוזמה מעריכה ומחזקת אתכן.

❤️

בתמונה, זוג יפה בתחילת הדרך.

הוריי היקרים, געגועים💞

Leave a Reply

Your email address will not be published.