צילומים: פוטו נסים

אירוע הגולי סורך שנערך אמש בהיכל התרבות ‘אור יהודה’ ושודר לכלל מרכזי הקהילות הבוכריות בארץ ובעולם נחל הצלחה כבירה. זהו האירוע הראשון לחגיגות הגולי סורך, אשר מופעל בפלטפורמה של שידור ישיר והתגובות מכל רחבי העולם על האירוע המיוחד לא מפסיקות לזרום.

כבר לפני מספר שבועות החלו בקונגרס יהודי בוכרה לחשוב על האפשרויות העומדות לרשותם לקיים את חגיגות ה’גולי סורך’ המסורתיות. בתחילה חשבו בהנהלת הקונגרס כי עד ליום האירוע, יוסרו המגבלות של התקהלות והקהל הבוכרי יוכל להגיע בהמוניו כמידי שנה כדי לחגוג את החג המסורתי כבשנים עברו. אך המציאות של ימי הסגר לא איפשרה את האירוע והוחלט על אירוע עוצמתי ומלא בתוכן במתכונת של שידור ישיר לבתי העדה הבוכרית בארץ ובעולם.

כזכור, בשנים עברו הפיק הקונגרס אירועי גולי סורך עשירים בתרבות בוכרית אותנטית ושמחה. אירו אחד שנצרב במיחוד בתודעה הבוכרית, הוא אירועי ‘בוכרה היפה’ שנערכו בחג הגולי סורך בגני יהושוע שבתל אביב.

בלב האירוע בגני יהושוע, הוקם דגם ענק של העיר “בוכרה היפה” שהשתרע על שטח של אלפי מ”ר, עם שערים ומבנים ססגוניים בדומה לשערי הענק דמויי הרגיסטן באוזבקיסטן, שרוחבם כ- 20 מ’ וגובהם כ-7 מ’, המעוצבים באופן הדומה לתבליטים ולצבעים של המבנים הבוכריים העתיקים. דוד ד’אור, יהודה סעדו, אלי לוזון, סטלוס ואורן חן, משפחת אלייב, ומופעי מולטימדיה וזיקוקין סגרו את האירוע בתוכנית אמנותית. מהמארגנים נמסר כי לפי הערכות המשטרה השתתפו באירוע כ-30,000 מבקרים. במתחם הוקם גם מרכז אוכל גדול במסגרתו הוכנו יותר מ-50,000 סמוסות, 3 טון אושפלוב, אלפי צ’יבורק ומאכלים ממיטב המטבח הבוכרי האותנטי.

מאז ועד היום, הפך הגולי סורך ליום חגה הרשמי של העדה הבוכרית בארץ ובעולם. כאשר מידי שנה בשנה מקיים הקונגרס אירועים בסדר גודל עולמי המאפשרים לבני העדה בוכרית לציין ולחגוג את היום הזה שעובר במורשת מאב לבן בקרב בני העדה הבוכרית.

כאמור, השנה התקיים האירוע בהיכל התרבות בעיר אור יהודה, ושודר בשידור ישיר לבתיהם של עשרות רבות של אלפי צופים מהעדה הבוכרית בישראל ובעולם כולו. האירוע הופק על ידי קונגרס יהודי בוכרה העולמי ובשיתוף פעולה עם עיריית אור יהודה בראשות ראשת העיר הגב’ ליאת שוחט.

האירוע נפתח ברוב פאר והדר בהנחייתם של האחים האמנים חי ורונן דוידוב, שהנחו את האירוע בטוב טעם ושילבו בו קטעי סטנד-אפ שהצחיקו את הצופים וגרמו להם לנחת ושמחה בימים מתוחים אלו. מיד בפתיחת האירוע הוקרן על המסך סרטון מפעילות הקונגרס בשנים האחרונות. בסרטון נראו עשרות רבות של פעילויות ייחודיות אותן מארגן הקונגרס מידי יום ביומו ומסביב לשעון. האירועים הגדולים, בתי הכנסת, המרכזים הקהילתיים, פעילויות הרווחה והשמחה, הכל נכנס בקליפ מושקע אחד שסיכם את הפעילות של הקונגרס בשנים האחרונות.

מיד לאחר מכן עלתה לבמה הגב’ ליאת שוחט, ראשת העיר אור יהודה, שהודתה לקונגרס על שיתוף הפעולה. אחריה נשא דברים נשיא קונגרס יהודי בוכרה העולמי מר לב לבייב, שהיישר ממקום מושבו במוסקבה סקר את פעילויות הקונגרס לאחרונה ושיבח את כל בני העדה על התמיכה המשותפת בקהילה ובמוסדותיה.

