אולימפיאדת טוקיו 2020 הגיעה לסיומה השבוע כאשר מדינת ישראל רשמה הישג מרשים של זכיה בארבע מדליות* לאלכסיי יוחננוב יש תפקיד מפתח בארבעת המדליות שנחתו בישראל לאחר תום אולימפיאדת 2020 בטוקיו* המעסה הרשמי של נבחרת הג’ודו למשחקים האולימפיים שמעסה גם את הספורטאים האחרים מספר בראיון מיוחד ל’מנורה’ על מאחורי הקלעים של הדרמות הגדולות בתחרויות בטוקיו ועל ההכנות הרבות הנדרשות מהספורטאים עד שהם מגיעים לרגע הגדול של התחרות* איך זה לעבור מספורטאי מחונן למעסה בעל ידי זהב? ומה היה הרגע המרגש באולימפיאדת ריו ?

אחרי שבועיים וחצי של שיאים ותחרויות, אולימפיאדת טוקיו 2020 ננעלה ביום ראשון עם טקס מרהיב באצטדיון האולימפי בטוקיו. לינוי אשרם, שרק אתמול ענדה מדליית זהב אולימפית אחרי שזכתה בתחרות הקרב רב בהתעמלות אומנותית, נשאה את דגל ישראל בטקס באצטדיון האולימפי בעיר הבירה היפנית. המשחקים שנדחו בשנה בשל מגפת הקורונה, התקיימו בפעם הראשונה ללא קהל ביציעים, וגם טקס הסיום נערך אל מול יציעים ריקים. 206 משלחות השתתפו במשחקים ב-46 ענפי ספורט, שבמהלכם חולקו 339 מדליות.

המשלחת הישראלית חזרה מטוקיו עם ארבע מדליות – הישג השיא של ישראל אי פעם במשחקים – שמציבות אותה במקום ה-39 בטבלה. בשתי מדליות הזהב זכו המתעמל ארטיום דולגופיאט והמתעמלת האמנותית לינוי אשרם, ובשתי מדליות הארד זכו לוחמת הטאקוונדו אבישג סמברג וכן נבחרת הג’ודו הקבוצתית.

הישגים יוצאי דופן

זוהי האולימפיאדה, הראשונה בה ישראל חוזרת עם ארבע מדליות – שתיים יותר מהשיא הקודם שהושג בברצלונה 1992 (כסף וארד), אתונה 2014 (זהב וארד) וריו 2016 (שתי מדליות ארד).

כמובן שאסור לשכוח את שאר ההישגים הפנטסטיים של המשלחת. שני גמרים בשחייה – אנסטסיה גורבנקו (100 מטר גב) והשליחים ב-100X4 מעורב מיקס (גברים ונשים) ועוד מקום רביעי מדהים של מתן רודיטי במים פתוחים, שלושה גמרים באתלטיקה – המקום השישי הנהדר של חנה קנייזבה-מיננקו והעשירי של סלאמוויט באיולין-טפרי בגמר ה-5,000 מטר, שגם סיימה במקום ה-23 בגמר ל-10,000 מטר. גם גולש הרוח יואב כהן כבר נגע במדליה ודרמה ענקית בשיוט האחרון כמעט סידרה לו מקום על הפודיום, אך בסופו של דבר הוא סיים במקום הרביעי המכובד, קטי ספיצ’קוב הייתה שישית אצל הנשים.

בכלל, אולימפיאדת טוקיו חתומה על כמה ציוני דרך עבור המשלחת הישראלית. זוהי הפעם הראשונה בה אנחנו זוכים במדליה ביום הראשון של המשחקים (הארד של סמברג). לוחמת הטאקוונדו היא הספורטאית הצעירה ביותר בכחול-לבן שעמדה על הפודיום במשחקים האולימפיים – בגיל 19 בלבד.

וכן, חייבים לציין ששלוש מדליות בהן זכתה ישראל היו בענפים שמעולם לא זכינו בהם בעבר (טאקוונדו, התעמלות קרקע והתעמלות אמנותית). בנוסף, אסור לשכוח שמדליות הזהב האדירות של דולגופיאט ואשרם הושגו באחד משלושת הענפים המרכזיים במשחקים האולימפיים לצד שחייה ואתלטיקה.

