ליצן הוא הדמות המזוהה ביותר עם חג הפורים. ליצנים רפואיים מבלים את מרבית יומם עם חולים, קשישים ואנשים שעולמם חרב עליהם, ובכל זאת, ממשיכים לעשות את עבודתם נאמנה עם הרבה שמחה וחיוכים וללא תופעות לוואי • אליהו לדיוב בן העדה הבוכרית מפתח תקווה הוא ליצן רפואי מצליח, שמספר בראיון ל’מנורה’ איך נראה סדר יום של ליצן רפואי? איך משפיע העיסוק על חייו? • וגם: איך נראית העבודה של הליצן הרפואי בימי קורונה

תגדיר לנו בבקשה, מהו ליצן רפואי?


קטגוריית הליצנים המשמחים מתחלקת לשניים: ליצנים המופיעים בקרקסים, מפעילים אירועי ימי הולדת לילדים, מסיבות בגני ילדים ואירועים חברתיים לבני נוער ומבוגרים כאחד, הפעלות במתנ”סים ובקהילה. וישנם ‘ליצנים רפואיים’, שמתאפיינים בהכשרתם המקצועית ופעילותם במסגרת בתי החולים ומרכזי הרפואה, ובעיקר במחלקות הילדים, אונקולוגיה, כירורגיה, גריאטריה ועוד, הם גם מגיעים לשעשע בבתי אבות ובקהילה.


עד כמה משפיעה עבודתו של הליצן על יכולת ההחלמה של החולה?

אני שואל, ואליהו עונה לי כמו ליצן אמיתי: “אתה ניגש למיטה של גוסס ואומר לו: “אחי, אתה מוכרח לשמוע בדיחה, אתה מת”..


“וכעת ברצינות, אם ניגש לאדם מן השורה ונישאל אותו מזה ליצן, הוא יסכם זאת בקצרה: “אדם שמחופש מצחיק”, וזו האמת כלפי מה שנראה מבחוץ.
‘ליצן רפואי’ זה  כבר לא רק ליצן רגיל. יהיה קצת קשה להגדיר במילה או בשנים מה תפקידו. כי חוץ מהאיפור, מהלבוש, מהאף האדום, מהנעלים הגדולות, הבלונים ושאר האביזרים הנלווים, הוא צריך עוד יכולת, וכוח נפשי על מנת להיכנס למקומות קשים רגשית ולהיות מסוגל להביא את ההומור והצחוק לאנשים שמצבם הפיזי והנפשי הוא בכי רע בדרך כלל”.


“הליצן הרפואי צריך להכיר את עצמו בפנימיות שלו ולהיכנס לעולם הרגשות. לדעת שמאחורי כל אדם יש עולם וצריך להיות מודע למצב של השני. ליצן זה לא רק להצחיק -כמו ליצן במופע או קרקס- ואח”כ לסיים את המופע וללכת הביתה. תפקידו של הליצן הרפואי, הוא לדעת לרדת אל מקומו ולעולמו של החולה, להיות איתו ולהרים אותו ממצבו הנפשי המדוכדך לפעמים, ובוודאי שלא מחויך. זו אמנם עבודה לא פשוטה אבל עם ההכשרה הנכונה ותחושת השליחות, אפשר לעשות את זה.


“במקביל, הליצן הרפואי צריך גם לדעת איך ליצור אווירה אחרת ולהסיח את דעת המטופל מהכאב ומהקושי בו הוא נמצא בשעות בהן הוא שוכב באשפוז, וזה באופן שהמטופל בעצמו מוביל, זה המקצועיות של הליצן הרפואי.
הייתי אומר שהליצן הרפואי הוא לא רופא או מרפא, אבל תוצאותיו הנוצרות נותנות לאדם כוח ע”י הצחוק. הליצן הרפואי ממלא מקום לא רק אצל הילדים, אלא גם אצל מבוגרים הוא מכניס שמחה ורגעים של אופטימיות.

אדם שתפקידו הוא להיות ליצן רפואי, התפקיד משנה את כל אורח חייו הפרטיים לצורה חיובית עם הרבה שמחת חיים ונתינה”.

יום עבודה בהתנדבות


איך נראה סדר יום של ליצן רפואי, כיצד הוא יודע אל איזה מטופל לגשת?


“ליצן רפואי מגיע ליום עבודה במחלקה, אנחנו קוראים לזה ‘יום עבודה’ אפילו שבעיקרה העבודה מתבצעת בהתנדבות. בכל מחלקה בה מתקיימת פעילות של ליצן רפואי, אם זה ילדים ואם זה מבוגרים והליצן ניגש לאחות הראשית ושואל לאיזה חדר עדיף להיכנס.
האחות או איש הצוות, מעדכן את הליצן הרפואי על מצב המטופלים במחלקה להם תינתן עדיפות ראשונה. אין הכוונה לבעיה הרפואית של המטופל, לליצן הרפואי אין ידע רפואי לכן מה שמעניין את הליצן הרפואי הוא, באיזה מצב רוח המטופל נמצא. ישנם מטופלים המגיעים למחלקה וזה יומם הראשון או מטופלים שהם לבד ואין מי שיבקר אותם, לכן העדיפות היא קודם לאותם מטופלים. ישנם מטופלים המרגישים באותו רגע כאב, והליצן הרפואי יכול להקל במעט על כאבם, גם זאת עדיפות שאני לוקח בחשבון.


