ישראלית שמסתובבת ברחובות טהרן בשליחות גופי המודיעין, וחודרת אל לב ליבו של פרויקט הגרעין האיראני במטרה לעצור אותו כל עוד אפשר. זהו סיפורה של הסדרה החדשה ‘טהרן’ שתעלה לשידור השבוע בערוץ כאן-11. הסדרה החדשה כבר יוצרת ציפייה ועניין רב וכבר נמכרה במליוני דולרים לשירות הסטרימינג של ‘אפל טי.וי’ אותה למנויים בכל רחבי העולם. השחקנים הבוכרים חי דוידוב ובצלאל בורכוב, שלקחו חלק בהפקת הענק מדברים בראיון ראשון על החוויה, על העלילה ועל ימי הצילומים בלוקיישן המפתיע

המלחמה השקטה בין ישראל לאיראן נמשכת כבר כמה עשורים והטונים של המדינאים מהצד הישראלי והאיראני עולים ומסלימים ככל שעוברים השנים. איראן היא האויב מספר אחת של מדינת ישראל מעצם העובדה שהיא מפתחת נשק גרעיני מסוכן שעלול לסכן את עצם קיומה של המדינה. בנוסף, איראן היא הגורם המממן מספר אחת של ארגוני הטרור בעזה ובלבנון, ארגוני טרור שחרטו על דגלם את השמדתה של המדינה היהודית ואת המלחמה העיקשת נגדה. כמו כן, איראן בוחשת במלחמת האזרחים הניטשת מזה שבע שנים בסוריה והיא גם אחראית ישירה למלחמת האזרחים בתימן בכך שהיא מממנת את כוחות המורדים הח’ותים שלוחמים בכוחות המשטר. בפעולותיה אלה, מערערת איראן את היציבות הנמוכה ממילא של המזרח התיכון ומלבה את האש היכן שהיא רק יכולה לעשות זאת.

יחד עם זאת, ישראל ואיראן טרם הגיעו לעימות צבאי ישיר בין המדינות, עימות שעלול להמיט חורבן ואסון על המדינות ולהביא להרג המוני של אזרחים. בשנים האחרונות, חלה הסלמה בעימות בזירה בה מתקיים העימות בין המדינות- זירת הסייבר. מידי כמה חודשים מתפרסמת ידיעה על תקיפה כזו או אחרת של כוחות איראנים על מתקנים ישראלים, שלאחריהם מגיעה בדרך כלל התגובה הישראלית בצורת מתקפה על טכנולוגיות איראניות ובתוכם טכנולוגיות שמיושמות בתוככי הכורים הגרעיניים הסודיים, החבויים במעמקי האדמה של איראן.

כעת, המלחמה הקרה בין ישראל לאיראן מוצגת בסדרה בשם ‘טהרן’ שעולה השבוע לצפייה בערוץ הטלוויזיה כאן-11. עוד לפני שהסדרה עלתה למסכים היא הצליחה לייצר עניין רב ברשתות והציפיות ממנה גבוהות מהרגיל. העובדה כי ערוץ כאן-11 הוא ערוץ טלוויזיה לא מסחרי שמתקיים על תקציב דל יחסית לערוצי הטלוויזיה המתחרים, אך עדיין מצליח לייצר תכנים איכותיים שכאלו, רק מגבירה את הבאז סביב הסדרה החדשה.

במרכז “טהרן” נמצאת תמר רביניאן (שתגלם ניב סולטן), סוכנת מוסד במשימתה הראשונה בלב העיר העוינת. כשהמוסד נכשל בנטרול כור גרעיני, תמר מוצאת את עצמה לבד בעיר. היא מגלה שיש לה שורשים איראניים, מתאהבת באקטיביסט מקומי ומוצאת את עצמה בקונפליקט עם המשימה שניתנה לה. כל זאת בזמן שהרשויות האיראניות הולכות ומהדקות את הטבעת סביב תמר וסביב הקולגות מהמוסד.

 “‘טהרן” עוסקת במלחמה החשאית שמנהלים המוסד וחיל האוויר במטרה למנוע מאיראן התחמשות גרעינית. במרכז מותחן הריגול הזה, המתובל באקשן ורומנטיקה, נמצאת סוכנת מוסד צעירה שנולדה וגדלה באיראן. על אף הדרמה סביב דמותה, ‘טהרן’ מנסה להאיר את הקונפליקט הישראלי־איראני באור חדש, לעסוק בהתמודדות האוניברסלית עם הגירה, זהות ופטריוטיות, ולבחון אם ניתן להשתחרר מהמגבלות האלה”.

