אחד מהאנשים שהיו עסוקים בשבועות החולפים בהליך חילופי השלטון, הוא מיכאל יצחקוב, יו”ר צעירי הליכוד ועוזרו של השר לשעבר חיים כץ. ביקשנו ממנו לתאר את ימי החלפת השלטון מצידה של המפגלה שמפנה את  הכיסאות והשררה, ועוברת לאופוזיציה. “המהלך של החלפת השלטון בישראל הזכיר לי מונח מהיהדות, יש אדם שמסתתר מאחורי התורה למעשה נבלה, קוראים לו נבל ברשות התורה, אז במקרה שלנו יש לנו ראש ממשלה שניתן להגיד שהוא נבל ברשות הדמוקרטיה, חוקי אבל מאד מסריח.. החששות שהפיצה התקשורת או חלקים מימנה שהימין לא יעביר את השלטון היו מתוזמנות על מנת לתת לנפתלי בנט להצליח בתרגיל הרמייה שלו, הרי צריך המון מסך עשן בעיניים של הציבור כדי להוביל כזה מהלך מביש ברור שזה היה חלק מהמשחק של מאנדהו”.

ליצחקוב יש תחזית אופטימית למדי על תפקודה של מפלגת הליכוד מספסלי האופוזיציה: “הליכוד מפלגה מאד מנוסה וותיקה (כל אדם רביעי בישראל הצביע ליכוד), השלטון זה לא טאבו בוודאי שצריך לדעת לשרת את העם גם מהאופוזיציה, אני יכול להבטיח שאופוזיציה כזאת עוד לא הייתה, מכמה טעמים, אם במצב רגיל השמאל מנצח את הימין ולהפך. המצב היום שיש יצור כלאיים, של מעט ימין עם הרבה שמאל, ולאופוזיציה יש מאות כלים כמו חוקים וועדות חקירה שאותם אנשים ניסו לחוקק ולהעביר.

הדבר הזה כול לגרום למבוכה גדולה, כשהשמפניות מתעכלות, וכל הטכסים נגמרים צריך לנהל מדינה, יש יותר מדי הפכים ואינטרסים מנוגדים שניתן לנצל, שלא לדבר על זה שהממשלה נתמכת לא ע”י רע”מ אלא ע”י אחמד טיבי וחבריו, הם היוו רשת ביטחון בהצבעה על ממשלת המיעוט שהוקמה( לא הצליחו להשיג 61). מה יעשו כשהרוחות ברמלה ולוד התעוררו? יבקשו רשות ?

מה יקרה כשאיילת שקד תפקד לטפל המסתננים כשרת הפנים, בקואליציה שלה נמצאים  מיכל רוזין ומוסי רז ממרצ שדאגו לנסוע לאפריקה לבלום את הגירוש מה יעשו? יבקשו רשות”? שואל יצחקוב לחלל האויר ומעלה את השאלה המרכזית שמרחפת מעל הקואליציה הפריכה הזו.

לא פשוט לעבור לאופוזיציה

אמנם, יצחקוב מודה שהמעבר לאופוזיציה הוא לא קל עבור מפלגת השלטון: “לא פשוט לעבור מהקואליציה לאופוזיציה מטבע הדברים, בטח לא כשההרגשה היא הונאת ציבור שלם, אבל נאומו של נתניהו איפס את כל האירוע, והכניס המון רוח קרב, בחיים צריך גם ללכת צעד אחורה כדי לעשות שניים קדימה. 

בנט לצערי מסר את כל הכלכלה לאיש אחד, אולי זה לטובה במקרה שלו, לביטחון יש שר ורמטכ”ל שמפלגתו גדולה משל בנט, שר משפטים עם מפלגה בגודל מפלגתו של בנט, וללפיד וחבורת השמאל יהוו את רוב חברי הכנסת וראשי הועדות, ככה שהכנסת תנוהל לפי מוצא פיו של לפיד.

בסופו של יום לא היית ממהר להספיד את הימין-חרדים, צפוי לנו פרלמנט מאד קשוח, זה רק עניין של זמן עד שכל המיזם הזה יתמוטט, ולנו נשאר להתפלל שנגיע לגאולה ברחמים”.  מסיים יצחקוב במסר שסיים איתו ראש הממשלה היוצא נתניהו.

Leave a Reply

Your email address will not be published.