עומד על הר גבוהה באחד מהרי הצפון, בין צפת לחרמון, מביט ביופיו של העולם, יופי הארץ הקדושה. נזכר בפסוק מן התורה הקדושה והתפילה “מה רבו מעשיך ה’, כולם בחוכמה עשית”.

בתחילת תורתנו נכתב הפסוק “בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ”, בפרשת השבוע בשבת שעברה קראנו את פרשת ראה, פרשה שנותנת לכל אחד מאתנו את הרמז לראות בתוכנו את התוכן שבלב. שינוי האדם משנה את העולם, נשאלת כאן השאלה, הרי מי יצליח לשנות אדם לאחר הרגליו לחייו? התשובה שלי אליכם היא יקיריי, השינוי הפנימי חל מתוך רצון עז לחיים יפים מלאי תרבות ותוכן פנימי עשיר יותר.

אין אדם זר יכול לשנותך אם אין אתה משנה עצמך מתוכך, שינוי של ממש מתוך הרצון לעבוד על המידות שלך עצמך.

מידת הכעס – מידה שהיא אסורה על פי התורה וההלכה, מידה שחייבת עבודה עצמית גבוהה, ומתמדת.

מידת הקנאה – מידה שמוגדרת אף כמחלה קשה, מחלת קנאה לאחר, לבן או בת זוג, לחברים או לבעלי רכוש סביב.

מידת העצבות – מידה המרחיקה מאתנו את השמחה והאושר, נוטעת בתוכנו את הרוגז על העולם כולו.

מידת השנאה – מידה בה אדם שונא כל אחד שמצליח יותר ממנו, שונא הוא אדם שאף מחייך אליו בבוקר נפלא עבור אחר.

אלו הן רק מספר קטן ממידות אותן צריכים אנו לשנות בכל אחד מאתנו, בתוך תוכנו ולא לזרוק הכל על כולם.

עולם נפלא מצויר כך סביבך כאשר אתה עצמך ובתוכך נפלא וטוב לב, עשיר בחיוך ובאהבת האחר, יודע תמיד לתת ולתת ולא מחסיר חיוך ושמחה מאדם אחר. השינוי הפנימי לא קשה במיוחד אך, מצריך התמדה ומשים לב לרגעים הדורשים תיקון התנהגותי.

לכל מאתנו קיים רגע בו אנו מאבדים את הסבלנות כלפי האחר, אך, אם ננשום מעט ונאמר לעצמנו בפנים, הרוגע ודקת הדומייה בריאה לזו הסליחה ונזכור את המשפט “סייג לחוכמה שתיקה”, נוכל להרוויח את השלום מול האדם האחר.

בשירה הבוכרית (טג’יקית) נכתב “אתה טוב כל העולם טוב, אתה מחייך כל העולם יחייך”.

פרשת השבוע לשבת הקדושה “שופטים” פרשה המסמלת לנו יקיריי, את השופט הפנימי שנמצא בכל אחד מול ליבו, כל אדם לתוכו, נקבל עלינו את השינוי ולמעלה נישפט לזכויות טובות ולהצלחות. אל תשפטו אחרים הרי נאמר, כל עוד לא היית במקום חברך, אל תשפוט את מקומו, דע מאין באת ולאן אתה הולך לתת דין וחשבון, לפני מלך מלכי המלכים, הקדוש ברוך הוא.

קחו לכם אחיי ואחיותיי רגע עצירה של הלך החיים, הפסיקו את הצעידה בשביל החיים והמרוץ בו, הביטו לתוך גופכם, לתוך הלב בפנים, תנו למוח לשאול את השאלה החשובה לליבכם, האם אני רוצה שינוי לטובה בחיי, האם פוגע באחר ולא שם לב לפגיעה?

לאחר תיקון עצמי הביטו בעולם כולו סביבכם כמו שהתחלתי את ה”טור האישי” הזה שלי אליכם, “עומד על הר גבוהה באחד מהרי הצפון, בין צפת לחרמון, מביט ביופיו של העולם, יופי הארץ הקדושה”.

ותבינו את היופי שברא האל סביב, היופי של האדם האחר, החיוך שיצבע את עולמכם “חייכו לעולם והעולם יחייך אליכם”.

מאחל לכם רעיי בלב נקי מכל כעסים יומיים, מכל קנאה לא רצויה ומתוך אהבה אמתית, שתזכו לקבל זכויות בעולם הזה ומצוות על מעשים טובים ואהבת חינם.

מאחל לכם אהוביי שבת מבורכת, שבת מלאת ברכות תחת כיסא הכבוד ע”י המלאכים.

שבת מלאת שלווה ואור בביתכם אמן ואמן.

Leave a Reply

Your email address will not be published.