בליבה של שכונה ירושלמית ותיקה נפתח מכון מנהיגות וכולל למנהיגי הדור הבא של העדה הבוכרית. קולות התורה של צעירי העדה חוזרים כעת להישמע ברחובותיה של ירושלים כבימים עברו ומירושלים יצאו המנהיגים כדי לכבוש את העולם ולהנהיג את קהילות יוצאי בוכרה בעשורים הבאים

בליבה של העיר ירושלים, שוכנת השכונה הקטנה והציורית ‘שערי חסד’ שכונה וותיקה הגובלת בשכונת רחביה החילונית והאליטיסטית מצד אחד. ובשכונת נחלאות הצעירה והדינמית מהצד השני. אך השפעת השכונות השכנות לא ניכרת כלל בין רחובותיה הצרים של שערי חסד. בשכונה ניתן למצוא בכל שעות היממה בחורי ישיבה לבושים בכובעים וחליפות כאשר הם נעים מצד לצד ומשוחחים ביניהם בדברי תורה. בשכונה הקטנה הזו ניתן למצוא מספר רב של ישיבות וכוללים שפעילים לאורך כל השנה ומאגדים את טובי בחורי הישיבות מהארץ ומהעולם.

בשבועות האחרונים הצטרפה לרשימת הישיבות והכוללים היוקרתיים בשכונה, כולל אחד מיוחד. הכירו את המכון להכשרת רבנים ‘בית הלוי’. הכולל המיועד לצעירים מנהיגים בני העדה הבוכרית, השואפים להנהיג את קהילות העדה בעשורים הקרובים. כה מרגש היה לשמוע את קולות התורה הבוקעים מחלל בית המדרש הירושלמי. צעירים בני תשחורות היושבים ועמלים על התורה ועל העבודה בשקידה ובלהט רב. המחזה של צעירים בני העדה היושבים רכונים על ספרי הלימוד העבים ושקועים בעולמה של תורה, אינו דבר של מה בכך. קול התורה הבוכרי חזר לנגן על מיתרי הנימים של עיר הקודש ירושלים ומכאן תצא תורה לעולם כולו. מנכ”ל הקונגרס יהודה בלוי מתייחס להקמת הישיבה ואומר “מדובר בצעד לא פחות מהיסטורי שגם מחזיר את קול התורה הבוכרי לירושלים וגם מעמיד את  הדורות הבאים של מנהיגי העדה”

בטרם הגעתי לחזות במו עיניי בפלא הנרקם בכולל החדש, שוחחתי עם האדם שמנהל את הישיבה הזו מהפן הגשמי. ניסיתי להבין מהו הצורך בכולל שכזה ובעיקר מה המטרה העיקרית העומדת מאחוריו.

הרב יוסי ארבוב, איש הקונגרס, המנהל הגשמי של ישיבת ‘בית הלוי’ בירושלים מסביר : “הכולל נפתח ביוזמתו של נשיא ‘קונגרס יהודי בוכרה העולמי’ מר לב לבייב, במטרה ליצור חממה שתגדל ותפתח צעירים מהעדה הבוכרית, על מנת שבעתיד הם ישמשו כרבנים ומובילי קהילות בישראל ובחוץ לארץ. הכולל להכשרת המנהיגים הוא פרי של שיתוף פעולה בין רשת החינוך ‘אור אבנר’ לקונגרס יהודי בוכרה. כאשר רשת החינוך מביאה את הידע המקצועי בניהול מוסד חינוכי על כל המשתמע מכך. וקונגרס יהודי בוכרה הוא הגורם שנהנה מהפירות שיחזרו לקהילה הבוכרית.

הרצון של נשיא הקונגרס לפיתוח מנהיגות צעירה מקרבה ומתוכה של העדה הבוכרית אינו חדש. הצעירים בני העדה הבוכרית זוכים גם לעידוד וסיוע בשדה האקדמי והמקצועי על ידי הקונגרס ביוזמתו של מר לבייב. כעת, הפוקוס עובר לפיתוחה של מנהיגות רבנית צעירה ודינמית, שתוכל לתת מענה לקהילות רבות ומתפתחות בארץ ובעולם.

