בתחילת השבוע התקיימה חתונה מיוחדת בכפר חב”ד, חתונת הבחור דניאל זבולונוב, בנו של הרב זלמן זבולונוב מנכ”ל הקונגרס בארה”ב.

בחרתי השבוע להקדיש כמה מילים מתוך אהבה, כבוד והוקרה למי שמקדיש את חייו למען העדה ולאחל לרב זבולונוב ולכל משפחתו, שהם שותפים מלאים למפעל השליחות למען הקהילה הבוכרית, רק נחת, שמחה ובריאות.

שבורא עולם ישלם את שכרכם המלא ותזכו לרוב טוב וברכה בכל מעשה ידיכם.

*

אני זוכר היטב את הרגע בו הכל התחיל. 

במשך תקופה ארוכה חיפשנו שליח שיקח את הקהילה הבוכרית בארה”ב לידיים ויטיס אותה למעלה. הפוטנציאל היה עצום. הכוחות גדולים. בקווינס ישנם מאז ומתמיד אנשי עסקים אמידים מאוד, אבל בפועל, הפירות המעשיים הקהילתיים היו דלים וכמעט לא קיימים.

אחרי ההצלחה של הקמת הקונגרס בישראל, חיפשנו בחור צעיר, נמרץ ואכפתי, שיקח על עצמו את המשימה הלא פשוטה והמורכבת הזו. ראיינו המון מועמדים אבל השידוך המתאים עדיין לא נמצא.

וכמו שאומרים, אנשים טובים אתה לא “מוצא”, אנשים טובים פשוט נופלים לך מן השמים. כך זה קרה גם כאן.

זה היה בעת ביקור בבאקו, בירת אזרבייג’ן. הגעתי ליום אחד לבירת המדינה להשתתף בהלוייתו של הנשיא המנוח גיידר אלייב.

באותו זמן הגיע לאזרבייג’ן אברך חב”דניק צעיר במטרה לבקר בעיר קרסניה סלובודה, כדי לצאת ולפעול במקום כשליח חב”ד. לאברך הצעיר קראו הרב זלמן זבולונוב. זלמן היה איש עסקים צעיר ומצליח בניו יורק, אבל החליט לצאת לשליחות ולהתמסר לפעילות למען הקהילה. הוא הרגיש שבוער בו בעצמות לעשות למען הכלל. חשבון הבנק שלו קצת פחות עניין אותו.

נפגשנו לראיון קצר. השיחה עסקה באזרבייג’ן וכלל לא חשבתי ולא תיכננתי לראיין את הרב זבולונוב על השליחות בארה”ב, אבל אחרי כמה דקות בודדות היה ברור לי: יש לנו ‘בינגו’ לאמריקה.

ביקשתי מהרב זבולונוב להתלוות אלי בטיסה חזרה יחד עמי במטוסי הפרטי. בדרך חזרה סיפרתי לרב זלמן על ההצעה לשליחות בארה”ב. הרב זבולונוב שהגיע כאמור לאזרבייג’ן כדי לצאת אליה לשליחות מוצא את עצמו בדרך חזור למקום שליחות חייו האמיתי – אמריקה.

היה ברור לחלוטין שכשרון כזה, אכפתיות כזו, יושר ואמינות שכאלו, והכל עם יכולות ניהול יוצאות דופן, כל אלו הם תכונות נדירות שכאשר הן נמזגות באדם אחד – זה אוצר מיוחד שצריך לשמור למקום מיוחד!

לא אאריך כאן במילים. הרב זבולונוב נכנס לתפקידו במהירות והצליח מעל ומעבר למשוער. יחד עם הרב איציק וולוביק וכל הצוות, הם מנצחים על האירוע המשמעותי ביותר בחייה של הקהילה הבוכרית בארה”ב, מהפך יוצא דופן בהיקפו ובאיכותו. 

כיום יש בארה”ב קהילה תוססת, פעילה ומשגשגת. מרכז ענק, ה’סנטר’, של הקהילה הבוכרית שהוקם בתמיכתי ובתמיכת חברי הנשיאות מארה”ב, בית הספר ‘אור אבנר’ קווינס גימנסיה, כל אלו בנוסף לקהילות ברחבי ארה”ב שהחלו לפרוח, בתי כנסת שנפתחו, בית דין לקהילה הבוכרית שמהווה מודל ודוגמה לכל הקהילות היהודיות בארה”ב שמגיעות להתייעץ ולשאוב השראה. וכך עוד ועוד מפעלים חשובים שעשו מהפיכה בקהילה הבוכרית בארה”ב.

אי אפשר לתאר את המהפך שעבר על יהודי בוכרה בארה”ב. אפשר לומר שבואו של הרב זלמן זבולונוב לארה”ב היווה נקודת מפנה דרמטית בחייה של עדה שלימה ביבשת שלימה. זו לא הפרזה, זו מציאות אמיתית בשטח.

מזל טוב, ר’ זלמן. 

זה מגיע לך מכל הלב.

Leave a Reply

Your email address will not be published.