מעבדת החדשנות של בית החולים ביילינסון יצאה בשורה לנשים רבות בעולם המתקשות ללדת* האחות המיילדת מיכל גרוסבלד שעלתה עם משפחתה מסמרקנד, פיתחה מכשיר שעשוי להקל על מליוני לידות בשנה ולהפוך אותן לקלות יותר וטראומטיות פחות

לידה היא חוויה יוצאת דופן ובלתי נשכחת, הבאת נשמה ותינוק חדש לעולם, אירוע כל כך עוצמתי וגדול. למעשה לידה היא אחד האירועים המשמעותיים ביותר בחיי האם והמשפחה, היא אוצרת בתוכה כל כך הרבה רגעים שונים. חלקם טובים, שמחים ומלאי התרגשות וחלקם נתפסים אצלנו כקשים או אפילו טראומטיים.

לעיתים, החלקים האלו בתהליך הלידה יצבעו בצבע שונה את כל התהליך ואולי אף את התקופה שלאחריה, אחת מהן היא בעיית ה’קרעים’, הנחלקים בדרך כלל לשתי קטגוריות, בדרגות חומרה מקרע דרגה 1 עד קרע דרגה 4.

בעוד שקרעים בדרגות 1-2 הינם שכיחים וקלים יחסית, קרעים בדרגה 3-4 הם אמנם נדירים יחסית, אך היווצרותם עלולה להשאיר את היולדת עם נכות רפואית ותפקודית לא קלה ולפעמים לכל חייה, דרגת הנכות בעקבות קרעים מסוג 3 או 4 יכולה להגיע עד ל-60% נכות, ובהמשך ללידה כזו ימליצו הרופאים ליולדת ללדת רק בניתוח קיסרי, ובעולם המערבי כבר לא מרשים להן ללדת.

דומה שהנה מגיע הפתרון, מתוך חממת החדשנות במרכז הרפואי ע”ש בלינסון, המציאה מיכל גרוסבלד, אחות מיילדת בבי”ח בלינסון, בת העדה הבוכרית, את הפתרון שמכול שלל ההמצאות בחממה הגיעה להישג מרשים ומכובד – המקום הראשון.

מיכל, בת העדה הבוכרית, תושבת פתח תקוה, הינה אחות מיילדת ותיקה בעלת תואר שני, ובנוסף היא יועצת הנקה, יועצת שינה ומטפלת שיאצו בכירה, בוגרת קורסים על בסיסיים בטיפול נמרץ, בריאות הקהילה ומיילדות.

הזכייה במקום הראשון לא כוללת פרס באופן אישי, אלא דמי מענק לפיתוח רעיון האבטיפוס: “המכשיר שהמצאתי ימנע את בעיית הקרעים בלידה מהדרגות החמורות” – מספרת מיכל בראיון מיוחד למנורה – “והחידוש הוא לעומת פתרונות אחרים שהומצאו משום שההמצאה שלי היא מכשיר חיצוני, נכון שהומצאו מכשירים פנים גופניים, אך הם לא הצליחו לפתור את הבעיה, כעת צוות המעבדה וחברי הוועדה מחפשים משקיעים, וכמובן שהמטרה היא להפיץ את הבשורה לכל העולם לעזור לנשים, המוצר הזה פותר את הבעיה ובמיוחד למי שאוהב ילדים וגם רוצה ללדת אותם. בשלב הבא, לאחר רישום המכשיר כפטנט הוא ישמש כמחקר בבתי החולים של קופ”ח כללית ומשם נמשיך לכל העולם”.

במהלך אירוע הזכייה אמר מנהל חממת ההתחדשות ד”ר ליאור פרל: “יזמות מוצלחת בעולם הרפואה מתבססת בראש ובראשונה על צרכים גדולים ובעלי השפעה, להם אין מענה ראוי. מדובר בתהליך מתמשך אשר מתחיל במחקר, הבנה מעמיקה של מהלך המחלה והכשלים שבאבחונה ובטיפולה. על סמך זאת אנו מאתרים צרכים שאין להם מענה. זה קונספט ייחודי ושונה בזירה הישראלית – פיתוח מבוסס הבנה קלינית ואמפתיה, בתוך כותלי בית החולים, המוביל לפתרונות יעילים”.

מה את יכולה לספר לנו על הפרויקט?

“חממת החדשנות של בית החולים בילינסון ציינה לאחרונה שנה להקמתה. החממה, שנפתחה בסיוע עמותת ידידי מרכז רפואי רבין מנוהלת על ידי הקרדיולוג ד”ר ליאור פרל, ומטרתה לאתר פתרונות טכנולוגיים לבעיות בתחום הבריאות. את חגיגות השנה ציינו משתתפיה במשרדי אמזון בתל אביב, ובו הוצגו הפרויקטים שפותחו בשנה האחרונה בהובלת מנהלת הפרויקטים נעה גולומב והמנהל העסקי בנצי גרין, בנוכחות ד”ר איתן ורטהיים מנהל המרכז הרפואי רבין.

