יורה מוטייב, נשיא קהילת יהודי בוכרה בהנובר מדבר לראשונה בראיון למנורה על הפרוייקט האדיר אליו שואפת הקהילה, על החיים בקהילה בוכרית קטנה בגולה ועל הסיוע התמידי של הקונגרס לחיזוק הקהילה

במטרופולין של העיר הנובר גרמניה יש מיליון ומאתיים אלף תושבים מתוכם חמשת אלפים יהודים. בראשית שנות האלפיים התאגדה הקהילה הבוכרית וכיום היא מונה כמה מאות משפחות. לאחר שרכשה אדמות לצורכי קהילה, החלו בבניית מוסדות יהודיים נוספים בעיר, גולת הכותרת שמעסיקה את כולם כיום הוא בניית מקוואות לנשים וגברים וכן אולם שעשוי לשמש לאירועים וכנסים. בשנת 2016 כאשר נערכו בחירות במרכז היהודי של הקהילה הבוכרית-ספרדית בעיר  נשאל מר מוטייב לאלו פרויקטים הוא עתיד לתת עדיפות, בתגובה הוא השיב הקמת גן ילדים, הקמת מקווה ומתחם שיכיל את אירועי הקהילה. תוך שמירה על דגשי הבטיחות והביטחון הנדרשים כיאה למוסדות מסוג אלו אשר עתידים לשמש את כל יהודי העיר. החשיבות של לכידות בתוך חברה לא יהודית מביא את ראשי הקהילה להתמודדות מול אחריות כללית לאופי הקהילתי.

קהילה צעירה

כיצד נוסדה הקהילה הבוכרית בעיר הנובר?

“הקהילה הראשונה של יהודי בוכרה בגרמניה נרשמה רשמית בנובמבר 2002. 7 שנים אחר כך, ב- 9 בספטמבר 2009, על בסיס הקהילה שלנו, נרשם מרכז תרבותי ודתי יהודי-בוכרה, אשר לאחר רכישת מגרש ומתחם בניינים באחד הרובעים המרכזיים של הנובר, הפך למרכז ליהודי בוכרה בגרמניה. הפתיחה הגדולה של המרכז התקיימה ב- 6 ביוני 2013. באותה תקופה יותר מ -300 איש היו חברים בקהילה שלנו. עכשיו אנחנו מונים כ -1,500 יהודים בוכרים בהנובר גרמניה. חברי הקהילה שלנו מצאו והגשימו את עצמם במגוון תחומים. הקימו עסקים קטנים ובינוניים אנשי רפואה תעשייה וייצור. רבים פועלים בתחום החברתי, אנו קהילה שנחשבת באופן יחסי לתרבות המקומית כקהילה צעירה. למעלה משישים אחוזים מחברי הקהילה שלנו הם מתחת לגיל ארבעים. הסטטיסטיקה הרשמית של גרמניה דירגה את הקהילה שלנו כאחת הקהילות היהודיות שצומחות במהירות באזור”.

עם אלו קשיים מתמודדת הקהילה בשגרה, כיצד משמרים את הזהות היהודית?

“זהות יהודית, הזדהות עצמית של בני הנוער שלנו כלא רק כיהודים, אלא גם כיהודים בוכרים, שמירה על מסורת ומזעור, ואולי אפילו ביטול מוחלט, של התבוללות בעולם הגלובלי של ימינו היא הדבר שאנו עובדים עליו”.

מחפשים פתרונות

ובתקופת הקורונה?

אנחנו לא חווים קשיים. אנו נמצאים במצב קבוע של חיפוש פתרונות לבעיות עכשוויות. האמונה במה שאנחנו עושים מאפשרת לנו לתפוס את המציאות בצורה אובייקטיבית ופותחת אפשרויות רבות. אבל, כמובן, קורה לעיתים שכל אחד מהפתרונות המוצעים גרוע. במקרה זה, שלא הומצא על ידינו, הם בוחרים בשורה פחותה מבין שתי הרעות. לדוגמא, המצב הקיים עם נגיף הקורונה שציינת. אבל,  בעזרת השם, אנו נתגבר גם על זה. אנחנו לא צריכים להמציא כלום. החיים היהודיים הם לא כל כך הרבה בנוחות כמו בקיום החוקים. חוקי אלפי שנים של תורה והלכה. הכל בספר. אנחנו רק צריכים לעקוב אחרי זה בקפדנות. לפיכך, אין שום אלטרנטיבה אחרת, אלא להחליט לבנות מקווה משלך. החיים היהודיים מכתיבים את הכללים הדרושים”.