הרב ארבוב, שמתוקף תפקידו מצוי היטב בנבכי הקהילות הבוכריות בישראל ובתפוצות מסביר “כיום, אנו עדים לחוסר משמעותי של רבני קהילות מהעדה הבוכרית. אין מספיק רבנים שהוכשרו ועברו את המבחנים הרלוונטיים כדי לשמש בתור רבני קהילות או שכונות. את המצב הזה אנו רוצים לתקן על ידי הקמת כולל ‘בית הלוי’. התלמידים שילמדו כאן יכנסו למסלול בן שנתיים וחצי שלאחריו הם ייבחנו לכושר רב שכונה על ידי מבחני הרבנות הראשית הידועים יותר בשם ‘הכיל שלמה’. מידי שנה ייכנס לכולל מחזור חדש של תלמידים שייבחרו להיות מבין מוביליה ומנהיגיה התורניים של העדה הבוכרית בארץ ובעולם בעשורים הקרובים”.

הבחירה ברב רבין כראש הכולל אינה מקרית. הרב רבין קשור מאוד לפרויקט הכשרת הרבנים ברבנות הראשית ואף נמצא בוועדה שאחרית על תוכן הבחינה ועל הבדיקה. כך, יוכלו בחורי הישיבות להשקיע בלימוד בהדרכתו רבין ולראות פירות בלימודם. “לאחר שיסיימו את ההכשרה המפרכת והאינטנסיבית, ויזכו לתעודה המסמיכה אותם לשמש כרבני קהילות, הם יפוזרו בין הקהילות השונות ויתנו מענה צעיר, ועדכני מחד אך בעל תוקף יהודי והלכתי מאידך. מענה של רבנים צעירים היודעים לדבר בשפתם של הדור החדש, נזקק מאוד בקהילות העדה הפזורות בישראל ובתפוצות. לצערנו, אנו עדים למצב בו הדור הצעיר הולך ומתרחק מהערכים והמסורת שליוו את העדה לאורך מאות שנים. חלק מהבעיה הוא חוסר המענה המותאם שמקבל הדור הצעיר מההנהגה הרבנית הוותיקה יחסית”. אומר ארבוב. ואכן, מבט חטוף אל עבר אולם בית המדרש מנכיח את עוצמת הכוחות הטמונים בצעירים הללו שרק מחכים לכבוש ולטרוף את העולם ברגע שיהיו מוכנים לכך.

את החלק הרוחני של המכון להכשרת הרבנים, מוביל הרב שלמה הכהן רבין. אב בית הדין של העדה הבוכרית בארצות הברית בקנדה ורב מוסמך בעצמו. לאחר שסיים את השיעור היומי בפני התלמידים הוא מפנה מסדר יומו העמוס מספר דקות כדי לספר על הפלא שמתרחש במכון.

הכלים הטובים ביותר

הרב רבין, מה המטרה של המקום הזה בעצם?

“יש לנו כאן כמה פרמטרים שעליהם אנחנו שמים דגש. הדבר המרכזי והחשוב מכל הוא כמובן ידיעת ההלכות על בוריין בצורה המעמיקה והיסודית שניתן. אנחנו לומדים יחד את ההלכות הרלוונטיות על מנת להכין את הבחורים למועדי המבחנים הקבועים שעורכת הרבנות הראשית שלוש פעמים בשנה. השאיפה היא שבכל מועד ייבחנו הבחורים בין בחינה אחת לשתיים. כדי שלאחר תקופת זמן של שנתיים וחצי לערך יקבלו התלמידים תעודת ‘יורה יורה’ פלוס. כדי לקבל תעודת ‘יורה יורה’ צריך התלמיד להיבחן על הלכות שבת, נידה ואיסור והיתר. אנחנו נוסיף על המבחנים הללו עוד הלכות שעל רב קהילה לדעת כגון קידושין, עירובין, אבלות וכו’. כל מה שרב קהילה צריך לדעת על מנת להנהיג את הקהילה בצורה האופטימלית ביותר.

אני עצמי עורך ובודק את המבחנים של הרבנות הראשית בישראל וגם יצא לי בעבר להנהיג מכון של דיינים ורבנים, כך שיש לי את ה’התמחות’ הרלוונטית לעניין ואני מתכוון להשקיע כאן את כל כוחי ומרצי על מנת להביא את המנהיגים הצעירים הללו, מנהיגי הדור הבא של העדה הבוכרית בארץ ובעולם, אל המקום הטוב ביותר מבחינת הכנת התשתית לתפקיד המצפה להם בעתיד בעזרת השם.

ניתן להם את כל מה שצריך מבחינת לימודי ההלכות. אבל לא רק, נביא לכאן מרצים משלל תחומים שיכינו את התלמידים לכהן כרבנים בעתיד. כך למשל יובאו לישיבה מומחי תורת הנאום, מומחים לחזנות בנוסחים שונים, ועוד. כך שהתלמידים שלנו יהיה את ארגז הכלים הטוב והעשיר ביותר להמשך דרכם”.

איך בחרתם את הבחורים?