“במקום נערכה גם תחרות בין הפרויקטים שנמצאים בשלב פיתוח מתקדם, כשהפרס הראשון הוא ‘חבילת ייעוץ מחברת context לעיצוב ואפיון משתמש’, בשווי 10,000 שקל. זכיתי בפרס הראשון, על המכשיר שפיתחתי שיוצמד לגופה של יולדת על מנת למנוע קרעים במהלך הלידה”.  

מיכל שעוסקת במיילדות כבר למעלה מ-20 שנה. מביאה את השכלתה המורחבת  לידי ביטוי בעבודתה. ומתוך אהבתה את מקצוע המיילדות ורגישותה לאנשים, לאשה ההרה בכלל ובזמן לידה בפרט, כל הזמן היא מחפשת דרכים לשפר ולייעל את העשייה בתחום עבודתה – מיילדות. מתוך כך היא חשבה ופיתחה מכשיר אשר ימנע מיולדות סבל רב הנגרם בעת הלידה. יש לציין כי מדובר בפטנט על שמה של מיכל.

“אני מאמינה מאוד בעוצמת הנשים – אומרת מיכל – גם ובעיקר מבנות העדה הבוכרית, שאני מכירה רבות מהן שהגיעו להישגים מרשימים בתחומי עשייה שונים. בנוסף לכך שבהמצאה הזו מדובר בהישג עצום ומרשים אשר ישפיע לטובה, ישנה את המציאות ויביא תועלת למיליוני יולדות בישראל ובעולם כולו”.

כמה טיפים מניסיונך כמיילדת

“קודם כל לחשוב חיובי. אני בהחלט ממליצה להירשם ולהשתתף בקורס הכנה ללידה וחשוב מאוד שזה יהיה ע”י צוות מקצועי, הכי טוב ע”י מיילדת ובבית חולים, מיילדת שעובדת בבית חולים מעודכנת בכל החידושים.

המלצות נוספות הן, לשמור על תזונה, יש כאלו נשים שדווקא בשליש האחרון של ההיריון מתחילות ‘לחטף’ – לאכול יותר מדי מתוק וחטיפים וזה משפיע על ההמוגלובין ועל הכוחות בלידה. בנוסף להקפיד ולהמשיך לקחת ‘ברזל’, ובסופו של דעת אני אומרת לכל אחת ‘לדעת שאת מסוגלת לעשות את זה’ “.

טיפים כיועצת הנקה

“להשתדל להניק בשעה הראשונה אחרי הלידה, מי שמצליחה בזה קרוב לוודאי שהיא גם תצליח להניק הלאה, ובכלל לא לוותר על ההנקה בקלות, גם אם קשה לבקש עזרה, בכל בית חולים יש יועצת הנקה ואם לא בבית החולים אז בקהילה, כיום זה מוכח מחקרית שתינוק שיונק מוגן בעתיד ממחלות כמו סוכרת ופגעי לחץ דם, ההנקה משפיעה לטובה על ה-IQ, ובאופן כללי הנפש, מי שמניקה בחדווה התינוק שלה יותר רגוע”.

מיכל עלתה לישראל יחד עם אחיה והוריה בשנת 1972. והיא נצר למשפחות מסטורוב מסמרקנד ומשפחת אחונוב מקוקנד, שעל שם אב המשפחה – מולא אבא ג’אנק אחונוב הונצחה כיכר בעיר פתח תקווה. בנו של אבא ג’אנק – מולא אהרון אחונוב המשיך בדרכו, הציל ואירח פליטים יהודים רבים מאירופה הבוערת במהלך מלחמת העולם השנייה. מצד אביה משתייכת מיכל למשפחת מסטורוב “אבי – יצחק ז”ל נפטר לפני כשנה ואמי – נעמה תבדל לחיים ארוכים.

“את לימודי האחריות התחלתי בהדסה, כאחות מעשית, כאחות שירתי בהמשך בצה”ל חר”פ 542, לאחר מכן המשכתי לתואר ראשון בסיעוד, תואר שני, קורס טיפול נמרץ, קורס בריאות בקהילה, מילדות, ייעוץ בהנקה ועוד ועוד, נשואה לשאול, שתי הבנות שלנו כרגע בשירות צבאי ושני הבנים בגילאי התיכון וחטיבת ביניים”.

מוטו

“אני ואתה נשנה את העולם – ואפשר גם להמשיך את מילות השיר – אמרו את זה קודם, בוודאי, לא משנה (ובכל זאת) אני ואתה נשנה את העולם’, אני רוצה להיות אחת מאלה שגרמו לשינוי, לשפר את האנושות ולעשות רק טוב, כולי תקווה שנמשיך לעשות כמה שיותר טוב ולכמה שיותר אנשים”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.