מלחמת ההתשה בין כמות החיסונים לכמות הנדבקים היומית לא פוסקת לרגע. נתוני התחלואה מאמירים ולצידם מאות אלפי מקבלי החיסונים בישראל שכעת מוגנים מפני הדבקה. הרב בנימין אמינוב, רב הקהילה הבוכרית בתל אביב ואברהם דז’ורייב סגן ראש עיריית רמלה, ששוהים כעת בבידוד לאחר שנדבקו, משתפים בגילוי לב על ההשלכות הקשות של המחלה ועל ההתמודדות עם התופעות השונות. וגם: ראיון עם השחקן חי דוידוב שהתגייס למאמצי השכנוע ומשחרר סרטון הומוריסטי על החיסונים

נראה שהמלחמה העיקשת בין הנגיף לנוגדנים שלו, ניטשת בעוז במדינת ישראל. בעוד המוטציות השונות מגבירות את קצב ההדבקה לממדים שטרם הכרנו, ומעמיסה על בתי החולים עם כמות אדירה של מאושפזים, עם ישראל ברובו נוהר להתחסן כנגד הנגיף ובכך לזרז את סיומה המוצלח של המלחמה של אזרחי ישראל אל מול נגיף הקורונה. אך עדיין, ההיענות לחיסונים בקרב אוכלוסיות שונות הינה נמוכה בהרבה מהמצופה. כך גם בקרב בני העדה הבוכרית, ניכרים אחוזי התחסנות נמוכים בקרב בני ה60+ ביחס לאוכלוסייה הכללית. כדי לתקן את המצב הזה, ב’קונגרס יהודי בוכרה’ מנסים לפעול בכל הכלים העומדים לרשותם, על מנת לזרז את בני העדה המבוגרים לקבל את החיסון. ‘החיסון הוא הדרך היחידה המוכרת כדי להתגבר על המגפה, אנו דואגים לכל המבוגרים מהעדה הבוכרית שהעקבות חוסר במידע או תקשורת לקויה טרם באו לקבל את החיסון. בשל כך, אנו מרכזים את מירב המאמצים שלנו באוכלוסייה זו” אומר ל’מנורה’ מנכ”ל הקונגרס הרב יהודה בלוי “הקורונה מתפשטת בקצב מבהיל בשבועות האחרונים והיא מפתיעה רבים מאיתנו, אין מנוס מלהתחסן ולהישמר” אומר הרב בלוי.

על טעם וריח

גם את סגן ראש עיריית רמלה, אברהם דז’ורייב הפתיעה הקורונה בימים האחרונים. בהודעה שהעלה לחשבונו ברשת החברתית, הוא הודיע על כך שנמצא מאומת לקורונה וייאלץ לשהות בבידוד בימים הבאים. בשיחה איתו הוא מדגיש את החשיבות הרבה בקבלת החיסון ובשמירה מוקפדת על הנחיות הקורונה.

אברהם דז’ורייב משתתף בישיבת מועצה מהבידוד

ראשית איך אתה מרגיש, האם אתה חווה תופעות גופניות מההדבקה? ברוך השם, אני מרגיש עכשיו יותר טוב. כמו שכולם מכירים כבר, קצת נפגע חוש הריח והטעם וזה הולך ומשתפר, בשבוע שעבר, בימים הראשונים בהם חליתי, חוויתי למספר ימים חלק מהתסמינים כמו צינון, שיעול, צמרמורות.

אתה יודע איך נדבקת? לא יודע חד משמעית. אני כן יודע לומר שמאוד נזהרתי, זה יכול להיות בעבודה, בפעילותי הציבורית במסגרתה אני פוגש אנשים שונים מכל גווני הקשת, וגם דרך בני המשפחה שגם חשופים לאנשים אחרים וחלקם גם נדבקו.

מתי הבנת שנדבקת? בשבוע שעבר לא הרגשתי טוב ונחתי קצת בבית , עשיתי בדיקת קורונה ויצאתי שלילי. לאחר מכן חזרתי לעבוד ואחרי יומיים שוב הרגשתי שהצינון והשיעול חוזר, חזרתי שוב לנוח בבית ועשיתי בדיקה נוספת, ואז, כשכבר הרגשתי שזה מאחוריי יצאתי חיובי.

הייתה לך מחשבה של : הנה נגמרה המגפה ו’לי זה לא יקרה’?  ממש לא. לרגע לא חשבתי כך, אני בוגר מערכת צבאית ולמדתי תמיד להיזהר לא להיכנס לשאננות בסוף כל תקופה, לא להיכנס ל “אס”ק” (אווירת סוף קורס), אני די רואה את הקורונה בחודשיה האחרונים איתנו ולכן דווקא זו התקופה בה צריך להקפיד ולא להיכנס לשאננות. 

