השבועיים הקרובים הם שבועיים קריטיים לעתיד שלנו. עד כדי כך? כן. אני לא רוצה להישמע יותר מידי דרמטי, אבל חשוב לי להעביר אליכם מסר ואשמח אם תעבירו אותו הלאה.

*

בפרשת השבוע משה רבינו נואם בפני בני ישראל ומתאר להם את הדרך שהם עשו החל מיציאת מצרים ועד לאותו רגע. כאשר משה מגיע לחלק של ההליכה במדבר סיני, הוא מתאר את המדבר במילים: “המדבר הגדול והנורא”.

יש הרבה פירושים וביאורים מדוע בחר משה רבינו לכנות את המדבר במילים “גדול ונורא”. אחד הביאורים הוא שמשה רבינו נותן כאן מסר ודרך חיים לכל יהודי בכל זמן ובכל מקום, גם אלפי שנים לאחר מכן.

המסר הוא שאפשר לנצח ולצלוח, אם רק רוצים, גם מדבר שהוא לא רק גדול, אלא גם נדמה ונראה לנו כ”נורא”.

לפעמים כשאדם נמצא בתוך סיטואציה מסוימת, היא נראית לו יותר מפחידה ומאיימת ממה שהיא באמת. רק כשעובר זמן והוא מסתכל אחורה בפרספקטיבה של זמן, הוא מגלה שהבעיה לא היתה כזו חמורה, והדאגה הייתה סתם מיותרת.

אני לא מדבר כמובן על להיות אדישים ולא לפתור בעיות כשהם מתעוררות. אני רק מדבר על המצב הזה של הדיכאון והעצב (“גדול ונורא”) שנלווה לפעמים לבעיות מסוימות ותוקע את האדם.

משה רבינו אומר לבני ישראל, גם את המדבר “הגדול והנורא” הזה, הצלחתם לעבור. וזה למה? כי היה לנו מצפן שנתן לנו תמיד את הדרך להסתכל קדימה, למטרה, לעבר ארץ ישראל. כשיש מטרה, אסור להסתכל ימינה ושמאלה, ואסור אפילו להיכנע לכאב ולפחד הפנימיים שבתוך האדם, שלפעמים מצליחים לשתק אותו הרבה יותר מכל אויב חיצוני.

*

כלפי מה הדברים אמורים?

אנחנו חיים כיום ב”מדבר גדול ונורא”. הפיתויים בחוץ נוראיים. הלחץ החברתי גדול. השטף של חיי היום יום כמעט לא מאפשר לנו לעצור, להתבונן ולחשב את המסלול – האם אנחנו פועלים נכון?

המסר שאנחנו לומדים ממשה רבינו הוא – לא להתפעל. לא להתפעל מקשיים חיצוניים ואפילו לא מקשיים פנימיים שהאדם לפעמים מארגן לעצמו בלי מודע.

בשבועות הקרובים כל בית ישראל, לא רק בישראל אלא גם בעולם, עושים את ההכנות לקראת שנת הלימודים. אצל חלק מכם הילד יפגוש לראשונה את מערכת החינוך, אם בגן הילדים, בבית הספר, בתיכון או במוסדות חינוך אחרים.

ההחלטות שתעשו לאיזה מוסד לשלוח את הילד, יעצבו לא רק את חייו, אלא גם את חיי משפחתכם עד סוף כל הדורות. מדובר בהחלטה משמעותית מאוד ומשנה חיים, לא פחות.

אני רוצה לבקש מכם בקשה אחת: שימו דגש על חינוך יהודי לילדים שלכם. כמה שיותר יהודי. זה קריטי עבור הילדים שלכם וקריטי עבור העם שלנו. ולהורים שילדיהם כבר נמצאים בחינוך יהודי אני פונה: תפתחו את העיניים, תסתכלו ימינה ושמאלה. יש שם בני משפחה, מכרים חברים? אל תשארו אדישים, תכוונו אותם למקומות הנכונים. תעזרו להם, תעזרו לעם שלנו.

Leave a Reply

Your email address will not be published.