“כל הבחורים שלומדים כאן הם בחורים רווקים בוגרי ישיבות בארץ ובחו”ל. בחרנו אותם על סמך ראיונות קבלה מוקפדים ומחשבות על התאמה בעתיד. אבל מעבר לכל, בורכנו בסייעתא דשמיא גדולה וקיבצנו לכאן קבוצה של בחורים מצוינים וחרוצים שכל אחד מהם הוא פוטנציאל להנהגה. אמנם, בגלל שהיה חשוב לנו לפתוח את הישיבה כמה שיותר מהר כדי להתחיל את המסע, כרגע הישיבה מונה כעשרה בחורים ‘בלבד’. אבל אנחנו מתכוונים להרחיב ולפתח את הישיבה לעוד ועוד בחורים מצוינים מהעדה ככל שנוכל וככל שתהיה התאמה. חשוב לי לומר שאנו פונים לכל הצעירים בני העדה שמוכנים להשקיע מזמנם על מנת לצאת ולהנהיג את הדור הבא. כמובן שהכל תלוי בהתאמה של התלמיד לדרישות הלימוד, אנחנו רוצים את המובחרים ביותר.

היעד שלנו הוא לקבל מחזור חדש של כ-15 בחורים בכל שנה, שילמדו בכולל למשך שנתיים וחצי לערך. כך שאנחנו מצפים לכמות של עשרות בחורים בכל זמן נתון”.

האמנם קול התורה הבוכרי חזר לירושלים?

“יש לנו כאן קמפוס נפלא בליבה של עיר הקודש ירושלים, שמצאנו אותו ממש בסיעתא דשמייא. יש לנו במתחם את בית המדרש שהוא מספיק גדול ורחב כדי להכיל את כמות התלמידים ברווח. יש לנו בקומה מעל את החדרים של הבחורים ואת המטבח וחדר האוכל. התנאים הגשמיים של הבחורים כאן הם מהמעולים שבמעולים על מנת שלא יטריד אותם דבר חוץ מאשר להתרכז בלימוד התורה ובהעמקה בהלכות. כמובן שהבחורים הלומדים בישיבה לא משלמים שכר לימוד וכל השהייה שלהם כאן ממומנת על ידי ‘קונגרס יהודי בוכרה העולמי’ בנשיאותו של מר לב לבייב שבאמת דואג במלוא מובן המילה לדור הבא של מנהיגי יהדות בוכרה.

אני יודע שבעבר קול התורה של בני העדה הבוכרית היה חלק מהנוף של העיר ירושלים. אני חושב שעצם זה שיש בליבה של ירושלים ישיבה לבני העדה הבוכרית זה ממש ‘להחזיר עטרה ליושנה’. ידוע שלאורך הדורות היו תלמידי חכמים ענקיים בקרב העדה שלנו, רק שבקופת הקומניזם היה גזר דין מוות על הפצת תורה ויהדות והיו לומדים במסתור בתת תנאים. כך למשל סבי, הרב חזקיה הכהן רבין שהיה הרב הראשי לבני העדה, ברח מתוך אולם בית המשפט בשיאו של דיון על עונש על כך שהעז ללמד תורה. הוא ניצל בניסי ניסים ויצא את הגבול של בוכרה ללא פגע. והנה היום, בליבה של העיר ירושלים, עיר הקודש, יושבים בחורי החמד של בני העדה הבוכרית והוגים בתורה ובהלכה”.

האם הרבנים הצעירים יתנו מענה לדור הצעיר והמתפתח?

“בהחלט זה חלק מהמטרה של המכון. אנחנו מעוניינים להשאיר את הדור הצעיר מחובר ככל הניתן. כמו שאמרתי קודם, אנחנו נכשיר את הבחורים כאן על מנת להתחבר לדור הצעיר ולהנהיג אותו. יש כאן בחורים כבר היו עסוקים בקירוב רחוקים ויש להם את הגישה הבסיסית לעניין. כמובן שעם השנים כאן זה רק ילך ויתפתח.

התכנון שלנו הוא להיות קשורים גם להשמה של הרבנים הצעירים שיצאו מכאן בקהילות בארץ ובחו”ל. כיוון שכל המטרה שלנו היא לא רק הלימוד עצמו אלא התוצאות בשטח וההנהגה של הדור הבא של העדה “. מסיים הרב רבין ומתנצל על חוסר הזמן כיוון שהוא נאלץ לשוב לבית המדרש.

באתי להנהיג

דניאל זבולונוב בן 19 מקווינס ניו יורק, הוא אחד מעשרת התלמידים הלומדים במכון. הוא בחור צעיר ואנרגטי שעל עיניו רואים את הניצוץ והתשוקה להצליח ולסיים את המסלול המאתגר כרב צעיר ומשפיע.