#המעסה הרשמי

אלכסיי יוחננוב נשוי לסבטלנה ומגדל יחד איתה את שלושת ילדיהם. שבנושא הזה חשוב לאלכסיי להבהיר כבר בהתחלה שהנשיאה של סבטלנה בעול גידול הילדים היא לא מובנת מאליה. “להיות אמא לשלושה ילדים ובת זוג של מעסה אולימפי זו לא משימה פשוטה בכלל. לא רק בימים בהם מתקיימות התחרויות שבהם אני נמצא מעבר לים, אלא מדובר על עבודה יומיומית סיזיפית עם הספורטאים השונים. כל זה לא היה יכול להתרחש אילולא התמיכה והעזרה האבסולוטית של סבטלנה שעומדת מאחורי ומאפשרת לי להמשיך ולדבוק בתשוקה ובקריירה שלי”.

בשנת 2010 החל אלכסיי לעבוד כמטפל רשמי של הנבחרות האולימפיות של ישראל. הוא השתתף כבר בשלוש אולימפיאדות כמעסה הרשמי של המשלחת. באולימפיאדת לונדון הוא ליווה את נבחרת השייט, באולימפיאדת ריו ובאולימפיאדה האחרונה שננעלה לפני מספר ימים בטוקיו, הוא הצטרף לנבחרת הג’ודו שהביא לישראל את מדליית הארד במקצה הקבוצתי. בנוסף, הוא עובד עם אבישג סמברג שהביאה לישראל מדליית ארד בטקוואנדו, ועם לינוי אשראם שמילאה את עם ישראל בגאווה כשקטפה את מדליית הזהב בתחרות קשה וצמודה במיוחד.

הקשר של אלכסיי לעולם הספורט וההתעמלות לא התחיל רק דרך ידי הזהב שלו. את הקריירה שלו הוא החל כספורטאי מקצועי ומצטיין בעצמו בתחום ההיאבקות. הוא ייצג את המדינה בתחרויות בינלאומיות ואף היה אלוף המכביה פעמיים. “הכל החל בזכות אבא שלי”, אומר אלכסיי. “אבא שלי הוא מאמן מקצועי ועוד כשהיינו באוזבקיסטן הוא עסק באימון ספורט. עד היום יש לו קבוצות ויחידים שהוא מאמן ב’בית דני’ בשכונת התקווה בתל אביב. אני יכול לומר בפה מלא שבזכותם של ההורים שלי ואשתי שעומדת לצידי בכל השנים הללו, אני הפכתי להיות מי שאני היום”.

לאחר שחווה נצחונות וכשלונות בתחום הספורט המקצועי, החליט אלכסיי ללמוד את מלאכת האוסטיאופתיה במכללת וינגייט. לאחר שסיים את לימודיו, הוא החל לעבוד כמעסה ספורט מקצועי והחל לעבוד עם הנבחרות האולימפיות. “רציתי ללמוד פיזיותרפיה, אבל זה לא ממש הסתדר לי, וחבר שלי, יואל רזבוזוב – שהוא גם מתאבק בעברו, וחבר כנסת בעידן הנוכחי- המליץ לי על התכנית של מכון וינגייט כהתחלה של תואר בפיזיותרפיה. אז הקשבתי לו והתחלתי את לימודיי במכון וינגייט. שם התאהבתי בתחום האוסטאופתיה ופשוט נשארתי ללמוד את התחום הזה למשך ארבע שנים רצופות”.

#מעסה באהבה

איך נראה יום עבודה שגרתי של מעסה ספורט?

“יום עבודה של מעסה מתחיל בקליניקה שלי בשכונת הדר יוסף ופעמיים בשבוע אני נוסע לוינגייט. בדרך כלל, ספורטאי אולימפי עטוף במגוון מטפלים שעוזרים לו להתמודד עם המשימה המורכבת של הכנת הגוף לתחרות. העיסוי הוא רק חלק מהמעטפת הזו, ובדרך כלל הוא מגיע לספורטאי פעם בשבוע. אבל ישנם ספורטאים שזקוקים ליותר מפעם אחת בשבוע, כמו הג’ודאי שגיא מוקי אלוף העולם שבדרך כלל מקבל עיסוי בתדירות גבוהה יותר, בהתאם למשימות העומדות לפתחו. העיסוי הוא לכאורה עוד חלק בשרשרת השמירה על הספורטאי, אבל זה החלק שאני הכי מתחבר אליו ועושה אותו באהבה”.

איך נראים האימונים לאולימפיאדה?