הפעילות הראשונית של הליצן הרפואי היא לגרום לפעולת הסחה למטופל ולהוציא אותו משאלות היומיומיות שהוא רגיל לשמוע.
כל מבקר המגיע לבקר את המטופל שואל את השאלה הקלאסית: “מה שלומך?” הליצן הרפואי לא נמצא במקום הזה. אין שאלות כאלה לליצנים רפואיים, המטרה היא לנסות לשעשע ולהוביל את המטופל למקום אחר, לדמיון ולמשחק, ושוב נפגשים מחר ומתחילים את אותו התהליך.
הקשר בין החולה לליצן הרפואי הוא מקומי, עכשווי, אינטימי, עם תחושה של התרוממות רוח. לרוב, גם הליצן הרפואי יוצא מהחדר בכוחות מחודשים. אם הצלחתי אפילו לרגע להסיט את כאבו של המטופל ואת תחושה הבדידות השוררת במקום, זה הרווח הגדול שלי.
ישנה הגדרה מעניינת שאומרת: “הליצן הוא הכי חזק בחולשתו”, “הליצן הוא הכי חכם בטיפשותו”.

בגובה העיניים


איך מתחילים עם מטופל שהדבר האחרון שמעניין אותו כרגע זה לחייך, ואף גרוע מכך: לראות מולו ליצן שייאלץ אותו לחייך נגד מצב רוחו?


“הליצן הרפואי תמיד ישאל אם זה בפנטומימה ואם זה במילים: “האם אני יכול להיכנס?”, בכך הליצן הרפואי מחזיר למטופל את השליטה. בבית־חולים לא שואלים מטופל אם הוא רוצה זריקה או בדיקה כזאת או אחרת. הליצן הרפואי לראשונה שואל, ובכך מחזיר את השליטה למטופל. גם אם המטופל לא מסכים שהליצן הרפואי יכנס גם אז הליצן מחזיר לו את השליטה. ואם לומר במילים פשוטות מחזיר למטופל את ביטחונו.
הקושי הגדול שקיים בכל המצבים האלה, הוא שצריך להתעלם כמעט לחלוטין, מהפציעות ומהמצב הקשה בו שרוי המטופל, ולמצוא את הבן אדם, את זוג העיניים (במקרה הטוב). הליצנות רפואית דוגלת להתייחס אל המאושפז כאדם ולא כמקרה. בעוד שרופאים וסובבים רואים את האדם בתור הפציעה או החולי שלו, הליצן הרפואי בא ועושה ונהפוך הוא לכל זה
במקום לשאול “מה שלומך” ? אנחנו שואלים” “מה השם שלך?”, “מה אתה אוהב לעשות?”, “בן כמה אתה?”, ואנחנו מדמיינים ויוצרים יחד עם החולה עולם אחר, שבו הוא זה שמחליט. זה יכול להיות בדברים הכי קטנים. אם זה לבחור את הצבע של הבלון או איזה צורה הוא רוצה אותו, החולה הוא המרכז של האירוע”.


מה קורה במידה והמטופל לא משתף פעולה עם הרצון הטוב של הליצן?


“ישנם מצבים שאני מרגיש כליצן רפואי שהמטופל אומר: “לא מעוניין!”, ואני חושב על איך אוכל בכל זאת להיכנס לליבו ולהפוך אותו לשמח יותר.
ישנם כמה דרכים. האחת דרך המבוגר הנמצא בחדר, אם זה ההורה או מלווה או אחד מצוות הרופאים. ישנה דרך נוספת שהיא ליצנית. חפץ הנופל לליצן ומתגלגל אל תוך החדר ומבלי לתת את תשומת הלב למטופל הליצן פועל בעקיפין עד שנוצר קשר ראשוני אם המטופל.


אני מודע לכך שילדים קטנים עד גיל 5־6 נרתעים מליצן. זהו מנגנון הישרדותי. ילדים בגיל הזה פוחדים מדמות לא מזוהה. לכן, אני מסיר מעלי כל סמל שתאפשר לו זיהוי קל שיוכל לזהות שיש בנאדם ממול. מסיר את הכובע, את האף האדום ואם יש צורך מנמיך את הגובה שלי שיוכל לשלוט מעלי ולהיות הכי נורמלי שאפשר.

.
איך ‘שוברים את הקרח’?

