באחת מכיתות ו’ בבית ספר בתל אביב, עוברת במשך שנתיים לינוי קלנדרב התעללות מצד חבריה לכיתה. לסיפור הקשה הזה מתווספת התנהלותו התמוהה של מחנך הכיתה, שהיה עד למעשי הבריונות הרבים ואף לאיומים שהופנו אליה, אך בחר שלא לגנות אותם. לאחר שפנתה לכל גורמי המקצוע האפשריים, אימה של לינוי, פרסמה את סיפורה ברשת החברתית

לינוי קלנדרב בת ה-12 כבר לא הולכת לבית הספר. בשנתיים האחרונות ילדות בכיתה מתעללות בה, מחרימות אותה ואף מאיימות אליה באלימות. המורה, אם תהיתם, מודע לדברים אך בוחר להתעלם. בשיחת וואטסאפ אחת בקבוצה הכיתתית, הוא אפילו הגיב לקללות שהופנו ללינוי, אך בחר רק לתקן את שגיאות העברית של הכותבים. האם המיואשת פרסמה את הסיפור בעמוד הפייסבוק שלה ועוררה סערה: “שמי קלנדרב אולה ואני אמא כאובה לילדה בת 12 שנואשת לעזרה”.

“במהלך השנתיים האחרונות הבת שלי עוברת מסכת התעללות הכוללת חרמות והתעללות נפשית הן מילדת כיתה והן מצד המחנך בשנה האחרונה”, כתבה האם. “ממש בתחילת משבר הקורונה הבת שלי קיבלה איום לרצח בווטסאפ הכיתתי במהלך דיון בו היה המחנך שותף בדיון ולא מצא לנכון לעצור ולטפל באיום המפורש ובמקום זה בחר לתקן את שגיאות הכתב של משתתפי הדיון.”

לינוי ואולה קלנדרוב

“מאז אותו מקרה, לינוי סובלת מהתקפי חרדה, קשיים רגשיים, סובלת מסיוטים בלילות, מתקשה במשימות נוספות במהלך היום ואינה מוכנה בשום פנים ואופן להישאר לבד”, המשיכה האם. “כמעט כל לילה, באמצע הלילה, שומעים אותה צורחת מתוך שינה ‘רוצחים אותי, רוצחים אותי”

המורה שותק לנוכח האלימות

בצילומי מסך ששיתפה האם ניתן לראות דיון מקבוצת הוואטסאפ הכיתתית, שבה נמצא גם המורה. לאחר שלינוי שלחה שם הודעה כתבה אחת הילדות: “וואי יש לי כל כך הרבה קללות לאמר לך, אבל אני לא יאמר”. המורה אמנם בוחר להגיב להודעה, אך במקום לגנות את התוכן האלים הוא תיקן את שגיאות העברית. לאחר מכן כתבה אותה ילדה: “אני אחלום שאני רוצחת את הלינוי הזאת, הלוואי”. גם על כך לא הגיב המורה.

אם זה לא מספיק, אולה סיפרה בפייסבוק שלה כי יחסיו של המורה עם התלמידות אינם תקינים, והביאה כדוגמא את עמוד האינסטגרם שפתחו לו בנות הכיתה – “עמוד מעריצות”. המורה, כך טוענת אולה, לא דרש את סגירת העמוד ואף יותר מכך, הוא הצטלם עבורו.

מאז אותו מקרה פנתה אולה למנהל בית הספר, ליועצת, למשרד החינוך, לעיריה ולמוקד 105 – שם אמנם הקשיבו לה, אך לא מצאו פיתרון לבעיה. בינתיים, לינוי נותרה באותה כיתה, שם מתנהגים אליה הילדים באופן בריוני, והמחנך לא שינה את התנהלותו.

“פניתי למחנך בשאלה למה הוא לא עצר את זה, והוא בכלל לא הבין על מה אני מדברת”, סיפרה אולה בראיון ב”מהדורה המרכזית”. “משהו שם לא תקין, זה לא מחנך, אני מצטערת”. אולה הוסיפה כי משפחתה “על סף לעזוב את העיר” והבהירה שכל שהיא מבקשת זה לאפשר לביתה לסיים את שנת הלימודים כראוי. “את מבינה שזה הכל היה כול להסתיים בשיחת טלפון אחת? אם באותו ערב אותו מחנך היה מרים אליי טלפון”.

בתגובה לפרסום של האם, כתב המורה בוואטסאפ: “אני רק רוצה לכתוב לכם בגלל הפוסט בפייסבוק, אז כמו תמיד זה פייק ניוז ומבלי להיכנס לפרטים מה שכתוב שם ממש לא נכון.. לכתוב פוסט בפייסבוק כל אחד יכול אבל לומר אמת מסתבר שזה יותר נדיר, היא כתבה בפוסט כמה שטויות וזהו, לא ביג דיל”.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה : ראוי שהאירוע לא היה מתרחש והיה מקבל מצד המורה התייחסות חינוכית כבר בראשיתו. בית הספר קיים בירור ומצא מקום להעיר ולחדד בפני המורה את המצופה ממנו כאיש חינוך, שלא להתעלם משיח פוגעני בין תלמידים. המשרד ימשיך ללוות את התלמידה ולהבטיח את שלומה וביטחונה האישי”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.