בליל יום שני השבוע, פורעים ערבים שרפו, השחיתו ובזזו מכל הבא ליד בעיר רמלה* ארקדי אבקייב, חובש ב’איחוד הצלה’ מתאר את רגעי האימה בהם לא יכול היה לגשת לפנות פצועים בשטח בעקבות חשש לאלימות נוספת

המהומות ברחבי ירושלים והר הבית זלגו הערב  גם לערים המעורבות ברחבי הארץ, כאשר ברמלה ולוד, התפרעו עשרות תושבים ערבים, בעיקר ברחוב ‘הרב הרצוג’ בעיר, הזיקו לבתי הכנסת ברחוב ולישיבת ההסדר. התושבים היהודים טוענים: אנחנו מסתגרים בבתים – המשטרה לא מגיבה לאירוע.

תושבי רמלה דיווחו הערב על התפרעות של תושבי העיר הערבים, שזרקו אבנים לעבר רכבים, בתים שזוהו כשייכים ליהודים, הבערת פחים וירי זיקוקים לעבר אזרחים ושוטרים. אליעזר שחור, תושב רמלה, סיפר על הרגעים בהם התחילו ההתפרעויות בעיר ואומר כי הן נמשכו במשך שלוש שעות בהן נגרם נזק רב לרכוש, וברוך ה’ נגמר ללא נפגעים בנפש.

מר ארקדי אבקייב

שחור הוא דודו של אפרים, שהותקף היום בעת שנסע ברכבו סמוך לשער האריות בירושלים. “כנופיות של צעירים ערבים התחילו להסתובב ברחבי השכונה בפנים גלויות ועברו בית בית”, סיפר שחור, “כל בית עם דגל ישראל, או שיודעים שגר בו יהודי – זרקו עליו אבנים, אצלי בבית שברו חלון”, אומר שחור וטוען שהמשטרה לא ניסתה להתערב: “המשטרה לא נמצאת בכלל. אי אפשר להיכנס לשם, הם מסתובבים שם למעלה משעה והמשטרה לא נמצאת – אין ניידות”.

לפי דבריו של שחור, המתפרעים הערבים ניפצו חלונות בשני בתי כנסת – “חסד ואמת” ו”שערי צדק”, ואף הציתו את מבנה ישיבת ההסדר, דבר שהתברר מאוחר יותר רק כהצתה של פח סמוך. “לא ראיתי פצועים”, אמר שחור, “אבל לא הגיעה ניידת משטרה, וניידת מד”א כן. המשטרה, אמרה לנו להסתגר בבתים ולא לנסות לתפוס את הפורעים”, הוסיף שחור וסיכם: “אין מענה, המשטרה רק מטייחת ולא עושה כלום”.

אירוע קיצוני

ארקדי אבקייב, נציג הקונגרס בעיר רמלה וחובש ב’איחוד הצלה’ בעיר, מספר ל’מנורה’ על תקרית חמורה שאירעה בליל יום שני בשיאן של ההתפרעויות. ” קיבלנו דיווח על אוטובוסים ברחוב הרצל נרגמו באבנים על ידי הפורעים. כשבאנו לתת מענה בשטח לפצועים, לא יכולנו לגשת למקום ולטפל בפצועים בעקבות המשך ההתפרעויות של בני המיעוטים. הם עקרו רמזורים, שברו שמשמות ותקפו שוטרים. יש נזקים כבדים מאוד בעיר כמו שריפת העלמין החדש ונזקים שונים ברחבי העיר”. אבקייב מצר על הלילה האלים של שני בלילה ואומר “חייבים לקרוא לכל נבחרי הציבור שנבחרו על ידינו לשנות פה את המצב. אנחנו לא מכירים אירוע כזה כבר שבעים שנה. גם במלחמות או באינתיפאדה לא זכור כאן דבר כזה. אנחנו רגילים כאן לדו קיום ורצוי שזה יישמר כך”. לדעתו של אבקייב, הסיבה להתחממות הקיצונית של האווירה בעיר, נובעת מהחיבור של הנוער לרשתות החברתיות שמקצינות את השיח. “הנוער הצעיר של היום, מושפע ככל הנראה מהמסרים הקיצוניים שהוא נחשף אליהם ברשת החברתית וזה מקצין את ההתנהגות שלו. כולי תקווה שהמצב כאן יישכח ונחזור לרגיעה. אני מקווה שנמשיך לחיות ברמלה בצורה בטוחה ומוגנת”. מסיים אבקייב.

Leave a Reply

Your email address will not be published.