בצל המגבלות, נפתח אמש הכינוס העולמי של שלוחי חב”ד בניו יורק בהשתתפותם של אלפי נציגים מכל קצוות תבל – אחרי שבשנה שעברה לא התקיים בגלל הקורונה* שלוחי חב”ד לעדה הבוכרית השתתפו גם הם בכינוס העולמי וייצגו בכבוד את העדה הבוכרית ברחבי העולם

כינוס השלוחים העולמי של חב”ד נפתח אתמול בניו יורק, בהשתתפותם של אלפי השלוחים מכל רחבי הגלובוס. השלוחים נהרו בהמוניהם בטיסות ממאות מדינות השליחות. ההתרגשות השנה גדולה במיוחד בשל העובדה שבשנה שעברה, לראשונה, הכינוס לא התקיים בשל מגבלות הקורונה והסגרים ברוב מדינות העולם. עם זאת, חלק מהשלוחים לא הגיעו לכינוס בשל סגרים בערי מגוריהם.

מדובר בכינוס המתקיים מזה 34 שנה ברציפות. הכינוס העולמי הראשון התקיים בשנת תשמ”ח-1988. גם קודם לכן, במשך שנים אחדות התקיימו כינוסים, אך אלו היו בעבור השלוחים במדינות ארצות הברית בלבד. בשנה שעברה בצל נגיף הקורונה ששטף את העולם, ועוד בטרום עידן החיסונים, התקיים הכינוס במתכונת וירטואלית – ששבר שיא היסטורי של שיחת זום חובקת עולם, שנמשכה כמעט שבוע ברציפות (ממוצאי שבת ועד כניסת השבת שלאחריה).

כינוס בצל המגבלות

השלוחים לא הגיעו לבד. יחד איתם הגיעו עוד מאות אלפי יהודים מכל קצוות הקשת היהודית העולמית שהפקידו בידיהם, בטרם טיסתם, פדיונות נפש, פתקי תפילה, אותם הניחו השלוחים בציונו הקדוש של הרבי מליובאוויטש.

כינוס השלוחים השנה תחת מגבלות שונות של עידן הקורונה. כך, למשל, יום הסדנאות המרכזי פוצל לאולמות רבים באזורים סמוכים, בכדי לשמור על בריאותם של המשתתפים. בנוסף, השנה, לראשונה, לא יתקיים המעמד המפורסם של צילום התמונה הקבוצתית למרגלות בית המדרש של הרבי, בכתובת 770 איסטרן פארקווי.

התהפוכות הרבות שעבר העולם בעקבות הנגיף הקטלני, לא השפיעו על מעצמת השליחות של חב”ד. עם פתיחת הכינוס נחשף כי 250 משפחות שלוחים הצטרפו למעצמה הגדולה והמאירה. מתוכם 71 משפחות יצאו לשליחות בארץ הקודש ופועלים במסגרת צעירי אגודת חב”ד. מספרם הכולל של השלוחים בארץ עומד על 1035, ב-687 סניפים ממטולה ועד אילת.

250 סניפים חדשים

“מה שהיה פשוט מדהים לגלות הוא שלאורך תקופת הקורונה נפתחו 250 בתי חב”ד חדשים”, סיפר הרב מוני אנדר, האחראי על ההסברה מטעם תנועת חב”ד, “בזמן שכל העולם עוצר, כל העולם ברגרסיה – בחב”ד המשיכו לפעול”. הוא סיפר כי בין היתר, נפתחו מרכזים חדשים באי איביזה, בכפר מעש, בדובאי, באי הקאריבי סנט לוסיה ובשכונת נחל בקע בבאר שבע.

“השליחים סיפרו כי הקורונה שימשה להם סוג של אתגר, כי אם עד עכשיו הפעילות הייתה קהילתית, כזו שפונה לכולם באופן גורף – היא הפכה בעקבות הנסיבות לפעילות יחידנית”, מספר הרב אנדר. “אם הבן אדם לא יכול לבוא לבית הכנסת – נביא את בית הכנסת אליו הביתה: לשיעורי תורה, לביקורי בית, ליחס אישי, וכל מה שאפשר כדי להמשיך לכוון את האדם לזהות היהודית שלו”.

נוכחות לעדה הבוכרית

שלוחי חב”ד לעדה הבוכרית הפרוסים ברחבי ישראל והעולם, התכנסו גם הם יחד עם שאר השלוחים. קונגרס יהודי בוכרה העולמי מפעיל רשת של עשרות רבנים המשמשים שלוחים בקהילות הבוכרים בישראל ובחו”ל. מקריית מלאכי, דרך ווינה וקולרדו (ראו כתבת מגזין) הרבנים משמשים נרות להאיר לכל בני הקהילה ונמצאים שם בעבורם לכל מטרה, גשמית או רוחנית. הקונגרס עומד בקשר עם הרבנים ומסייע להם בעבודת הקודש, הן בסבסוד מכובד של הפעילות השוטפת והן בקידום פרוייקטים למען הקהילה. בניו יורק, נפגשו נציגי העדה יחד עם מנכ”ל הקונגרס הרב יהודה בלוי שנפגש עם כל שליל באופן אישי ושמע את המצב העדכני בשטח. התרגשות רבה ניכרה בקרב הרבנים מהעדה הבוכרית, כאשר במעמד ארוחת הערב המרכזית, עלה שמה של אוזבקיסטן על המפה של העולם וכל הנוכחים באולם, שמורכב מנציגים מהעולם כולו, מחאו כפיים והצדיעו לפעילות הענפה במדינה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.