אבל הבידוד וההדבקה בנגיף יכולים להוציא גם מעט דברים טובים. דז’ורייב מספר על זמן איכות שאין שני לו יחד עם המשפחה המבודדת שלו. “נכנסנו כל המשפחה יחד לבידוד, כך שיש יותר זמן עם הילדים וזה החלק הכיפי. אני גם מוצא את עצמי קורא יותר ספרים שתמיד רציתי לקרוא, צבענו מעט את הבית ביחד עם הילדים וזו היתה חוויה יוצאת דופן. בנוסף, אני לומד ומיישם את החומר בקורס המאמנים בו אני משתתף בתקופה זו, מקיים פגישות עבודה מרחוק (בזום), ממשיך להיות בקשר עם תושבים ולתת מענה לפניות אישיות ויותר מכל נערכים כולנו יחד לחגוג את “בת המצווה” של בתנו הבכורה נעמה ביום הולדתה בט”ו בשבט. כרגע, נחגוג בשלב זה בתוך אילוצי הבידוד ובהמשך כשיתאפשר נגביר את החגיגות בע”ה”.

חיסון- הדרך היעילה ביותר להתגבר על המגפה

דז’ורייב גם מעורב מאוד במבצע החיסונים הרחב שמתרחש בעיר רמלה. “ברוך השם כ 20 אחוז מתושבי רמלה כבר התחסנו בחיסון אחד לפחות, והמגמה ממשיכה. זה המקום להודות לראש הממשלה בנימין נתניהו שבזכות מעורבותו האישית מתקיים בישראל מבצע חיסונים מרשים. ברמה המקומית, אנחנו עושים מאמצים גדולים להגדיל את היקף המתחסנים וראש העיר מיכאל וידל מלווה אישית ומקרוב את הפרויקט. החיסונים הם האור בקצה המנהרה, אין דרך יעילה וטובה יותר לצאת מהמגפה, זוהי הדרך הבטוחה והמהירה ביותר לעשות זאת ולכן חשוב מאוד להירתם לאמץ הלאומי, להתחסן ובע”ה בשבועות הקרובים נחזור לשגרה טובה יותר”.  

בחודשים האחרונים נוכחנו לדעת שישנם אנשים המוזנים מ’פייק ניוז’ ולא מכירים בחומרתה של מגפת הקורונה. היו כאלו שקראו לה ‘שפעת עם יחסי ציבור’. דז’ורייב, המחלים מקורונה בימים אלו, תוקף את העמדה הזו. “אני מאוד לא מסכים עם האמירה, יש הבדל בין שפעת לקורונה בעיקר בקצב ההדבקה של קורונה וכמובן בחלק  מהתסמינים. אני בהחלט חושב שקורונה מקבלת ממדי סיקור ועיסוק מוגברים בכל העולם כי היא משפיעה על כל תחומי החיים, אך יחד עם זאת, בישראל היא תפסה מימד נוסף, כי היא תפסה אותנו בתקופה מאתגרת של מספר מערכות בחירות ומשפיעה גם על החלטות פוליטיות. אסור להיות שאננים וחשוב לנהוג באחריות ובהתאם להנחיות משרד הבריאות”.

ואם כבר לא להיות שאננים. דז’ורייב מספר על מאמץ מוגבר לקבלת חיסון בקרב בני העדה הבוכרית בעירי רמלה. “ברוך השם, הקהילה הבוכרית ברמלה לא חורגת בהיענות לחיסונים, רבים מבני הקהילה בגילאים הרלוונטיים כבר התחסנו, ועל כך אני שמח מאוד. גם בשיחותי עם רכזות מועדוני גיל הזהב אני שומע שרבים כבר התחסנו. בכל פעם שפונים אלי, אני מדריך ואף מסייע בתיאום החיסון לכל מי שצריך בשמחה”.

הזהרו מ’פייק ניוז’

כדי להכניס זווית מעט קומית בתוך ים הקורונה, שוחחנו עם השחקן והאמן חי דוידוב, שביוזמתו של ‘קונגרס יהודי בוכרה’ ויחד עם אחיו רונן, הוציאו סרטון וידאו קומי הקורא לכל בני העדה, מבוגרים וצעירים כאחד ללכת ולהתחסן מפני הנגיף. בימים האחרונים, קיבל חי את החיסון השני וזו הזדמנות מעולה עבורו לקחת חלק בשידול הציבור להתחסן.

