בס"ד

10.12.2023 | כ"ז כסלו התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

>> כלכלי

מחיר המלחמה

מלחמת חרבות ברזל: הכלכלן פרופ' ירון זליכה מזהיר מפני המחיר הכבד של המלחמה על המשק: "אם נישאר בחזית אחת של לחימה, בהערכה גסה, העליות שידרשו לניהול הלחימה והתמיכה בעורף יעמדו על כ-50 מיליארד שקלים".

"אני מניח שאנחנו צריכים לפתוח מה שנקרא קופסא תקציבית, שבה ינוהלו עליות המלחמה בתקציב נפרד של כחמישים מיליארד שקל ולהמשיך ולנהל את התקציב השוטף במנותק מעלויות ניהול המלחמה תוך שמירה על גירעון נמוך של התקציב השוטף".

לדבריו, "את הקופסא התקציבית אנחנו נממן דרך גידול בחוב הממשלתי שכרגע עומד על כשישים אחוז מהתוצר, ולא יקרה לו שום דבר אם הוא יגיע ל-65%". זליכה מעריך כי על מנת לשרוד כלכלית, יהיה צורך בהעלאת ריבית. "הדולר בורח לנו, אי אפשר להימנע ולהכחיש את העובדה שעלתה מאוד רמת הסיכון הגיאופוליטי והיא באה לידי ביטוי בחולשה של השקל. זה תהליך טבעי ואין מנוס אלא להעלות את הריבית". "הניסיון לחמוק מעליית ריבית דרך מכירות של רזרבות הדולרים שלנו היא שגיאה", הוא מוסיף. "זה רק יזמין פעולה של ספקולנטים בשוק שיתקפו את בנק ישראל. צריך להעלות את הריבית אבל עליית הריבית שגם ככה היא גבוהה תקשה מאוד על ציבורים שונים ולכן צריך ללוות את עליית הריבית". צעד נוסף שיש להחליט עליו, אומר זליכה: "פתיחת קרן סיוע בהיקף של חמישה עד שישה מיליארד שקלים במימון מלא או כמעט מלא של הבנקים שצברו פה עשרות מיליארדי שקלים של רווחים מהריביות בשנה שנתיים האחרונות. כך נוכל לסבסד את עליית הריבית". בהמשך השיחה התייחס הכלכלן גם לתמיכה בעסקים הקטנים ובמשקי הבית. "צריך להקים קרן אשראי לעסקים שנפגעים באופן ישיר מהלחימה ולבטל את המכסים ומכסות הייבוא", אמר והוסיף: "במרחק של שעה וחצי טיסה כל הסופר בחצי מחיר. חייבים להקל על האזרחים ואין דרך יותר יעילה להקל מייבוא חופשי וזול. זה גם ירסן את יוקר המחייה והאינפלציה ויאפשר לנו בהמשך להוריד ריבית". זליכה הזהיר גם מפני האפשרות של העלאת מיסים: "אנחנו צריכים להוריד את הגירעון, אבל אסור בשום אופן להעלות מיסים", מדגיש זליכה. "חייבים לקצץ את בסיס ההוצאות של הממשלה. וזה מתחיל בהוצאות לא יעילות- כספים קואליציוניים שונים ומשונים.

 

נגישות