עוד בטרם עלתה למסך, הספיקה הסדרה לעורר את זעמו של השלטון האיראני, שגורס כי הסדרה משרתת את ישראל במאבקה נגד השלטון באירן. בחודשים האחרונים פורסמו מספר כתבות בעיתונות האיראנית ובעיתונות הבינלאומית בדבר התגובות באיראן לסדרה.

הישג נוסף שרשמה הסדרה המדוברת עוד בטרם עלתה לשידור הוא ההתעניינות הגוברת בסדרה מצד ענקיות הסטרימיניג בעולם . בשבוע שעבר הודיעה ‘אפל טי וי’, אחת מספקיות התוכן הגדולות בעולם, כי היא תשדר את הסדרה בשירותי התוכן שלה.

בסדרה המוצלחת הזו, משחקים שני שחקנים בוכריים מוכשרים שכבר צברו קילומטראז’ בעולם המשחק והסדרות. הראשון הוא חי דוידוב, שם מוכר ומעורך בתעשייה, לצידו, משחק בסדרה השחקן בצלאל בורוכוב, שגם לו רקורד עשיר במשחק ותיאטרון. לרגל עליית הסדרה לשידור, כינסנו אותם לראיון מיוחד על החוויה של צילומי הסדרה ועל התפקידים שלהם בתוכה.

מתי ואיך פנו אליכם להשתתף בסדרה המדוברת?

דוידוב: “זהר יעקובסון, שהיא הסוכנת שמייצגת אותי בעבודתי כשחקן, פנתה אלי ואמרה לי שמצוות ההפקה של הסדרה מעוניינים שאבוא לעשות אודישן כדי לבדוק את ההתאמה שלי לסדרה. האודישן היה בשפה הפרסית והתבקשתי לעשות את התפקיד כאדם שדובר פרסית. אני מנהל חברת החשמל של טהרן באיראן, זה תפקיד שהוא לא הכי מרכזי בסדרה אבל מאוד משמעותי בעלילה. לאחר האודישן קיבלתי את התפקיד והבמאי של הסדרה מאוד אהב את מה שאני מביא לתפקיד. בין לבין אני והבמאי נהיינו חברים טובים ואנחנו ממשיכים לעוד על דברים נוספים בעתיד”.

בורוכוב: “האמת שזה קרה די במקרה. לפני שנה וחצי בערך, צילמנו את הסדרה ‘המדובב’ ששודרה ב’יס’. במהלך ימי הצילומים, הייתי נוסע בבקרים יחד עם היוצרת של הסדרה ‘טהרן’ , דנה עדן המקסימה. באחת מהנסיעות שלנו היא סיפרה לי שהיא עובדת על סדרה חדשה ומיוחדת ושהיא מחפשת ללהק אליה שחקנים דוברי פרסית. מיד אמרתי לה שאני יודע לדבר את השפה הזאת. היא שאלה אותי מה זאת אומרת שאני דובר פרסית? מיד עניתי לה שאני בוכרי, והתחלתי לומר לה כל מיני משפטים בבוכרית שאני זוכר מהצגות שונות. האמת היא שאני לא דובר בוכרית שוטפת אבל המשפטים האלו הצליחו לעשות את העבודה ומשם כבר הכל התחיל להתגלגל”.

האם עשית אי פעם סדרות ברמה בינלאומית כזו?

דוידוב: “עשיתי הרבה סדרות בחיי אבל סדרה כזו שהיא ברמה בינלאומית זאת הפעם הראשונה שלי. זה מאוד מחמיא שהסדרה שאתה משתתף בה הופכת לחומר בינלאומי. אבל אני חייב לציין שגם בסדרות המקומיות בישראל שאני משחק בהן, כמו ‘שנות השמונים’ ו- ‘איפה אתה חי’. המוטו שלי בעבודה זה לשמח את עם ישראל ואת זה אני עושה באהבה בכל הסדרות והסרטים בהם אני מופיע. גם הסדרה הזו היא בסופו של דבר סדרה ישראלית למהדרין, זה שהיא נמכרה לחו”ל זה מאוד משמח אותי. מעבר לרמה האישית, יש כאן גם את הפן הלאומי שהיצירה הישראלית הופכת יותר ויותר למוצר מבוקש בעולם. זה מראה על התפתחות מאוד טובה וחיובית בתחום. מרגש אותי לחשוב על זה שהיצירה הישראלית מוערכת בעולם והיא לא נופלת ברצינות והמקצועיות שלה ממדינות אחרות”.