איך אתה מרגיש לאחר קבלת המנה השנייה של החיסון?  “תודה על ההתעניינות בשלומי, אני מרגיש סה״כ טוב, למען האמת הרגשתי קצת חלש אחרי שקיבלתי החיסון השני אבל התופעות חלפו לאחר כמה שעות. לעומתי, אשתי עברה את זה ממש בקלות אבל זה ידוע שלנשים יש 7 נשמות..”

לא חששת להתחסן לנוכח כל תאוריות הקונספירציה ברשתות?. “מה שמצחיק זה שכל שטות שסתם מעלים בפייסבוק מיד הופך לוויראלי ותופס יותר מהנחיות פייזר וה FDA. כמה שטויות, כמה פייק ניוז שמפיצים ברשתות החברתיות זה פשוט טירוף. אני ממליץ לכולם להישמע להנחיות משרד הבריאות ולא להנחיות טוקבקיסטים בפייסבוק…”

אז אחרי שקיבלת את החיסון השני, בקרוב נראה אותך על הבמות?  “אנחנו עמלים בימים אלה על ההצגה ״המירוס למליון״  עם רונן דוידוב, אליק שמעונוב, טטיאנה מחלינובסקי, והשחקנית החדשה בתיאטרון – אסתר יששכרוב. הצגה מצחיקה מאוד, עם מסרים חזקים מאוד לדור הצעיר ולדור ההורים גם יחד.

לא הופענו מחודש מרץ 2019 ואנחנו מאוד רוצים להתפוצץ כבר על הקהל. אני מאמין שזה בכל זאת ייקח עוד זמן מה, כי הפתיחה תהיה הדרגתית ויש להתארגן מבחינה טכנית והפקתית, וזו התארגנות שתיקח מספר שבועות. לצד זה, כתבנו גם מופע סטנד-אפ לקהל הישראלי הרחב שנקרא ״מופע בידוד״ שאני מאמין שדווקא עם המופע הזה נצא לפני. אנחנו מתגעגעים מאוד לקהל, להצחיק ולשמח אנשים. אין ספק שאחרי תקופה קשה כל כך, הציבור ירצה לצאת, להשתחרר, לשמוח ואנחנו פה בשביל זה”.

הקב”ה הביא לנו חיסון

אדם נוסף המתמודד עם השלכות ההדבקה בקורונה, הוא הרב בנימין אמינוב, רב הקהילה הבוכרית בתל אביב-יפו.

איך כבוד הרב מרגיש?: “בראש ובראשונה ברוך השם, אני יכול לומר שאני מרגיש טוב ומצבי ‘קל’ ביחס לאחרים שחטפו את הנגיף.  אבל יחד עם זאת, אני חווה כאבי שרירים לא פשוטים ואני מגלה פתאום שחלקים בגוף שלי שאפילו לא ידעתי על קיומם, כואבים לי.  יש לי תחושה של חולשה מאוד גדולה ואני סובל גם מכאבי ראש חזקים. אלו התחושות שמלוות אותי בימים האחרונים מאז נדבקתי, בגדול, התחושה היא של חולשה כללית. כמובן, אני גם סובל מאובדן חושי הטעם והריח. בנקודה הזו, יהודי יכול להבין עד כמה צריך להודות לקב”ה על כל דבר, אפילו על הדברים הקטנים ביותר. על כך שאתה מתפקד רגיל ואין לך חולשה ויש לך טעם וריח. זה פותח את ההבנה ששום דבר לא מובן מאליו וצריך להודות להשם על כל צעד ושעל. אני מכיר גם כאלו שסבלו מקוצר נשימה ומחום, שהגיעו למצב שהיה ‘טוב מותם מחייהם’ חלילה. כמובן, בנוסף לכל, יש גם חום גבוה שלא יורד וגם אם לוקחים כדורים זה יורד רק לזמן קצר, ולא יוצאים מהמיטה שבוע. ואני מדבר על אלו שלא הגיעו לבתי חולים אלא נשארו בבית להחלים עם כל תופעות הלוואי המחרידות הללו. שלא נדבר על אלו שהגיעו לבתי החולים ועוברים שם סבל וכאבים שלא יתוארו”.

כמה זמן אתה נמצא בבידוד?: “נכנסתי לבידוד כבר לפני שנבדקתי לקורונה כיוון שכמה מבני המשפחה גם חלו. מאז שקיבלתי את התשובה שאני מאומת, מעבר לפן הפיזי זה גם מכניס לך תחושות נפשיות לא פשוטות .

