לכבוד ט”ו בשבט, קיבלו גבאי בית הכנסת חיבוק והערכה מקונגרס יהודי בוכרה על פועלם המסור בימי הסגרים והמגפה

כבר כמעט שנה שבתי הכנסת שבהם אנו רגילים ללמוד ולהתפלל, לא מתפקדים כרגיל. הסגרים הבאים והולכים מכריחים את גבאי בית הכנסת לסגור ולפתוח את בתי הכנסת לסירוגין לפי הנחיות משרד הבריאות. גם כאשר יש אישור לפתוח את בתי הכנסת, ההתנהלות בתוך היכל התפילה היא שונה לחלוטין מכל מה שהכרנו עד כה. התפילות בקפסולות, המסכות והמחיצות, הפכו לחלק בלתי נפרד מחוויית התפילה של כל אחד מאיתנו בשנה החולפת.

מאחורי כל האופרציה של ניהול בית כנסת בימי מגפה עומד אדם אחד, הגבאי. אם בימי שגרה לשרת כגבאי בבית כנסת זו עבודה מורכבת, סיזיפית ולא פשוטה, הרי שבימי מגפה על אחת כמה וכמה. גבאי בית הכנסת הוא האחראי הבלעדי על שמירת ההנחיות מצילות החיים בתוך כותלי בית הכנסת. הוא זה שמכים את האולם לקבלת המתפללים, על כל המרוכבות המשתמעת מכך. פעמים רבות, פועלים גבאי בית הכנסת בצנעה ומאחורי הקלעים. מתפללי בית הכנסת לא תמיד יודעים להעריך ולהכיר בעבודתם המאומצת של גבאי בתי הכנסת.

הגבאים הם גם אלו שרואים כמעט מידי יום את בתי הכנסת בשיממונם. “לפחות חצי מכמות האנשים שהגיעו להתפלל באופן קבוע בבית הכנסת, כבר לא הגיעו בתקופות שהיה מותר להתפלל במניין בבית הכנסת” מספר לנו גבאי צעיר ממרכז הארץ. “העדה הבוכרית ידעה תמיד להפוך את בית הכנסת למקום שהוא הרוח החיה של הקהילה, גם בבית הכנסת שלנו זה היה המצב עד שהגיעה הקורונה. מאז תחילתה של המגפה, ראינו איך לאט לאט כמות האנשים שפוקדים את בית הכנסת באופן קבוע הולכת ומצטמצמת. אני חושב שייקח הרבה זמן לחזור לשגרת התפילות הרגילה בבתי הכנסת וייקח זמן עד שאנשים יחזירו את בית הכנסת לחלק מחיי היום יום שלהם”.

השבוע, לקראת חג ‘ראש השנה לאילנות’, זכו גבאי בית הכנסת של העדה הבוכרית לקבל זריקת עידוד ואות הערכה וכבוד מאת ‘קונגרס יהודי בוכרה העולמי’. לכבוד ט”ו בשבט, קיבלו כל גבאי בתי הכנסת של העדה הבוכרית בישראל, מארז פירות מהודר, המכיל בתוכו פירות שנשתבחה בהן ארץ ישראל. הפירות שהגיעו לגבאים, נארזו באוזבקיסטן בהשגחתו הצמודה של הרב בביוב, שנשלח למקום על ידי הקונגרס יחד עם זוגתו, על מנת להפיח חיים יהודיים בקהילה. למארז המהודר, צורף מכתב תודה והערכה לפועלם ותפקודם של גבאי בתי הכנסת של העדה בתקופת המגפה ובכלל.

במכתב, שנחתם על ידי מנכ”ל הקונגרס הרב יהודה בלוי, הובאה גם ברכתו והערכתו הגדולה של נשיא הקונגרס מר לב לבייב לעבודתם המאומצת של הגבאים בתקופת המגפה העולמית. במכתב נכתב בין היתר:

“בתקופה זו, אתם אלו שנדרשים להתמודד בחזית אל מול הסגרים הבאים והולכים ואל מול שמירת התקנות מצילות החיים בבתי הכנסת ובחצרות הסמוכים להם. מוטלת עליכם משימה כבדת משקל שאותה אתם ממלאים בנאמנות ובמסירות. אתם אלו שנועלים בידיים כבדות ובלב דואב את שערי בית הכנסת כאשר השעה דורשת, ואתם אלו שפותחים בשמחה את הדלתות בשעה שהמצב מאפשר זאת, למען הכלל.

נשיא ‘קונגרס יהודי בכורה העולמי’ מר לב לבייב מעביר לכם את תודתו והערכתו הגדולה על פעילותכם החשובה בתקופה זו, ובכלל. כמו כן, ברצוני להודות לכם מעומק ליבי, בשמי ובשם כל באי שער בתי הכנסת הרבים והמפוארים של העדה הבוכרית. אני מאחל לכם מכל הלב, שתדעו ימים בהם אולמות התפילה יהיו מלאים מפה לפה במתפללים בריאים שבאים להודות לאביהם שבשמים ‘על נסיך שבכל יום עמנו'”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.