בורוכוב: “שנה שעברה השתתפתי בסדרה בשם ‘דיבוקים’. זהו שם זמני לסדרה צרפתית, שהיא פרי יצירתו של במאי צרפתי והפקה צרפתית שהגיעה לצלם בארץ. הסדרה הולכת להיות משודרת בערוץ ‘קאנאל+’. בסדרה הזו השתתפתי בתפקיד קומי שמאוד אהבתי. בנוסף, זכיתי גם להשתתף בפרויקט מאוד משמעותי של במאי הוליוודי עטור פרסים שכרגע אני לא יכול לחשוף מעבר לכך. אני בטוח שכשהפרויקט הזה ייצא לאור הוא יעשה הרבה הדים. אני מאוד מודה ונרגש על התפקידים הללו כי בעיניי זה בכלל לא מובן מאליו”.

איך התחושה להיות חלק מקאסט מנצח בחול?

דוידוב: “הקאסט בסדרה מורכב ממגוון של שחקנים מוכשרים ומדהימים. הוא מורכב בעיקר משחקנים ישראלים ושחקנים מחו”ל ממוצא איראני. במהלך ההכנות והצילומים לסדרה זכיתי לפגוש את חלקם על הסט והתחברנו מאוד יפה. האמת היא שנוצר חיבור ביני לבין אחד מהשחקנים בסדרה שגר בלוס אנג’לס. במהלך הצילומים אמרתי לו שאני מגיע להופעה באל. איי. כחלק מסיבוב ההופעות שלנו בארצות הברית. בגלל שהוא דובר פרסית וזו שפה שהיא קרובה לשפה הבוכרית. הוא נורא שמח לשמוע ואמר שהוא רוצה לבוא למופע יחד עם המשפחה שלו. לצערי זה לא יצא לפועל כי הסבב שלנו בארה”ב נקטע באיבו כשהתחילה הבהלה סביב הקורונה”.

בורוכוב: “כשאמרו לי שהתקבלתי לסדרה, נאמר לי באותה נשימה שהצילומים ייערכו ביוון. מיד שאלתי את המפיקה אם אני יכול לצרף את אשתי לנסיעה, והיא כמובן אמרה לי שאין שום בעיה וכמה חודשים לאחר מכן מצאתי את עצמי עם אשתי ביוון, במהלך היום אני בעבודה ובערב אני מבלה איתה וזה היה ממש כיף. היה יום אחד שהיא הצטרפה אלי לסט הצילמים והיא צפתה בכל הסצנות ובמבצע של הפקת כל הדבר הגדול הזה. אני מודה שזה גרם לי להרגיש מאוד טוב לראות אותה טועמת קצת מהעבודה שלי. גם אנשי הצוות שהיו שם התייחסו אליה ממש יפה וזה מבחינתי אומר הרבה מאוד על האווירה הכללית שהייתה שם, אווירה מאוד מכבדת שאיחדה הרבה אנשים מסביב לעולם על סט אחד וכולם הרגישו טוב ונעים”.

ספרו על החוויה של ימי הצילומים

דוידוב: “את הצילומים עשינו באתונה שביוון. נסעתי לשם פעמיים בחודש דצמבר האחרון לימי צילום גדושים ועמוסים. הצילומים היו מאוד מעניינים כי היו שם שני צוותי צילום, ישראלי ויווני. כל ההפקה והצילומים נעשו באנגלית כדי שכולם יבינו מה נאמר ויוכלו להיות חלק. הצוות היווני עשה עלי רושם מאוד טוב, הם היו אנשים שבאו לתת עבודה מקצועית ועשו זאת בצורה נעימה וחלקה. גם הצוות הישראלי הוא פשוט מדהים ובא נגיד שלא יכולתי לבקש לעבוד בסביבה טובה ומקצועית יותר. הבמאי של הסדרה, דני סירקין, הוא במאי אדיר שכיף לעבוד איתו ואנחנו הפכנו לחברים טובים והחברות שלנו היא אחד הדברים הטובים הרבים שיצאו לי מכל התקופה של הצילומים לסדרה”.

בורוכוב: “במהלך הצילומים ראיתי שחקנים הוליוודיים שבאו להצטלם לסדרה, ואפילו היייתה לי סצינה אחת עם נוויד נגבהן, שהוא שחקן ענק ששיחק גם בסדרה המפורסמת ‘הומלנד’ שהיא אגב גם סדרה שנמכרה לאמריקאים ישירות מישראל”.

ספרו על הדמות שאתם משחקים, והאם אתם מזהים קווים מקבילים בינם לבין האישיות שלכם?