הרב אמינוב מדבר בתקיפות וברצינות גמורה על המצב הנוכחי בישראל: “הבט, יש לנו כא שיעור קבוע לבני העדה הבוכרית, שלא מתקיים כבר קרוב לשנה בעקבות הקורונה. בחודש ניסן, אחד מבני השיעור היקרים, שמחה פייזקוב ז”ל הלך לעולמו לאחר שהיה מורדם ומונשם. כבר בהתחלה היתה הבנה יסודית של מה יכול לגרום הנושא של הקורונה. זה לא רק מילים בעלמא וכאבים קלים שעוברים אותם, זה יכול להגיע חס ושלום לעניין של חיים ומוות. קיבלנו -לא תזכורת אחת ולא פעמיים ולא שלוש- קיבלנו מאות תזכורות של בני העדה בארץ ובעולם שהם לא איתנו היום בגלל המחלה הזו. אנחנו צריכים לעשות חשבון נפש על מה הקדוש ברוך הוא רוצה מכל אחד מאיתנו ברמה הרוחנית. אך יחד עם זאת, אנחנו צריכים לעשות השתדלות שלנו. ואם הקב”ה סייע למצוא חיסון למגפה הנוראה הזו, אז זו חובה על כל אחד ואחד להגן על עצמו ולהגן על הזולת ולעשות את החיסון”. אומר הרב אמינוב

“הדברים הללו נכונים מאוד לבני העדה הבוכרית” ממשיך הרב אמינוב. “שמעון הצדיק אומר בפרקי אבות, ע”ל שלושה דברים העולם עומד על התורה, על העבודה ועל גמילות חסדים”. אם ניקח את השנה האחרונה, נראה כמה התורה נפגעה כמה שיעורי תורה פסקו כמה ישיבות לא למדו. אפילו שמעתי ממנכ”ל הקונגרס הרב בלוי שעצרו את שיעורי התורה של זקני העדה בגלל סכנת נפשות. גם בתי הכנסת נסגרו ועבודת התפילה כבר לא כסדרה. גם גמילות חסדים אי אפשר לעשות בזמננו.  לבקר חולים, או ללכת ללווית של נפטרים. העדה הבוכרית מכבדת את המתים, והיום אי אפשר להגיע לכאלו מקומות וגם לאזכרות . נוצר מצב שבו אנשים לא מסוגלים לכבד את זכר יקיריהם. אז כשבאים לעשות חשבון, אנחנו עושים חשבון רוחני כל אחד לפי עניינו. אבל כעת, הקב”ה נתן לנו את האפשרות להחזיר את השגרה למקומה ואנחנו צריכים להשתדל לעשות זאת ולא לחשוש מכל מיני דיבורים כאלו ואחרים שהם בבחינת פייק ניוז. הרי גם הרופאים וגם גדולי ישראל עומדים מאחורי הבטיחות של החיסונים ומי שייקח חיסון מובטח לו שלא יינזק”.

אתגרים שבינו לבינה

לסיום, משתף אותנו הרב אמינוב באתגרים תפקידו של רב קהילה בימי הקורונה: “השיעורים הקבועים אותם אני מוסר פסקו. עם הצעירים כן המשיכו השיעורים ככל שהיה אפשרות לפי ההנחיות. בתקופה הזו, הסגנון של הבעיות משתנה והאתגרים אחרים. מציאות החיים החדשה שנכפתה על רבים, שעליה דיברנו קודם, פגעה גם בפרנסה של רבים. השהות הממושכת בבתים מובילה לחוסר בשלום בית, גם בזמנים כתיקונם צריך לעודד את הציבור להתנהג כמו שצריך בין אדם לחברו ובין אדם לאשתו. אך כאשר השהות המשותפת הופכת להיות קשה והפרנסה הופכת להיות קשה אז זה מוביל לבעיות בשלום בית, מצידו של הרב, שהוא הגורם המפשר והמחבר, צריך עבודה מאומצת כדי לתת לזוגות ולמשפחות האלו תקווה שעוד רגע נהיה אחרי זה והכל ישוב למסלול הרגיל. אלו דברים שהתחדדו במהלך השנה הזו לצערנו. צריך לזכור שהקורונה מלמדת אותנו מהו הכוח של מעשה יחיד שאדם אחד עשה מבחירה שהשפיע על כל העולם. ואם זה משפיע כך לצד הרע חלילה, זה גם יכול לעבוד גם לצד החיובי. ברגע אחד, הכוח וההשפעה של מעשה טוב, יכול להפוך את העולם למקום טוב יותר. אפשר ללמוד מהתפשטות המגפה את הכוח של מעשה טוב אחד ומצווה אחת אפילו שאף אחד לא יודע על זה אלא רק אתה ובורא עולם זה יכול להפוך את כל העולם ולהביא לגאולה שלימה”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.