הליצן רפואי קודם כל מניח את האגו בצד, אני מגיע מתוך פעולה. לא שואל שאלות לא נחוצות כגון: “מה שלומך?” . כרגע אני ליצן רפואי וכל מטרתי להוציא את המטופל מהמצב הנורמלי והאי נורמלי המתקיים במקום. אני משתמש בבועות סבון ומפריח אותם ותוך כדי מבצע פעולות לא שגרתיות, לדוגמה “להיתקע” בדלת. ליפול, לצחוק סתם כך. התגובות באות בצרורות וכך הקרח נמס.
כך אני ממשיך כל פעילות שתביא איתה תקשורת מועילה. אם אני מגיע והמטופל מחייך ולאחר מכן מדבר איתי. או שאנחנו צוחקים מזה שסיפרתי לו בדיחה. ולאחר מכן הוא סיפר לי בדיחה. אני לא יודע לאבחן שום בעיה של דיכאון או בדומה לזה. זה לא תפקידו של הליצן הרפואי. אני מגיע להשתעשע ולצחוק אפילו בשביל לשתות כוס תה יחד עם המטופל. זאת ליצנות רפואית במעלה במיטבה.

והעזרה למצב הרפואי של המטופל?


“ידוע שכשצחוק מופיע, מופרשים מקרום המוח חומרים נוגדי כאב הנקראים אנדורפינים, מצבו של המטופל משתפר ברגע שהמטופל בא במפגש עם הליצן הרפואי וצוחק. המחקרים מראים שכאנשים צוחקים הם מרגישים טוב יותר ומערכת החיסונית שלהם חזקה יותר”.

ללא תופעות לוואי


כיצד אתה מתמודד עם מטופל בעל מחשבות שליליות?


“אני לא נכנס לפינות האלה, לרוב אני מוביל את המצב ולוקח איתי את המטופל, זאת בעצם פעולת ההסחה הראשונית שאליה אני מכוון לפני כל הצחוקים, המשחקים והקסמים שאני מפעיל עליו. כמו שאני לא מגיע עם מחשבות של כמה הוא מסכן שהוא כאן במקום הדיכאוני הזה. אני מגיע עם סל של מחשבות חיוביות, אפילו ששנייה לפני כן אני עצמי הייתי מדוכדך. הליצן הרפואי הוא לא מטפל, לא רופא ולא אלטרנטיבי, ההגדרה של הליצן הרפואי היא: ‘תומך טיפול’. כל זמן שיש צורך בתמיכה, מקומו של הליצן הרפואי חיובית, אפשר להשתמש בליצן הרפואי בכל מצב, אין לו תופעות לוואי.
חשוב להבהיר גם לאלו הנמצאים בסביבתו של החולה, כמו בני משפחה וחברים. כל מי שנמצא בסביבה, מועיל מאוד להתפתחות החיובית של המטופל. אם עד לפני כניסתו של הליצן הרפואי הייתה אווירה קודרת או אחרת ככל שתהיה, לליצן הרפואי יש בכוח עצם נוכחותו לשנותה לסביבה כיפית, עליזה, שמחה ומחייכת ולזה לפעמים מסייע שיתוף הפעולה של הנוכחים בחדר.
אני יכול לומר שגם הצוות הרפואי זקוק לאתנחתות קומיות ולא פעם הם מוצאים עצמם משתעשעים עם הליצן הרפואי ועם המטופל וזה לכשעצמו יוצר קשר טוב יותר בין מטפל למטופל”.


העיסוק שלך בליצנות הרפואית משפיעה על אורח החיים שלך?


בוודאי. “החיים מקבלים פרספקטיבה אחרת, המציאות משתנה מול הפנים. כשאתה שואל את עצמך למה אנשים “רצים” כל היום. הם צריכים לבקר פעם אחת בבית־חולים ולהבין מה עדיף יותר. זה אמור להשפיע בתת מודע על החיים שלי, אני אישית לא חושב על כך בכלל
כולם מסביבי אומרים: “כמה כייף לך אתה עושה ככה וככה לאנשים”, לי זה ברור מאליו מה תפקידי כאן בעולם הזה”.

איך השתנתה העבודה שלך בימי הקורונה?

“מאז שהחלה המגפה, אנחנו לא יכולים להיכנס לבתי החולים כמו שהיינו מורגלים בעבר. אבל אני, וכמוני גם חברי הליצנים הרפואיים, לא שוקטים על השמרים ואנחנו מוצאים -כל אחד לפי כישוריו ועניינו- את המקומות שבהם אנחנו יכולים להתנדב בקהילה. ליצן רפואי כל כולו הוא נתינה, ולכן אנחנו לא מסוגלים לשבת רגל על רגל ותמיד מחפשים מה לעשות. באופן אישי, אני התחלתי לשחרר סרטונים לפרשת שבוע כשאני לבוש בתחפושת הליצן ומעביר את התכנים בצורה מצחיקה. אז כל דבר הוא לטובה ואנחנו לומדים לחיות עם המציאות ולעשות מהלימון לימונדה”  

Leave a Reply

Your email address will not be published.