דוידוב: “הדמות אותה אני משחק הוא אדם בשם ‘אשקאן’ שבחייו המקצועיים הוא לא אחר מאשר מנהל חברת החשמל של טהרן. אשקאן הוא אדם לא מאוד נחמד וסימפטי ולכן אני לא חושב שיש איזה חיבור בינינו. אני לא חושב שיש הרבה נקודות השקה בין האישות אותה אני משחק לעומת האישיות שלי, אבל זה היופי בתחום המשחק, אתה משחק דמות שהיא לא אתה ועושה את זה בצורה הכי טובה שיש”.

בורוכב: “אני שיחקתי את ‘קייסר’- בחור איראני שהוא מאוד דתי וגם באישיות שלו הוא אדם עדין נפש ובעל כוונות טובות. עם התפתחות העלילה, אשתו של קייסר מחליפה את הזהות שלה עם סוכנת המוסד ובעצם עוזבת את בעלה מה שמביא להתפתחויות מפתיעות ולא צפויות. מעבר לזה אני מזמין את כולם לצפות בסדרה המרתקת הזאת ולהיחשף לעולמן המרתק של הדמויות הצבעוניות, עמוקות ומורכבות שהן חלק מעלילת הסדרה”.

האם יצא לכם לצפות בפרקים?

דוידוב: “בסוף השבוע שעבר נערכה השקה של הסדרה בביתו של הבמאי דני סירקין, בדרך כלל השקות בכורה לסדרות נעשות בבתי הקולנוע, הפעם נאלצנו לעשות את זה במתכונת מצומצמת יותר בגלל שבתי הקולנוע סגורים כבר כמה חודשים מאז החלה הקורונה להשתולל בישראל. היה נחמד להיפגש עם כל הקאסט של הסדרה ולצפות יחד בפרק הראשון שהוא סוחף, דרמטי ומותח מאוד, אני נורא אהבתי את מה שראיתי ואני מקווה שגם הצופים בבית יוכלו להנות מהפירות של העבודה הקשה שלנו”.

בורכוב: “צפינו בפרק הראשון יחד עם חי דוידוב וכל הקאסט של הסדרה. אני מסכים עם חי, הפרק הראשון הוא ממש סוגה עילית מבחינה קולנועית. הרמה של ההפקות בארץ רק עולה ועולה ואנחנו מצליחים לספק חומרים איכותיים ברמה שלא מביישת את הוליווד. אני ממליץ לכל אחד לצפות בסדרה כי אני מכיר את חומר הגלם האנושי שעומד מאחוריה וחותם על כל אחד ואחד מהם”.

איך הרגשתם שנודע לכם שהסדרה נמכרה לאפל טיוי?

דוידוב: “באופן אישי זה מאוד מחמיא לי, כי זה נחמד לדעת שכל אדם שמחזיק מכשיר של אפל ברחבי העולם יוכל לראות את המשחק שלי בסדרה הזו. אמנם כשחקן אני לא מתוגמל מזה כלכלית, אבל אני מאוד מפרגן ליוצרי הסדרה על ההצלחה הזאת כי זה לא מובן מאליו. התעשייה בישראל זקוקה נואשות להשקעות חיצוניות, במיוחד בתקופה הזאת שניתן לומר שהיא שרויה במוות קליני אז כל שקל שנכנס כאן לתעשייה זה מבורך”.

בורכוב: “זה מדהים שיש ליוצרים במדינת ישראל את האופציה הזאת להגיע לקהל רחב יותר ברחבי העולם. אני חשוב שראוי מאוד שהסדרה הזאת תהיה זמינה לכל הצופים ברחבי העולם כדי שיראו את הדברים שאנחנו יכולים לעשות. במהלך הצילומים לסדרה אני הבנתי מהצוות שיש הרבה דברים בעלילה של הסדרה שלא מנותקים בכלל מהמציאות האמיתית. אז גם בפן הזה, זו גאווה ישראלית להציג את התחבולות והמוח היהודי לעיני כל העולם”.

בורכוב מוסיף משפט על המצב הנוכחי: “בתור שחקן ואמן בישראל, אנחנו עוברים תקופה לא קלה בכלל אבל לאט לאט דברים נפתחים ואנשים חוזרים אט אט לשגרה שזה דבר מבורך. חשוב לי לומר שהתרבות היא חלק מהותי מהשגרה ומעבר לבידור זה גם נותן מראה לחברה שלנו, מראה שאנחנו זקוקים לה. כמו שאנחנו עוזרים לקניונים ולמסעדות ועוזרים לבעלי העסקים להתאושש, אני קורא לכולם ליישם את הערבות ההדדית הזאת בעולם התרבות של ישראל ולתמוך באמנים הישראלים שמתחילים לחזור ולהופיע.

Leave a Reply

Your email address will not be published.