“באתי לישראל במטרה אחת ויחידה, והיא להצטרף ולהיות חלק מהכולל הזה. החלום שלי הוא להמשיך את מה שאבא שלי עושה, אבא שלי הוא שליח ורב בקהילה הבוכרית בקווינס. אני עתיד ללמוד כאן את כל ההלכות הרלוונטיות לצורך רבנות והנהגת קהילה וגם את הדברים האחרים שנדרשים מרב כדי להנהיג.

לא היו עוד מכונים כאלו במקום ממנו באת?

“הישיבה כאן היא סגנון אחר לגמרי ממה שהכרתי. היה חשוב לי לבוא ללמוד במקום שמתמקד דווקא בפיתוח מנהיגות ובהכנה לרבנות גם יחד. כמו כן, היה חשוב לי מאוד לעשות את זה במקום שהוא ממוקד לבני העדה הבוכרית כי בעצם שם אני רואה את העתיד שלי. גדלתי בקהילה הבוכרית תחת אבי שיחי’ שהיה מוציא ילדים מבתי הספר הציבוריים ומביא אותם לחינוך יהודי. וינקתי את הפעילות בקרב בני הקהילה מגיל קטן מאוד. הערכים הללו הוטמעו בי עמוק ועכשיו אני מחפש איך לפתח אותם יותר ויותר. אי ספק שזהו המקום היחיד בעולם שעונה על הדרישות הללו ומה טוב יותר מללמוד בישיבה בוכרית בירושלים עיר הקודש”

מה המסר שלך לצעירים כמוך?

“אם יש בחור צעיר, בן העדה שיש לו חלום להנהיג קהילה יום אחד, אני ממש ממליץ לו להגיע לכאן ולהצטרף אלינו. יש לנו כאן את כל התנאים כדי להצליח. כמובן שהוא צריך להיות רציני בכוונות שלו ולהוכיח שהוא אכן מתכוון לבצע את המשימה על הצד הטוב ביותר, אבל עבורי זה שווה כל הון. אחרי שאני אסיים את הלימודים שלי כאן אני מתעתד להחזיר את כל הידע והכלים שרחשתי כאן בחזרה לקהילה”.

שרשרת הדורות:

הקהילה הבוכרית בישראל ובעולם התפארה תמיד ברבנים ומנהיגים רוחניים משכמם ומעלה, גדולים בתורה מצוינים בענווה ומידות טובות ומעורים בחיי הקהילה בפעילות הרוחנית דבר יום ביומו.  כמו הרבנים הרב יהודה הכהן רבין  זצ”ל הרב בן ציון הכהן רבין זצ”ל  הרב פנחס הכהן רבין  זצ”ל הרב חזקיה קטנוב זצ”ל  הרב אריה חיימוב זצ”ל  הרב משה יצחקוף זצ”ל  הרב יצחק אמינוב  זצ”ל הרב דוד ניסנוף זצ”ל שהיו רבני ומנהיגי העדה. יראתם קודמת לחוכמתם ורוח הבריות נוחה מהם. בדור האחרון הקהילה הבוכרית בישראל ובעולם  גדלה והתרחבה מאוד  והתחזק הצורך בהכשרת רבנים ומנהיגים לדור העתיד בקהילה הבוכרית בישראל ובעולם שישמשו בקודש בכל קהילות העדה בישראל ובעולם . מה נכבד היום בו זכה קונגרס יהודי בוכרא העולמי בנשיאות הנשיא רבי לב לבייב הי”ו חברי הנשיאות בהנהגתו של המנכ”ל הרב יהודה בלוי, להקים בית מדרש לרבנים ומנהיגים רוחניים מקרב הדור הצעיר של תלמידי החכמים  בני העדה הבוכרית להכשירם להיות מורי הוראות בישראל  ומנהיגים רוחניים בהדרכתם של  הרבנים הראשיים לישראל ורבני העדה,  כשראש בית המדרש עומד  הדיין הרב שלמה רבין שליט”א  זכו חברי הנשיאות של הקונגרס להקים בית מדרש מפואר  זה  בו לומדים מיטב המוחות של בני העדה להכשירם לרבנים ומנהיגים ובעזרת ה’ נזכה לראותם משמשים בקודש בישראל ובעולם כולו בקהילות הבוכרים, להגדיל תורה ולהאדירה כפי מסורת רבותינו מזה דורי דורות .

חזקו ואמצו !!

הרב זבדיה כהן, אב”ד הקהילה הבוכרית.

Leave a Reply

Your email address will not be published.