“כל נבחרת בוחרת את הדרך שלה להתכונן לאולימפיאדה. בעיקרון האימונים מתחילים קצת אחרי תום האולימפיאדה האחרונה לאורך ארבע שנים. כאשר לקראת הזמן של התחרויות מתרכזים האימונים לכדי אירוע אחד שהוא ‘מחנה האימונים’ של הנבחרות האולימפיות. ישנם שתי מחנות אימונים. אחד לגברים ואחד לנשים. שם האימונים הם מרוכזים מאוד והמטרה היא לבוא מוכנים ככל הניתן לתחרויות האולימפיות. המאמנים הם אלו שמחליטים מה תהיה תכנית האימונים המדויקת לכל מתאמן אולימפי. הם מכירים טוב מאוד את היכולות של כל מתחרה, ויודעים גם מתי אין לעבור את הגבול על מנת לא להעמיס יותר מידי על המתחרה שלא יקרוס. לכן, שגרת האימונים של כל מתחרה היא שונה  ותלויה בענף שבו הוא מתחרה וביכולות הגופניות שלו במצב הנתון”.

איך התחושה ללוות את הנבחרת האולימפית ברגעים שכאלו?

“התחושה ללוות את הנבחרת לאולימפיאדה ולהיות חלק מהצוות היא תחושה של זכות גדולה מאוד. אני בעצמי הייתי ספורטאי ואני יודע טוב מאוד מהגוף שלי ומההיסטוריה שלי, מה זה לחוות כאבים ופציעות ולנסות לחזור לשגרה רגילה. אז זו לגמרי הזכות שלי להיות שם בשבילם ולעזור להם להחלים ולהביא את הביצועים הטובים ביותר”. אלכסיי גם מרחיב על הציפיות שהיו מהנבחרת האולימפית בטוקיו : “הציפיות מהנבחרת היו מאוד גבוהות.  במשלחת היו 90 ספורטאים מ-15 ענפים שונים.  זאת האולימפיאדה המוצלחת ביותר לישראל איי פעם. בריו 2016 הבאנו 2 מדליות וזה היה המקסימום. כאן אנחנו הבאנו 4 מדליות ששתים מתוכן הן זהב. זה הישג בלתי ניתן לתיאור בכל רמה אפשרית. יש לספורטאים שלנו עומק מאוד גדול וראינו שבמשחק הקבוצתי הדחנו מעצמות ספורט כמו איטליה וכמעט ניצחנו את צרפת. מדובר בהישגים לא מובנים מאליהם בכלל.

סדר מופתי

איך זה לתפקד באולימפיאדה תחת מגבלות הקורונה?

“זה לא היה פשוט בכלל. לפני שטסנו לטוקיו עברנו שתי בדיקות קורונה. בנחיתה שלנו בטוקיו עשינו עוד בדיקה אחת. לאחר מכן המתנו לכל ענייני הניירת והרגולציה הקשוחה שהייתה שם על הקורונה. מידי יום היינו צריכים לעשות הצהרת בריאות ולתת דגימת רוק לבדיקה. בחדר האוכל ובחדר הכושר, וגם בכפר האולימפי כולם הסתובבו עם מסכות והייתה הקפדה חזקה על הכללים. עם זאת, זה לא הפריע לניהול התקין של האולימפיאדה. הרגשנו שהכל מתוקתק ומאורגן בדיוק כמו שהיינו רוצים לחוות”.  

שתף אותנו בחוויה שלא תשכח לעולם

“בשנת 2016 היתה לי חוויה מיוחדת להיות יחד עם אבא שלי באולימפיאדת ריו. אבא שלי הגיע מטעם הועד האולימפי הבינלאומי, שם הוא בחר להיות שופט, אחד מחמישים שופטים שנבחרו לשיפוט בריו. אני הייתי שם כמעסה מטעם הועד האולימפי הישראלי. זו היתה חוויה מיוחדת של אבא ובן שנפגשים סביב תחום התשוקה והמקצוע שלהם ומייצגים את ישראל ואת העם היהודי בכבוד ובגאווה רבה”.

לסיכומה של החוויה אומר אלכסיי: “להיות מטפל של ספורטאים אולימפיים זה תפקיד מאוד מיוחד והפעם הזו הייתה מיוחדת במינה. מגבלות הקורנה והנצחונות המדהימים שלנו בטוקיו, פשוט היו מעבר לכל ציפייה ריאלית. מאוד נהנתי מהאולימפיאדה בטוקיו, אני חושב שהיה בה משהו מיוחד, איזושהי רוח אחרת מרעננת. אני חושב שהדחייה של האולימפיאדה בשנה, גרמה למתאמנים האולימפיים שלנו להביא תוצאות טובות מהמשוער”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.