מליון וחצי ש”ח חולקו במבצע קמחא דפיסחא היסטורי

מבצע קמחא דפיסחא השנתי שמארגן ‘קונגרס יהודי בוכרה’, תפס השנה כיוון לא צפוי. אם בכל שנה לקראת חג הפסח עסוק צוות הרווחה מטעם קונגרס יהודי בוכרה בניהול המבצע המורכב של חלוקת תלושי מזון למאות משפחות מהעדה הבוכרית, הרי שהשנה המאמצים הכופלו פי כמה וכמה.
את המבצע הגדול והמרוכב, תרם נשיא קונגרס יהודי בוכרה העולמי, מר לב לבייב ומשפחתו. סיוע נוסף ומשמעותי התקבל גם מאת האחים, בעלי הצדקה החשובים, צבי ואלון ארבוב, ומהאיש החס מר גידי ורעייתו יעקבסון.
“השינוי הגדול הגיע מיד כשמשבר הקורנה פרץ לחיינו בסערה. הבנו עוד בשלבים המקודמים כי השנה יהיה עלינו להיערך בצורה שונה לחלוטין ביחס לשנים הקודמות” אומר לבוכרים .קום גורם שמעורב במבצע. “כבר בהתחלה ידענו שמשפחות רבות שנמצאות במצוקה בזמן שגרה, יזדקקו השנה לתמיכה כפולה ומכופלת בעקבות המצב החדש”.
ואכן, התקציב השנתי של מערך הקמחא דפיסחא גדל בעשרות מונים, ועומד נכון להיום על כמליון וחצי שקלים שחולקו למשפחות מעוטות יכולת מהעדה הבוכרית לקראת חג הפסח. את הכסף קיבלו המשפחות דרך פעילי השטח ונציגי הקונגרס הפזורים בקהילות העדה הבוכרית ברחבי הארץ. הכסף הנחוץ כל כך למשפחות אלו לצורך חג הפסח, הגיע במעטפות חתומות עם תווי קניה בסכומים משתנים, המכובדים ברשתות המזון הגדולות.
רשימת הזכאים למענק לחג הפסח כללה מאות משפחות המפוזרות בכל רחבי הארץ, החל משלומי שבצפון ועד לאילת שבדרום. צוות הניהול של הפרויקט עבד בשיתוף פעולה צמוד ופורה עם רשויות הרווחה בכל העיריות הרלוונטיות בישראל על מנת להבטיח שלא תישאר משפחה אחת מקרב העדה הבוכרית בישראל הזקוקה למענק מזון לחג הפסח, שלא תזכה לקבל את סל המזון לחג.
שיתוף הפעולה הפורה הגיע גם מצד מנהיגי ורבני קהילות העדה הבוכרית בישראל, שנרתמו בכל מאודם להגדיל את היקף הסיוע השנתי המוקדש לפרויקט, על ידי רתימתם של בני הקהילות ברחבי הארץ לספק משאבים נוספים לפרויקט החשוב. כמו גם על ידי איתור של משפחות אשר נזקקות לסיוע מיוחד בשנה זו והגדלת סל התמיכה לאותם משפחות.

מבחן לערבות הדדית

שוחחנו עם סגן ראש עיריית רמלה, מר אברהם דז’ורייב, כדי להבין לעומק על שיתוף הפעולה בין הרשויות לצוות ניהול המבצע בקונגרס יהודי בוכרה.

“כסגן ראש העיר אני משמש ככתובת לעשרות פניות סיוע ברמה יומית ועושה מאמצים רבים לטפל בהן בשיתוף מחלקת הרווחה , מתנדבים, פעילים קהילתיים וקונגרס יהודי בוכרה העולמי.

שיתוף הפעולה עם הקונגרס ותמיכתם בבני הקהילה תושבי רמלה הם משמעותיים ביותר , מחממים את הלב ומעוררים הן אצלי והן בקרב רבים מבני הקהילה הערכה והערצה רבה לנשיא הקונגרס ויקיר הקהילה מר לב לבייב.” אומר דז’ורייב.

סגן ראש עיריית רמלה, אברהם דזורייב בחלוקת תלושי מזון יחד עם ראש עיריית רמלה, מר מיכאל וידל.

סגן ראש עיריית רמלה, אברהם דזורייב בחלוקת תלושי מזון יחד עם ראש עיריית רמלה, מר מיכאל וידל.

“משבר הקורנה הביא איתו אתגרים בהיקפים רבים שאף מדינה בעולם לא נערכה להתמודדות איתם. מדובר במגוון רחב של אנשים שלצערי רק חלקכם מוכרים ברווחה. ההתמודדות עם האתגרים מעמידה למבחן את החוסן החברתי המושתת ביסודו על ערבות הדדית”.
“במהלך היום שוחחתי עם גברת אולגה לבייב ומנכ”ל הקונגרס הרב יהודה בלוי והודתי להם על הסיוע , ביקשתי מהם להודות בשמי ובשם ראש העיר מיכאל וידל לנשיא הקונגרס מר לב לבייב.כמו כן אני מודה מקרב הלב על שיתוף הפעולה מצד נציגי הקונגרס, רכזת הרווחה שרית מיתר, לשושנה שמחיוף ואדי מורדכייב”. מסיים סגן ראש העיר דז’ורייב

Leave a Reply

Your email address will not be published.