האמן הראשון שעלה לבמה, היה, איך לא, גדול הזמר הבוכרי העולמי בכל הזמנים, הזמר אברהם טולמסוב ולהקתו. טולמסוב עלה לבמה כשהוא מרוגש קלות מהמעמד. בכל זאת, לטולמסוב, כמו לשאר האמנים בסדר הגודל שלו, הגעגוע לבמה הוא חזק מאוד והחזרה לבמה מסמלת עבורם ועבורנו את תחילתה של תקופה חדשה וטובה. טולמסוב החל לבצע מספר שירים ישנים וחדשים, מוכרים ואהובים. חלק מהשירים היו גם בשפה הרוסית. כאשר סיים טולמסוב את מקבץ השירים הראשון, הוא ירד מהבמה (אל דאגה, הוא יחזור בקרוב מאוד ) ומיד אחריו עלו להקת הרקדנים ממשפחת אקילוב. כל בוכרי יודע שבני משפחת אקילוב הם שושלת מפוארת של רקדנים ואמנים בוכרים מהשורה הראשונה. בני משפחת אקילוב לא ביישו את המסורת, ועלו לבמה עם מופע שירים וריקודים יוצא מן הכלל כאשר לכל אורך המופע הם לבושים בתלבושות מיוחדות מבוכרה היפה.

אחריהם עלה לבמה הזמר רועי פנחסוב והנגן איציק אילייב, שיחד עם נגנים נוספים מרכיבים את הלהקה הבוכרית הצעירה והתוססת “i music band”, שהכניסו את משתתפי האירוע למצב רוח של ריקודים בוכרים שמחים ומקפיצים. השירים המיוחדים שנבחרו על ידי הלהקה התאימו במיוחד למופע הלייב והתגובות והדיווחים על בוכרים שרוקדים במרפסות לא איחרו לבוא.

לאחר מכן האחים דוידוב חזרו להצחיק את קהל הצופים בתרגום ביזארי של שירים ישראלים לשפה הבוכרית, התרגום היה סוריאליסטי וקורע מצחוק. גם האמן הבוכרי מר רושל רובינוב הצטרף לאמנים ששרו בערב הגולי סורך. הוא עשה זאת דרך סרטון מיוחד ששלח להפקה בו הוא נראה מברך את בני העדה הבוכרית ואת נשיא הקונגרס מר לב לבייב. מיד לאחר מכן הוא החל לנגן בסטודיו שבארה”ב והקדיש את השיר לכל בני העדה. אמן נוסף שהשתתף באירוע ישירות מניו יורק הוא לא אחר מאשר אלברט נרקולייב, שבירך את כל הנוכחים בני העדה הבוכרית ואף הקדיש שיר מיוחד לכבוד הערב המיוחד הזה.

ואיך אפשר להרים אירוע בוכרי טהור למהדרין מבלי להזמין את אחד מבני משפחת אלייב המפורסמת. באירוע הגולי סורך הופיע הזמר צביקה אילייב יחד עם צמד נגנים ששרו והנעימו את הערב לכל הנוכחים. צביקה עצמו גם ניגן על הקלירנט בצורה יוצאת מן הכלל.

לאחר מכן עלה לבמה כוכב עולה בשמי המוזיקה בכלל ובשמי המוזיקה הבוכרית בפרט, הלא הוא הזמר אבי חן. חן עלה לבמה ופצח בסלסולים בוכרים שהראו שהיכולות הווקאליות שלו הם עוצמתיות בכל קנה מידה. מיד לאחר מכן הוא פצח במחרוזת בוכרית למהדרין והדהים את כל הצופים בכריזמה המתפרצת שלו כששר ושרף את הבמה בקצב בוכרי לוהט.

האחים חי ורונן דוידוב לא נטשו את הקהל וחזרו למופע של צחוק קיצוני במסגרת תיאטרות ‘חנדה חנדה’ המפורסם שלהם. האחים שליבו קטעים בוכרים המוכרים מכל בית בוכרי וקרעו את הקהל מצחוק פעם נוספת. לאחר מכן חזרו האמנים והזמרים לסבב נוסף של הופעות על הבמה כאשר הגדול מכולם, אבהרם טולמסוב פותח את הסבב בשירה בוכרית נוגעת ללב.

לאורך כל האירוע, שארך למעלה מ-3 שעות של מוזיקה ותרבות בוכרית איכותית, עשרות אלפי בני העדה בארץ ובעולם השתתפו בצפייה בשידור החי בפלטפורמות השונות. אם זה דרך אתר בוכרים.קום, או דרך עמוד הפייסבוק של האתר, או דרך ערוץ היוטיוב של בוכרים.קום, שם שודר האירוע במקביל לשידורו בפייסבוק. נכון להיום, צפו באירוע למעלה מ-50 אלף איש בני העדה הבוכרית מהעולם כולו. ניתוחי התתפייה מראים כי רוב הצופים באירוע מתגוררים בישראל, לאחריהם באים הצופים מניו יורק ולאחריה הצופים מהקהילה הבוכרית בוינה. נתוני הצפייה עוד עשויים לגדול ואף להכפיל את עצמם בימים הקרובים בעקבות כמות השיתופים הגבוהה שנרשמה באירוע.

אדי מרדכייב שהפיק את האירוע כולו מטעם הקונגרס מסר כי ” האירוע אכן היה בסדר גודל ענק ומגיע לכל בני העדה הבוכרית לספוג עוד ועוד מסורת ותרבות”. הוא מבטיח כי בבית הקונגרס טרם נאמרה המילה האחרונה ואירועים גדולים מתוכננים בקנה לרווחת כל בני העדה.

לצפייה באירוע המלא:

https://www.facebook.com/watch/live/?v=245332243420795&ref=watch_permalink

Leave a Reply

Your email address will not be published.