כיצד השיתוף פעולה עם קונגרס יהודי בוכרה בא לידי ביטוי?

יחסינו עם קונגרס יהודי בוכרה הגיעו לרמה חדשה ואיכותית. וזו עובדה. שיתוף הפעולה הזה קיים כבר כמה שנים, והוא מוכיח את  עצמו כנושא פירות טובים למען כל הקהילה. לפנינו הרבה פרויקטים חדשים ומעניינים. בנושא בניית המקווה מצאנו את התמיכה הכנה ביותר בדמותו של נשיא הקונגרס, לב לבייב. לב ומשפחתו לא רק תמכו בבנייה בכספים משמעותיים מאוד משלהם, אלא גם הקלו על הקמפיין שלנו לגייס כספים לבנייה באחד האתרים המתמחים בגיוס הכספים ברשת. אני רוצה להודות בכנות לנשיא הקונגרס על תרומתו של תסולא בפז לתהליכי אחדות, פיתוח ושימור המסורות של הקהילה היהודית -בוכרית העולמית כולה”.

אלו מוסדות יהודיים קיימים, איך מגיבים השכנים המקומיים לכל המוסדות היהודיים, האם מורגשת אנטישמיות בעיר הנובר?

“אי אפשר לדמיין התחדשות מלאה של החיים היהודיים ללא מרכזי חינוך וגני ילדים יהודיים. זו העדיפות המוחלטת של הפעילות שלנו. כרגע, ישנם שני גני ילדים יהודיים בהנובר המבוססים על הקהילות היהודיות האשכנזיות והליברליות. האקדמיה היהודית לילדים “רמב”ם” החלה את פעילותה במרכזנו. ואילו לילדים בגילאי חטיבת הביניים והגיל השלישי. למרבה הצער, המשאבים החומריים שלנו מוגבלים מאוד. לכן, אנו מתקדמים בהדרגה. מיד לאחר סיום העבודות של בניית המקווה החדש, בעזרת השם, אנו משיקים פרויקט לגן ילדים יהודי המבוסס על המרכז שלנו. יש גיוס כוח אדם פעיל, כמו גם שחזור והכנת שטח. האנטישמיות בגרמניה, מסיבות ברורות, היא תמיד נושא מורכב מאוד, שנוי במחלוקת ונרחב לדיון נפרד. אנחנו בקשר מתמיד עם המדינה. אנו משתתפים בישיבות שונות הדנות בנושא. תוכניות וועדות. בקיצור, אני יכול רק לומר שנושא זה מטופל באופן שיטתי וברמת המדינה. הבעיה קיימת בבירור ויש עליה דיון ציבורי ער. ואלה, לדעתי, צעדים בכיוון הנכון. אוכל לדבר בביטחון בשם כל קהילת בוכרה בגרמניה וכל אחד מחבריה בנפרד. לא יהיה מוגזם לומר שכולנו, ללא יוצא מן הכלל, חשים קשר בלתי נפרד עם ישראל. ישראל היא חלק מכל אחד מאיתנו. ארץ ישראל היא מקור כוח וברכה. אנו מתפללים עם עם ישראל למען ארץ ישראל. כך היה, כך כעת וכך יהיה”

בשיחה עם נציג הקונגרס הבוכרי, אדי מורדכייב תואר כיצד נרתמו לפרויקט השאפתני של קהילת יהודי הנובר לבניית המקווה. “הקמנו למעשה ברשת אתר לגיוס כספים עד כה נאספו כשלושים אחוזים מתוך היעד, צירפנו גם סרטון הסבר ודברי עידוד של הרב הלל חיימוב, מגוון התרומות יכול להתפרס על כל סכום וניתן לצרף שמות על מנת להנציח את התורמים ואת יקיריהם. למפעל האדיר והחשוב הזה יש חשיבות רבה לקהילה בהנובר וכמובן ליחסים בין הקהילות הבוכריות בכל העולם”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.